DUAYEN HALK BİLİMCİLERE VEFA PANELİ ve HAKAK ÖDÜL TÖRENİ

1955 yılında Ord.Prof.Dr.M. Fuad Köprülü’nün önderliğinde Ankara’da kurulan günümüzdeki adıyla Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu (HAKAK), 1982 yılından itibaren ülkemizde ve yurt dışında Türk halk bilimine/kültürüne önemli hizmette bulunan kişi ve kurumlara “hizmet ödülü” vermektedir. Ödül törenleri genellikle aralık veya ocak aylarında yapılmaktadır.

2019 yılı ödül töreni 7 Aralık 2019 Cumartesi günü saat 12.00-15.00 arasında Türk Tarih Kurumu konferans salonunda yapıldı. Ödül töreni öncesi 2019’da 80. yaşlarını tamamlayan tanınmış halk bilimcilerden Prof.Dr. Saim Sakaoğlu ve Prof.Dr. Tuncer Gülensoy için bir “Vefa Paneli” düzenlenmişti. Kastamonulular Prof.Gülensoy’u Uşaklı olmasına rağmen Kastamonu Üniversitesine bağışladığı yaklaşık 5.000 değerli kitabı dolayısıyla iyi tanıyorlar.

Panel ve ödül töreni saat 12.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra HAKAK Başkanı Prof.Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu’nun açış konuşması ile başladı. Nasrattınoğlu, konuşmasında kurumun ve ödüllerin tarihçesinden söz edip 2019 çalışmaları ve 2020’de yapılacak bazı faaliyetlerle ilgili kısa bilgi verdi. Paneli düzenleyiş amacını anlattı, gelecek yıllarda da bu geleneğin sürdürüleceğini belirtti.

2019 yılı Türk halk bilimine ölümsüz hizmetler yapan İhsan Hançer’in 40., Kastamonulu Orhan Şaik Gökyay’ın da 25. ölüm yılıydı. Toplantıda bu iki rahmetli halk bilimci de unutulmadı.

12.20’de başlayan paneli yönetmek görevi bize verilmişti. Prof. Sakaoğlu ve Gülensoy’u sağımıza solumuza oturttuğumuz konuşmacı masasında diğer panelistler de yerlerini almışlardı. Taşradan gelenler 17-18.00 arasında otobüs veya trenlerine bineceklerdi. Panelin bir saat içinde bitmesi ardından on kişilik ödül törenine geçilmesi gerekiyordu. Panelistlerin kendilerine ayrılan 10-15 dakikayı aşmamaları önem kazanmıştı. Bir gün önceden aklıma parlak bir fikir geldi. Paneli açarken dedim ki; “İnsanoğlunun işlediği günahlardan biri de sempozyumlarda süreyi uzatıp başkalarının konuşma hakkını çalmalarıdır. Bizim panelimizdeki konuşmacılar çok tecrübeli olduklarından ve hayatlarında bu günahı hiç işlemediklerinden panelimizi mutlaka planlanan saatte bitireceğimize eminim.” Tabii sonuç beklediğimiz gibi oldu, ikram dâhil 15.00’te herşey tamamlandı. Uygulanan program şöyleydi:

Duayene Vefa ve Saygı Paneli

Yöneten Nail TAN
A- Dr. Tuncer Gülensoy Bölümü
Konuşmacılar: Hayrettin İvgin, Prof.Dr. Tuncer Gülensoy
B- Dr. Saim Sakaoğlu Bölümü
Konuşmacılar: Prof.Dr. Ahsen Turan, Dr. Atiye Nazlı, Prof.Dr. Saim Sakaoğlu.

Duayenlere 80. yaş ve hizmet ödülü verilmesi
2019 Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü’nü alanlar:

  • Dr. Neriman Aral
  • Dr. Hülya Aşkın Balcı
  • Dr. Serpil Aygün Cengiz
  • Dr. Ayşe Yücel Çetin
  • Dr. Habibe Yazıcı Ersoy
  • Dr. Aynur Koçak
  • Dr. Osman Uyanık
  • Doç.Dr. Kadriye Türkan
  • Öğretim Üyesi Ülkü Küçükkurt
  • Öğretim Üyesi Feryal Söylemezoğlu

Salonda kalabalık bir halk bilimci topluluğu, DTCF Halk Bilimi Bölümü öğretim üye ve öğrencileri vardı. İstanbul’dan Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Koçak ve Emekli Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nüket Tör de dinleyiciler arasındaydı.

Sanıyorum, salonda en mutlu kişilerden biri bizdik. 49 yıllık Türk halk bilimine hizmetin sonucu olsa

gerek, seksen yaşını doldurmuş hocalardan sonra eli en çok öpülen kişiydik çünkü…

 NAİL TAN