“Dönüş biletini ben alacağım”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, AK Partili Murat Demir’in partisi ve adayları hakkındaki sözlerine tepkisi sert oldu. Erbilgin, “24 Haziran’dan sonra iki bilet alacağım. Gerçi Hasan Baltacı’nın Ankara’ya olan biletini halkımız kesiyor. Murat Demir’in de İstanbul yada Gebze’deki fabrikasına gitmesi için otobüs biletini ise ben keseceğim ve ben yolcu edeceğim” dedi.

 

 

 

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün parti il binasında düzenlediği toplantıda AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir’e sert cevap verdi.

Açıklamalarına AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün Başbakan Binali Yıldırım’ın Kastamonu ziyareti sonrası yaptığı ‘Başbakanımız Kastamonu’ya boş gelmedi’ başlıklı açıklamasını okuyarak başlayan Hikmet Erbilgin, “Sayın Ünlü’nün açıklaması budur. Sayın Ünlü AKP iktidarının Kastamonu için yapacağı hiçbir şey olmadığını kendisi ifade etmiştir” dedi.

Ak Parti Milletvekili Murat Demir’in açıklamalarına da cevap veren Hikmet Erbilgin, “Öncelikle Kastamonu Milletvekili Sayın Murat Demir’e geçmiş olsun diyorum. Bir geçmiş olsun dileğini de Cumhur İttifakına ediyorum. Sayın Murat Demir’in açıklamalarından anlaşılıyor ki Cumhur ittifakı ağır yaralıdır. Anlaşılıyor ki ittifak tedaviye artık cevap vermemektedir. İttifak koma halindedir” diye konuştu.

Murat Demir’e MHP için yaptığı çağrıyı Hakkı Köylü ve Metin Çelik için de yapması önerisinde bulunan Hikmet Erbilgin şunları söyledi:

“Sayın Murat Demir’e tavsiyemizdir. MHP’ye yaptığı, susmayın konuşun çağrısını Sayın Hakkı Köylü ve Sayın Metin Çelik’e de yapmalıdır. Sayın Köylü derin bir sessizlik içinde olduğundan tüm yük Murat Demir’in üzerindedir. Bu durum da kendisini yıpratmaktadır. Ayrıca Sayın Demir’in kime söylediği net anlaşılmayan, ancak ‘elimde belgeler var’ demektedir. Bugüne kadar elinde belge tutmuş ise şantaj amaçlı tuttuğu anlaşılmaktadır. Açıklamak için neyi kimi hangi zamanı beklemektedir. Bunu açıklamak zorundadır. Bize göre belge Kastamonu ağır ceza mahkemelerinde mevcuttur. Kendisi milletvekilidir. Kastamonu ağır ceza mahkemelerindeki FETÖ duruşmalarındaki ifade ve itirafları kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyorum. Şuanda tutuklu bulunan Kastamonu 2. Noteri’nin itiraflarını Kastamonu ile paylaşmasını rica ediyorum. Sayın Demir bu memlekete karşı borcunu ödemeli ve bu ifadeleri açıklamalıdır. Bizim için belge, hakimlerin ve savcıların ellerindeki belgedir.

Ben CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, 24 Haziran’a kadar Ana Muhalefet partisi il başkanıyım. 24 Haziran sonrası ise İktidarı partisinin il başkanı ve yöneticileri olacağız. Biz bu şehir için bütün kadrolarımızla, bütün arkadaşlarımızla hazırız. Bu şehir için yeniden yol açmaya yeniden umut olmaya talibiz. Kastamonu’nun kaybettiği itibari yeniden kazandırmaya talibiz. Sayın Murat Demir’i de 24 Haziran’a kadar bu şehrin milletvekili olduğunu unutmamaya ve bu duruma uygun vakar ve olgunlukla davranmaya davet ediyorum. Açıklamalarında nezaketi elden bırakmamaya davet ediyorum. Sayın Demir’in ısrarla ve sınıf başkanı edasıyla yaptığı ‘benim üzerimden siyaset yapıyorlar’  söyleminin 24 Haziran’a kadar sürecek olan milletvekilliğini henüz sindiremediği gereklerini anlamadığı anlamına gelmektedir. Kastamonu’muzun sorunlarını çözme işi seçilmişlerimizindir. Sözümüzü elbette temsil durumunda olanlara söyleyeceğiz. Sayın Demir, milletvekili seçimleri için “ben çıkmasam da” ifadesi kullanmıştır. Bu ruh hali vedalaşma ifadesi olup bu durum kendisini agresif yapmaktadır.

