"Ego için değil, sistemi değiştirmek için aday olurum"

Hentbol Federasyonu yönetiminden istifası büyük yankı uyandıran Bilgehan Çapraz, samimi açıklamalarda bulundu

Türkiye Hentbol Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevinden ve yönetim kurulu üyeliğinden 2 Ekim 2015 tarihinde istifa eden Bilgehan Çapraz, hentbol camiasından gelen “Başkan ol” tekliflerine karşın yaptığı açıklamada, başkanlığın değil, sistemin tartışılacağı her platformda olacağını söyledi.

Türkiye Hentbol Federasyonu’nun yönetiminde 10 yıldır çeşitli görevlerde bulunan Bilgehan Çapraz, hentbol ailesini oluşturan dinamiklerin beklentilerini karşılayamadıkları, bu beklentinin karşılanabilmesi için olması gereken kollektif ruhu yakalayamadıkları ve federasyonunun yönetilme şeklinin her geçen gün bireyselleşmesi nedeniyle istifa etmişti.
Bilgehan Çapraz, istifasının ardından Federasyon Başkanı Bilal Eyüpoğlu’nun telefonlarını açmaya başladığını, 1 yıldır toplanmayan Eğitim Kurulu’nun ise üst üste toplantılar gerçekleştirmeye başladığını kaydetti.

Federasyon yönetimini zayıflatmak ve sarsmak niyetiyle istifa etmediğinin de bilinmesini isteyen Bilgehan Çapraz, “İstifam yönetim kurulunda ve camiada yankı buldu. Federasyon Başkanı Bilal Eyüpoğlu öncelikle telefonlarını açtı. Kulüplerin varlığını hissetti. Beni arayan kulüp başkanları oldu. Siz istifa ettikten sonra sıkıntılarımızla ilgili birilerini bulabilmeye başladık diyenler çıktı. Biz çıkıp bazı işler yanlış gidiyor dedik. Eğitim Kurulu 1 yıl sonra toplandı. Teknik Kurul başkanının 1 ay önce istifa ettiği ve istifasının saklandığı konuşuluyor. Teknik Kurul ve Merkez Hakem Kurulu pasifize edilmiş şekilde çalışıyor” dedi.

Türkiye Hentbol Federasyonu yönetiminin bir sezon boyunca sadece üç kez toplandığına dikkat çeken Çapraz, “Herkes böyle bir yönetimden başarı bekliyor. Camia, Başkan Bilal Eyüpoğlu’nun yönetimi toplamadığını bilmiyor. Yönetim çalışmıyor, çalışmadı diyor. Hentbolun içinde olup mutlu olan kimse bırakılmamış. Yönetim kurulundan kurullara ve kulüp yöneticilerine kadar herkes mutsuz ve umutsuz. Bizim amacımız üzüm yemekti” diye konuştu.

2017’de yapılacak seçimlerde başkanlığa aday olması için camiadan olumlu tepkiler aldığını da söyleyen Bilgehan Çapraz, başarısız olacağını düşündüğü hiç bir yola çıkmayacağını, aday olacaksa da bir şeyleri değiştireceğine inandığı takdirde bu kararını samimiyetle kamuoyuna duyuracağını belirtti.

Bilgehan Çapraz, “Başkan adayını camia belirler. Başkan adayı olmam noktasında camiadan bir teveccüh var. Ama ben başkan adaylarının değil, sistemin tartışılmasını istiyorum. Yanlış olan bir sistem var, yanlış giden birçok şey var, mutlu olan kimse yok, herkes şikayetçi. Önümüzdeki dönem federasyon başkanlığı seçimleri var. Başkan adaylarından ziyade sistemin tartışılmasını ve artık hentbolun bir yönetim el kitapçığının olmasının gerektiğini düşünüyorum. Önemli olan orada başkanın kim olduğu değil. Zaten biz aday olacaksak bir şeyleri değiştireceğimize inandığımız, sponsor bulduğumuz takdirde aday oluruz. Yoksa ki kendi egolarımızı tatmin etmek için aday olmayız. Ne böyle bir şeye ihtiyacım var ne de bu saatten sonra hentbol camiasının vebalini almak isterim. Çünkü 10 senedir bizlerle beraber olan insanlardan doğan memnuniyetsizlikten ister istemez bizler de payımızı aldık ve bundan duyduğumuz rahatsızlıktan dolayı istifa ettik. Bir daha ki dönemde de başarısız olacak ne bir yönetimle ne de şahsımla yola çıkmam” diye konuştu.