DSİ’nin 2019 toplulaştırma bilançosu 25 bin 677 dekar

  • Devlet Su İşleri tarafından 2019 yılında 25 bin 677 dekar arazide toplulaştırılma çalışması gerçekleştirildi. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, çalışmalar kapsamında sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetlerinin de yapıldığını ifade etti.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb. ) birlikte düşünülmesi gerektiğini söyledi.

2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülke genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisinin DSİ Genel Müdürlüğü’ne verildiğini hatırlatan Mevlüt Aydın, “Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile de kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalmaktadır” dedi.

Arazi toplulaştırması ile parseller büyüyeceğini, tarım teknikleri ve sulama metotlarının da uygulanması kolaylaşacağını söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır” diye konuştu.

Kastamonu’da yürütülen toplulaştırma çalışmalarına da değinen Mevlüt Aydın, şöyle konuştu:

“Kastamonu ilimizde 2019 yılında toplam 28 bin 339 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 25 bin 677 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 2 bin 662 dekar alanın 2020 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedefleniyor. Ayrıca çalışmalar kapsamında sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işleri yapıldı. Kastamonu İlimizde 1 Ocak 2019 tarihinden bu güne kadar 55 bin dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlandı.”