Dünya Doğal Miras listesi için yeni başvurularımız yolda

  • Kasaba Köyü Mahmutbey Camii’nin seri başvuru yoluyla Dünya Miras Listesine alınması amacıyla yapılan toplantıda,Küre Dağları Milli Parkının ve Kanyonlar Bölgesinin de UNESCO Dünya Doğal Miras Listesine alınması ve jeopark ilanı ile bunların yanı sıra Kastamonu’nun gastronomi şehri seçilmesi için yapılması gereken çalışmalar ele alındı.

 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2018 yılında, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine alınan Kasaba Köyü Mahmutbey Camisi’nin seri başvuru yoluyla Dünya Miras Listesine alınması için, ilimizde teknik bir çalışma yürütüldüğü bildirildi.

Valilik, UNESCOve Kültür Bakanlığı uzmanları ile Afyonkarahisar, Ankara ve KonyaValiliklerinden gelen temsilciler tarafından geçen hafta gerçekleştirilen çalışmayla ilgili dün bilgilendirmede bulundu.

Toplantıda, UNESCO Dünya Miras Listesine seri başvuruiçin yol haritası belirlenmesi, alan yönetiminin oluşturulması ve illerin eşgüdüm içinde başvuru dosyasının hazırlanmasına ilişkin teknik detayların görüşülerek karara bağlandığı, Vali Yaşar Karadenizkatıldığı öğleden sonraki oturumda illerin geçici listeye alınan camiler hakkındaki sunumları gerçekleştirildi.

Küre Dağları Milli Parkının ve Kanyonlar Bölgesinin deUNESCO Dünya Doğal Miras Listesine alınması ve jeopark ilanı için eşzamanlı bir oturum daha gerçekleştirildiği, bu oturumda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu uzmanlarının yapılması gereken çalışmaları anlattığı bu alanda başvuru dosyası hazırlanması için bilgi verdiği kaydedildi.

Bunların yanı sıra, doğal ürünler, yemek çeşitliliği ve yöresel lezzetler bakımından zengin mutfağı olan Kastamonu’nungastronomişehri seçilmesi için yapılması gereken çalışmaların de son oturumda ele alındığı ve gastronomi şehri seçilen Afyonkarahisar’dan toplantıya katılan personel ve UNESCO uzmanlarının, başvuru dosyası hazırlanması, içerik ve yapılacak işlemler hakkında ayrıntılıbilgi verdikleri,gastronomi alanında görüş ve değerlendirmelerde bulunulduğu da ifade edildi.

İki günlük çalışma programına söz konusu heyetle birlikte Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünden “Ana Masa” ve “Tematik Masa” temsilcilerinin katıldığı bilgisi de verildi.