Dolmuşa 2 ayda yüzde 84 zam

  • Öğrenci 4.5, tam 6 lira oldu

Şubat ayında 325 kuruşa, ardından da 480 kuruşa yükseltilen yolcu taşıma ücreti, ilgili kooperatifin akaryakıt ve diğer girdilerdeki artışlar üzerine bulunduğu talep sonrasında bir kez daha zamlandı. Öğrenci taşıma ücreti 4.5 liraya, yetişkin taşıma ücreti ise 6 liraya çıkarıldı. Yeni tarife 15 Nisan’dan geçerli olacak.

 

Kentimizde toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüslerinde uygulanan taşıma ücretleri, kooperatifin akaryakıt ve diğer girdilerdeki artışı gerekçe göstererek bulunduğu talep sonrasında iki ay aranın ardından bir kez daha artırıldı.

Belediye Meclisi’nde alınan karara göre, öğrenci taşıma ücreti 3 lira 80 kuruştan  4 lira 50 kuruşa, yetişkin taşıma ücreti  ise 4 lira 80 kuruştan 6 liraya yükseltildi. Karar oy çokluğu ile alındı. Yeni zamlar 15 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak.

15 Şubat 2022 tarihinde yapılan zamda ise şehir içi öğrenci yolcu tarifesi 2 lira 50 kuruştan 3 lira 80 kuruşa; şehir içi tam yolcu tarifesi ise 3 lira 25 kuruştan 4 lira 80 kuruşa yükseltilmişti.

CHP: MESAFEYE GÖRE ÜCRET ALINSIN

Dolmuş zammına ret oyu veren CHP’li Meclis üyesi Sibel Karakaş, Meclis üyelerinden gelen, “Otobüs esnafına ve halka acımıyor musunuz? Yoksa siyaset olsun diye mi ret oyu verdiniz?” sorusuna, “Duraklar arası mesafeye göre ücretlendirme yapılması gerektiğini düşünüyorum. Büyükşehirlerde böyle uygulama var” diye cevap verdi.

VİDİNLİOĞLU: MÜMKÜN DEĞİL

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise mesafeye göre ücretlendirmenin mümkün olmadığını ifade ederek; “1985 yılında fakülteye gittiğimde aynıydı, hâlâ aynı. Duraklar arası ücretlendirme söz konusu değil. Çünkü duraklar arası mesafeye göre tarife uygulama mümkün değil. Keşke mümkün olsa” dedi.

“İTTİFAKIN RUHUNA GÖRE HAREKET EDİLMELİ”

Zam kararının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, komisyon toplantısında oybirliğiyle kararın çıkmasına rağmen zam konusunda yaşanan tereddüt nedeniyle ittifak vurgusu yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Üç ay boyunca da hat ücreti almayacağız. Yaklaşık 185 bin lira gibi bir hat ücreti var.  Komisyonumuz zam konusunda ciddi bir çalışma içerisine girdi. Sonuçta, komisyonlarımızda diğer muhalefetin yeterli sayısı olmadığı için üyesi yok. Onun için Plan ve Bütçe de olsun, diğer komisyonlarda olsun ağırlıklı alınan kararlar oybirliğiyle alınıyor. Bu konuda tereddüt hasıl oldu ama o problem de ortadan kalktı. Ben burada herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum. Ortada bir ittifak söz konusu. Bu ittifakın da ruhuna uygun hareket etmek lazım. Daha dün, suya; Çevre ve Şehircilik ile Avrupa Birliği  nezdinde aldığımız atık su arıtmadaki sözleşmeden dolayı yüzde 50 zam yapmak istediğimizde, bunu yüzde 30’a çekmek zorunda kalmıştık. Zammın fazla olduğu gerekçesiyle. Aynı şeyin Plan ve Bütçede tam tersine olmasını doğrusu ben de kabullenemedim.”