Bu nedenle ben CHP İl Başkanı olarak 24 Haziran’da iki bilet alacağım. Gerçi Hasan Baltacı’nın Ankara biletini Kastamonu halkı kesiyor. Diğer milletvekillerimizin Ankara biletini de Kastamonu halkı kesiyor. Bende buradan söz veriyorum. Sayın Demir’in İstanbul’a gitmesi için ya da Gebze’de fabrikasının başına gidebilmesi için otobüs biletini ben alacağım. Murat Demir’i CHP il başkanı olarak ben uğurlayacağım. Kişiler üzerinde siyaset yapmayın diyen sayın vekil talihsiz bir cümle sarf ederek ‘bundan sonra yapacağım bütün siyaset Hasan Baltacı üzerinden olacaktır” diyebilmiştir. Keşke siyasetini doktorsuz hastaneler, öğretmensiz çocuklar, işsizlik, gençler ve kadınlar için de yapabilseydi.  Keşke siyasetini gelişen ve büyüyen Kastamonu için ve hepimizin geleceği üzerine inşa etseydi. Bundan çok kısa bir süre önce Milletvekili Adayımız Hasan Baltacı’yı kendisi üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Sayın Demir’in bugün “Hasan Baltacı’yı rakip görmüyorum ama artık tüm siyasetimi Hasan Baltacı üzerinden yapacağım” demesini Kastamonuluların takdirine bırakıyoruz.

Kastamonulu olmak üzerine ahkam kesen Sayın Demir’in milletvekili olmak için bu şehri hatırladığını herkes bilir. Çünkü Sayın Demir çocukluğunda Yavuz Selim Mahallesi’nin yokuşlarından kışları kızağa binmemiştir. Şeker evlerinde Fatma Teyze’min yumurtalı ekmeğini yememiştir. Bu şehirde hatıraları ve özlemleri hiç olmamıştır. Şeker fabrikasına hiç yürümemiştir. Göl Öğretmen Lisesi’nin yatakhanelerini bilmez. Cumhuriyet Meydanı’nda arkadaşları ile oturmamıştır. ‘Hastane hastane dolaşıp oy dileniyordu’ demek en başta seçmene hakarettir. Biz mahalle mahalle, sokak sokak, kapı kapı dolaşacağız. Seçmenlerimizden oy istemeye devam edeceğiz.

Son olarak; bugüne kadar Kastamonu’nun çözülemeyen sıkıntılarını dile getirmeye, vatandaşlarımızın problemlerini duyurmaya gayret ettik. Hiçbir söylemimizi siyasi prim elde etmek için konuşmadık. Diyebilirsiniz, yapılan hiç mi iyi bir hizmet yok? Elbette var. Kastamonu gençliğinin önemli bir ihtiyacına cevap verecek Kastamonu Spor Kompleksi projesi var. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ama birilerinin Kastamonu’nun sorunlarını gündeme getirmesi, bu sorunların çözülmesini de talep etmesi gerekiyor. Murat Demir ne yapmamızı istiyor? Şeker Fabrikası’nın satışına kendisi gibi evet mi demeliyiz? Kastamonu’nun geçim kaynağı tarım ve hayvancılık iken tarım ve hayvancılıkta verilen özel destekleri başka iller başka illerin milletvekilleri havada kaparken, biz bunu dile getirmemeli miyiz? İnebolu Limanı’nın göz göre göre peşkeş çekilmesine sessiz mi kalmalıyız? İnebolu Cezaevi’nin her geçen gün ilçeye kattığı değerin erimesi karşı susmalı mıyız? Batı Karadeniz Kalkınma Projesi’ni unutmalı mıyız? Demiryolu’ndan vaz mı geçmeliyiz?

16 yılda Kastamonu’ya yapılan yatırımın yüzde 70’nin son 2.5 yılda ve kendisi sayesinde Kastamonu’ya geldiğini dile getiren, bu şehre hizmet etmiş ve eden herkesi bir çırpıda silecek kadar kibire batmış olan Murat Demir’i ‘küçük dağları ben yarattım’ tavrından, sürekli hatayı başkalarında aramaktan vazgeçmeye, aynada bir kez olsun kendisine bakıp iç muhasebe yapmaya davet ediyoruz.”