“Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz”

Türk Sağlık Sen, sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları dile getirdi. Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenledikleri basın açıklamasında, sağlık çalışanlarının pandemi sürecindeki kahramanlıklarına değindi, mesleki olarak yaşadıkları sorunların çözümünü istedi.

Geride kalan 6 aylık pandemi döneminde, 3 ay süren tavan, ama gerçekte yavan olarak adlandırdıkları bir ek ödemeyle sorunların geçiştirildiğini söyleyen Cengiz Büyükkapucu, “Adaletsizlik nedeniyle her yanı dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi.  Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı” dedi.

Ek ödeme değil tek ödeme istediklerini söyleyen Büyükkapucu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maaşlarımıza zam talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür.  Bunun dışında; 3600 Ek gösterge sözü hayata geçmemiştir.  Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir.  Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir. Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir. Umut ediyoruz ki meseleler kulak arkası edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında özellikle de ilimiz Kastamonu’da şifa dağıtan, gece saat 01.45 de filyasyon için köylerde çalışan,  çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden tüm kahraman sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.   Tabi ki bu salgında, virüsle savaşta, herkese sorumluluk düşüyor. Bu sebeple vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum; Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için ve kendi sağlığınız için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun.”