Eğitim İş’ten toplama merkezi tepkisi

Eğitim İş İl Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal, Kuzeykent Ortaokulu’nun spor salonunun düzensiz göçmenler için toplama merkezi olarak kullanılmasına tepki gösterdi ve “Okulumuzun spor salonu tutukevi midir?” dedi.

Kuzeykent Ortaokulu yerleşkesi içinde bulunan okula ait spor salonunun yakalanan kaçak düzensiz göçmenlerin  jandarma gözetiminde tutulduğu bir toplama merkezi gibi kullanıldığını öğrendiklerini söyleyen Ahmet Tevfik Bal, “Söz konusu okulumuzda eğitim öğretimin devam ettiği  bir süreçte, öğrencilerimizin gözleri önünde, üstelik yerleşke içindeki spor salonunun, öğrencilerce kullanılması engellenerek eğitim ve spor dışı bir amaçla kullanılması akla ziyan bir uygulamadır” dedi.

Eğitimciler olarak bu uygulamayı doğru bulmadıklarını söyleyen Ahmet Tevfik Bal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Okul bahçesinde oluşturulan güvenlik bariyerleri, silahlı jandarmalar, elleri kelepçeli olarak getirilip götürülen insanların bulunduğu bir ortamda eğitim gören ortaokul öğrencilerinin yaşayacağı travmayı, onların üzerinde oluşacak olumsuz psikolojik etkiyi yetkililer hiç akla getirmemişler midir? Üstelik güvenlik bakımından yaratacağı sakıncalar da hesaba katılmalı.     Koskoca Kastamonu’da uygun başka yer mi bulunamadı da, eğitim öğretim devam ederken öğrencilerin gözleri önünde, mahallenin ortasında, okul alanı içinde adeta bir tutukevi oluşturuldu! Okullar tatil bile olsa okullarımızın ve eklentilerinin böylesi bir işlevle kullanılmasını eğitimciler olarak asla uygun bulmuyoruz. Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl olur da böyle bir sakıncalı uygulamaya onay verebilirler. Yetkililerden bu sakıncalı duruma derhal son vermesini istiyor, Eğitim-İş olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”