Domuz gribine dikkat!

Kastamonu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Eren Yıldız, son günlerde Kastamonu’da da ortaya çıkan ve “Domuz gribi, Gergedan gribi gibi” isimlerle adlandırılan İnfluenza virüsünün yol açtığı vakalar konusunda uyarıda bulundu.

  • Dr. Yıldız, “Grip her yaşta görülebilmekte, risk gurubunda bulunanlarda daha ağır seyretmektedir. Özellikle 5 yaşın altındakiler, 65 yaşın üstündekiler ve kronik astım, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı olanlar risk grubu içinde olan hastalarımız olduğu için kış sezonu başlamadan temkinli olarak grip aşısı yaptırmaları hastalığa karşı bir koruyuculuk sağlayacaktır” dedi.
  • Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği üzere grip benzeri üst solunum yolu hastalığı geçirenlerin acillerdeki yoğunluğu önleyebilmek için öncelikle acil servise değil, Aile Hekimi’ne müracaat etmeleri gerektiğini de söyleyen Eren Yıldız, “Grip antibiyotiklerle tedavi edilmemektedir. Grip hastaları, hekim tarafından gerekli görüldüğünde hekimin reçete ettiği şekilde ilaç kullanmalıdır” diye konuştu.

Kastamonu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Eren Yıldız, son günlerde Kastamonu’da da ortaya çıkan İnfluenza virüsü konusunda uyardı.

Grip vakalarının Ekim-Ocak ayları arasında artış gösterdiğine dikkat çeken Eren Yıldız, “Mart ayı itibariyle de vaka sayısında azalma olur. Kastamonu’da bu yıl çok sayıda grip vakası görüldü. Ağır grip geçiren hastalarımız hastanemizde yatırılarak tedavi edilmiştir. “Domuz gribi, Gergedan gribi gibi” adlandırılan grip vakaları da İnfluenza virüsünün sebep olduğu hastalıklardır. Hastalık isimlerine çok ehemmiyet verilmemesi gerekmektedir. Grip her yaşta görülebilmekte, risk gurubunda bulunanlarda daha ağır seyretmektedir. Özellikle 5 yaşın altındakiler, 65 yaşın üstündekiler ve kronik astım, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı olanlar risk grubu içinde olan hastalarımız olduğu için kış sezonu başlamadan temkinli olarak grip aşısı yaptırmaları hastalığa karşı bir koruyuculuk sağlayacaktır” dedi.

İnfluenza’nın sık yükselen ve dirençli olan ateş, kuru öksürük (nadiren balgamlı), gözlerde kızarıklık, burun akıntısı ya da tıkanıklık, baş ağrısı ve yaygın vücut ağrısı ile karşılarına çıktığını da söyleyen Uzm.Dr.Yıldız, “Özellikle küçük çocuklarda 2-3 gün süren dirençli ateş görülebilmektedir. Genelde bu ateş hemen değil 2-3 günden sonra düşmektedir. Fakat öksürük ve vücut kırgınlığı üç haftaya kadar uzayabilmektedir” diye konuştu.

Gripten korunmak ve hastalığı başkalarına bulaştırmamak için de Eren Yıldız şunları söyledi:

“El yıkama başta olmak üzere kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Hapşırma veya öksürme esnasında ağız burun, kâğıt mendille kapatılmalı, kullanılan kağıt mendil hemen çöpe atılmalıdır. Mendil yok ise dirseğin iç yüzüne hapşırılmalı ve öksürülmelidir. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Sağlıklı beslenip, ortam sürekli havalandırılmalıdır. Mümkünse hasta kişiler evlerinde istirahat etmelidir. Bol sıvı tüketimi de çok önemlidir.”

Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği üzere grip benzeri üst solunum yolu hastalığı geçirenlerin acillerdeki yoğunluğu önleyebilmek için öncelikle acil servise değil, Aile Hekimi’ne müracaat etmeleri gerektiğini de söyleyen Eren Yıldız, “Grip antibiyotiklerle tedavi edilmemektedir. Grip hastaları, hekim tarafından gerekli görüldüğünde hekimin reçete ettiği şekilde ilaç kullanmalıdır” dedi.