Eğitim fakültelerine YÖK freni

YÖK’ün atanamayan öğretmen sorunu nedeniyle aldığı karar sonrasında, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin şu anda 393 öğrencisi bulunan ikinci öğretim programına önümüzdeki öğretim döneminden itibaren öğrenci alınmayacak.

Üniversitelerin öğretmen adaylarına verdiği pedagojik formasyon eğitiminde de sınırlamaya giden YÖK, üniversitemize içinde bulunduğumuz öğretim döneminde 100 kişilik kontenjan tanıdı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı öğretmen ihtiyaç analizleri sonucunda başta eğitim fakülteleri olmak üzere istihdam sıkıntısı çekilen bazı programların kontenjanlarında tedrici olarak bir azaltmaya gidilmesi ve eğitim fakültelerinin ikinci öğretim programlarının da tamamen kapatılması kararına vardı.

İkinci öğretime öğrenci alınmayacak

YÖK’ün atanamayan öğretmen sorunu nedeniyle aldığı karar sonrasında, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin ikinci öğretim programına önümüzdeki öğretim döneminden itibaren öğrenci alınmayacak.

Eğitim Fakültesi’nin ikinci öğretim programında dört yıla dağılmış halde 393 öğrenci eğitim görüyor. Önümüzdeki öğretim döneminden itibaren mezun olan öğrenciler sayısı kadar bu rakam düşecek ve program tamamen kapanmış olacak.

100 kişilik kontenjan

Pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere tahsis edilen toplam kontenjanı 15 bin olarak sınırlayan YÖK, söz konusu kontenjanın alanlara göre dağılımının, talep ve istihdam dengesi de gözetilerek üniversitelerin ilgili kurulları tarafından yapılmasını kararlaştırdı.

YÖK 11 Kasım tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibarıyla mezuniyet aşamasında olan öğrenciler ile mezunlar için başlatılacak “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı” açılmasına izin verilen üniversiteler ve kontenjanları belirlendi.

Üniversitelerin öğretmen adaylarına verdiği pedagojik formasyon eğitiminde de sınırlamaya giden YÖK, üniversitemize içinde bulunduğumuz eğitim döneminde 100 kişilik kontenjan tanıdı.