Dolmuşçular zam istedi

BM’de 2016’nın ilk toplantısı

Belediye Meclisi’nin, 2016 yılı ilk toplantısında, Kastamonu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin toplu taşıma ücretlerine zam talebi gündeme geldi.

Meclis, maliyetlerdeki artış gerekçe gösterilerek istenilen zam konusunu gerekli inceleme yapılıp sonra görüşmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale etti.

_MG_7581Kastamonu Belediye Meclisi, 2016 yılının ilk toplantısını önceki akşam Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında gerçekleştirdi. Yılın ilk toplantısı olması sebebiyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantıda, 2015 yılı faaliyetlerinin incelenmesi için Denetim Komisyonu oluşturuldu. Yapılan gizli oylama sonucunda AK Parti grubundan Nihal Kömeç Çetin ve Necati Atak, MHP grubundan ise İbrahim Beşir Değer, komisyonda yer alan Meclis üyeleri oldu.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL MAAŞLARI DEĞİŞMEDİ

Toplantıda ayrıca Belediye sözleşmeli personelinin 2016 yılı ücretleri de görüşüldü. Gündem maddesiyle ilgili konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “2015 yılında sözleşmeli tekniker 3 bin 27 lira, mühendis 3 bin 843 lira, çocuk eğitimcisi 2 bin 651 lira, teknisyen ise 2 bin 764 lira net ücret alıyordu. Bu ücretler bence makul. Bunların devam etmesinin uygun olacağını düşünüyorum” dedi. Meclis üyeleri de oy birliği ile ücretlerin aynı şekilde devam etmesini oy birliği ile kabul etti.

Gündemin bir diğer maddesinde ise, Kastamonu Belediyesi bünyesinde oluşturulan Kariyer İstihdam Merkezi’nin Türkiye İş Kurumu ile 2016 yılında da ortak bir protokol imzalanması için Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a da yetki verildi.

DOLMUŞ ÜCRETLERİNE ZAM TALEBİ

Kastamonu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi de artan maliyetleri gerekçe göstererek, dolmuş ücretlerinde zam talep etti. Belediye Meclisi’nin gündemine gelen bu talep bir sonraki toplantıya kadar inceleme yapılması için Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda ayrıca imar ve plan tadilatları da İmar Komisyonu’na havale edildi.

“BÜTÇE GERÇEKLEŞME ORANINDAN MEMMUNUM”

Gündem maddelerinin görüşülmesi sonrasında 2015 yılıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “2015 yılı bizim açımızdan gerçekten verimli geçti. Bütçe gerçekleştirme oranımız yüzde 94,73 olarak belirlendi. Ciddi manada tahakkukun tahsilatı var. Öncelikle Kastamonu halkına teşekrür ediyorum. Aldıkları hizmetlerin karşılığında, duyarlı davranarak, ödenmesi gereken miktarları gününde ödediler. Halkımız gerçekten takdiri hak ediyor. Yüzde 95 civarında bir oran çok iyi bir orandır. Alacaklarımız herkesin hakkıdır diyoruz. Mevzuat gereği yapılması gerekenler neyse onu da yapıyoruz. Bazı ihtiyaç sahiplerine de gerekli kolaylığı sağlıyoruz” dedi

REVİZE İMAR PLANLARIYLA İLGİLİ UYARI

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ayrıca Kuzeykent ve Candaroğulları mahallelerinde revize imar planları yapma kararı aldıklarını hatırlatarak, “Bu bölgelerden bana gelen bilgiye göre, bazı yanlış anlaşılmalar ve anlatmalar olduğu görüşündeyim. Vatandaşlarımız yetkililerden bilgi almadan bir karara varmasınlar” diye konuştu.

Revize imar planı kararı almalarının gerekçelerini de söyleyen Belediye Başkanı Babaş, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın, ada bazında riskli olduğunu düşündükleri binaları var. Bunları yenilemek isteyen vatandaşlarımız var. Kişinin 85 metrekare binası var ve cebimden para çıkmadan 150 metrekare konuta sahip olayım diye anlaşmaya çalışıyorlar. Böyle bir şey olamaz. Cebinizden para çıkmadan iki katı büyüklükte bir bina yapılması mümkün değil. Biz böyle bir şeye ne söz veririz, ne de söz verdik. Bizim sadece riskli yapıda olan vatandaşlarımıza şöyle bir yardımımız olabilir; 85 metre kare yerin varsa, en fazla bunu 100 metre kare yapabilirsin deriz. Tabi ki teknik şartları da yerine gelirse bunu Belediye Meclisi’ne sunarız. Konutta emsal arttırımında bir metrekare için 20 metrekare yeşil alan lazım. Sosyal donatıların olması lazım. Biz halkımıza yardımcı olmak adına Kuzeykent ve Candaroğulları mahallelerinde bu çalışmayı yapmak istiyoruz. Kuzeykent bölgesinden bir çok tadilat talebinin gelmesi ve plan ana hedeflerinden uzaklaştıracak bir durumla karşılaşmamak için; Kuzeykent’teki sanayi alanlarının şehir dışına çıkarılacak olması, mevcut alanlarda da planlamaya ihtiyaç duyulduğu için;, Üniversite alanının gelişme eğiliminde olması nedeniyle ihtiyaçların giderilmesi için; Candaroğulları mahallesindeki sağlıksız yapıların ortadan kaldırılması, bütüncül planlarla birlikte yeni bir gelişim politikasının üretilmesine ihtiyaç duyulduğu için; 2011 yılında yapılan revize planların yapılaşmayı olumsuz etkileyecek bazı maddelerinin tekrardan değerlendirilmesine ihtiyaç duyulduğu için bu iki mahallede revize imar plan kararı aldık. Bunu duyan vatandaşlarda binalarını yenilemek için harekete geçti. Vatandaşlar müteahhitlerle görüşmelere başladı. Ama bunlar şu an için erken olan işler. Biz ne zaman yeni revize imar planlarını askıya asarız, ondan sonra bu görüşmelerin yapılmasının daha sağlıklı olacağı görüşündeyim.”