Eczacı odasından uyarı ve çağrı

  1. Bölge Kastamonu Eczacı Odası Başkanı Ecz.Orkun Yılmaz, “Sağlığınız ile ilgili ürünlerin, halkımızın hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden alınmasının önemini bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

Son dönemde sağlığı ilgilendiren ürünlerin kabul edilemeyecek uygulamalarla satıldığına şahitlik ettiklerini söyleyen Orkun Yılmaz, açıklamasında şunları söyledi:

“Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizden olmuştur. Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilmeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek sadece eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari  kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yeniliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın, pazarlamanın ve sağlığa ilişkin ürünlerin eczane dışında satışının gücüne değil, sağlığınız ile ilgili ürünlerin halkımızın hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden alınmasının önemini bir kez daha vurguluyoruz.”