Dolmuşlarda kartlı sisteme geçildi

  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, seçim vaatlerinden biri olan kartlı sisteme geçişi gerçekleştirdiklerini, ocak ayı itibariyle planladıkları sistem değişikliğinin pandemi ve görüşmeler nedeniyle gecikmeye uğradığını belirtti ve sistemin tam anlamıyla oturmasının bir iki ay gibi bir süre alacağını hatırlattı ve “Pandemi döneminde böyle bir sisteme geçiş çok daha güzel oldu. Çünkü kartlı sistemde temas yok” dedi.

Şehiriçi toplu taşımacılık hizmeti veren dolmuşlarda kartlı sisteme geçiş sağlandı.

Uygulanamaya başlanan kartlı sistem hakkında konuşan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu şunları söyledi:

“Bugün itibariyle seçim vaatlerimizden bir tanesi olan kartlı sisteme geçişi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sistemin tam anlamıyla oturması bir iki ay gibi bir süreyi alacaktır ama bugün itibariyle belli oranda otobüsümüzde kartlı sisteme geçişi tamamlamış olacağız. Çalışmalar epeydir devam ediyordu, hem araya giren pandemi süreci hem de kartlı sistemle olan görüşmeler biraz zamanımızı aldı. Kısmet bugüneymiş. Biz ocak ayı itibariyle geçeceğiz demiştik, ama nisan itibariyle geçmiş olduk. Gecikmemiz oldu.

Pandemi döneminde böyle bir sisteme geçiş çok daha güzel oldu. Çünkü kartlı sistemde temas yok. Son sistem. Teması da kaldırmış oluyoruz. Herkesin çok daha rahat edeceği bir sisteme şehir olarak geçmiş olduk. Hepimize hayırlı olsun. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Belediyemizin ilgili birimlerindeki arkadaşlarımızın hem de Halk Otobüsçülerinin bu konuda ciddi gayretleri oldu. En sonunda da bir ortak noktada da buluşarak bunu gerçekleştirdik. Herkese çok teşekkür ediyorum, şehrimize hayırlı uğurlu olsun.

KART SATIM, DOLUM NOKTALARI VE ZAM

“Kart satım ve dolum noktaları olacak. Orada herkes kartını alacak. Kartın ismiyle ilgili bir çalışma da yapacağız. Kastamonu’yla ilgili bir isim olacak. Tamamının kurulumu on beş günü bulmaz, en kısa sürede yapacağız. Kart noktasında bir sıkıntı olmaz ancak sistemin tamamen işler hale gelmesi bir miktar zaman alacaktır.

Kartın farklı özellikleri de olacak. Başka yerlerde de bu kart kullanılabilecek. Entegrasyonla ilgili tüm soru işaretleri ortadan kalkacak. Bununla ilgili ayrı bir basın açıklamamız da olacak. Son sistem olduğunu söyleyebilirim. Yüz tanıma, HES kodu tanıma entegrasyonu da olacak. Dolmuşlara zam elbette olacak. Bir buçuk senedir hiç zam vermedik. Kartlı sistemle birlikte bir miktar zam vereceğiz”

KENTKART G. MÜDÜR YARDIMCISI

Kentkart Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Burak Peksoy ise sistemin geniş bir yelpazesinin olduğunu söyledi.

Kredi kartı kare kod uygulaması ile de biniş olacağını ifade eden Şükrü Murat Peksoy, şu bilgileri verdi: “Ayrıca sistemin mobil uygulaması olacak. Karta mobil uygulamadan dolum yapılabilecek. Otobüsün hareket saatleri ve geldiği, gideceği duraklar uygulamadan görülebilecek. Akıllı ulaşım bilgilendirmeleri olacak. Sahada ise akıllı duraklar ile vatandaşlar 7 gün 24 saat işlem yapabilecekler. Daha güvenli bir seyir olacak. Kent kart ile tüm teknolojik yenilikleri Kastamonululara sunacağız. HES kodu entegrasyonu ile riskli ve temaslı kişiler anında tespit edilecek ve Sağlık Bakanlığı’na bilgi verilecek. Bu kişiler toplu taşıma araçlarını hiçbir şekilde kullanamayacak.”

Cengiz MUHZİROĞLU