DSİ’den 7 büyük ihale

DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’nün, Bozkurt başta olmak üzere ilimizde selden etkilenen bölgelerde toplamda 500 milyon lira bedelli 7 büyük ihaleyi gerçekleştirdiği ve çalışmalara başladığı Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu tarafından açıklandı.

Yaroğlu, ıslahı gerçekleştirilecek Ezine Çayı üzerine 3 tane kemerli köprü yapılacağını, sel felaketinde büyük rol oynayan rüsubatın ve suyun hızının azaltılması için yukarı havzada 28 tane tersip bendi yapılacağını söyledi.

DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’nün, Bozkurt başta olmak üzere ilimizde selden etkilenen bölgelerde toplamda 500 milyon lira bedelli 7 büyük ihaleyi gerçekleştirdiği ve çalışmalara başladığı açıklandı.

DSİ Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu, İl Koordinasyon Kurulu’nun önceki günkü toplantısında yaptığı sunumda afet bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

7 büyük ihale yaptıklarını ifade eden Bölge Müdürü Yaroğlu, “Bozkurt’un içinden geçen 4,5 kilometrelik Ezine Çayı’nın ıslahını yapıyoruz. Köprü ihalesini de yaptık. İlçe merkezinde 3 tane kemerli köprü yapacağız. Projelerimiz netleşti. Yapacağımız bütün köprüleri forekazıklı yapacağız. Sene sonu itibariyle hem yaya köprüsünü hem ilçe merkezindeki iki köprüyü bitirmek istiyoruz” dedi.

Selle birlikte gelen ve Bozkurt’ta büyük yıkıma yol açan rüsubat ile ilgili alınan tedbirler konusunda da bilgi veren Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu “Üst havza tedbirleri kapsamında rüsubat tutucu yapılar yapacağız. Ezine Çayı’ndaki taşkından sonra ilçe rüsubat ile dolmuştu. Gelen rüsubatı yukarı havzada tutacağımız, ıslah sekileri ve 28 tane tersip bendi yapacağız. Hem rüsubatı tutacağız hem de gelen selle birlikte suyun hızını azaltacağız. Bu projenin de çalışmalarına başlandı” diye konuştu.

Bozkurt haricindeki çalışmalara da değinen İbrahim Yaroğlu, şunları söyledi:

“Bozkurt’un haricinde Azdavay, Şenpazar, Cide ve Küre ilçelerini kapsayan taşkın sonrası ıslah çalışmalarını tek bir ihale yaptık. Çatalzeytin’de de yine taşkından korumak için Akçay ve Karaçay da çalışmalarımız devam ediyor. İnebolu ihalesini de yaptık. Özlüce ve Evrenye ve Bozkurt İlişi de proje çalışmaları son aşamaya geldi. Hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağız. Taşkın sonrası köprü ve geçiş yapıları diye bir ihalemiz de oldu. Bunla ilgili de çalışmalarımız sürüyor.” (Haber servisi)