Elektrik arızalarına uzaktan müdahale

BAŞKENT EDAŞ GEÇİCİ ARIZA GİDERME HIZINI 23 KAT ARTIRDI

Aralarında Kastamonu‘nun da olduğu yedi ildeki elektrik dağıtımını yürüten Enerjisa şirketi Başkent EDAŞ, elektrik dağıtım hatlarında, ağaç dalı teması veya rüzgâr etkisi gibi sebeplerle meydana gelen ve fiziki onarım gerektirmeyen geçici arızaları, SCADA teknolojisiyle uzaktan çok daha hızlı giderebildiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, ortalama 46 dakikalık müdahale süresini 2 dakikaya indiren söz konusu teknolojiyi daha da yaygınlaştırmak amacıyla 2022-2023 yıllarında 75 milyon liralık ek yatırım gerçekleştirileceği belirtildi.

Elektrik arızalarına 23 kat daha hızlı müdahale imkânı veren ve bununla ilgili işlemlerin yüzde 70’ini gerçekleştirir seviyeye ulaşan SCADA sistemin genişletilerek elektrik kesinti süresinin minimize edilmesinin planlandığını bildiren şirket,180 SCADA merkezinin daha aktif hale gelmesi için ihalelerin tamamlandığını ve bu sene içinde yapım sürecine geçileceğini duyurdu.

Sistem nasıl işliyor?

Merkezi Uzaktan Kontrol ve Veri İzleme (SCADA) sistemi ile elektrik arzı, bilgisayar destekli sistemlerle uzaktan kısa sürede yeniden sağlanabiliyor.

Geçici arıza olarak tanımlanan ve elektrik dağıtım hatlarında ağaç dalı teması veya rüzgâr etkisi gibi sebeplerle meydana gelen ve fiziki onarım gerektirmeyen durumlarda da enerji uzaktan yine hızlıca tekrar sağlanabiliyor.

Ayrıca enerji kesintisi yapılması gereken orman yangını, sel gibi can güvenliğini tehlikeye sokan durumlarda, enerji uzaktan çok daha kısa sürede kesilebiliyor. Buna ek olarak, SCADA sistemi üzerinden elektrik şebekesine ilişkin veriler takip edilebiliyor ve değişen koşullara göre önlemler alınabiliyor.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nin Toroslar EDAŞ ve Ayedaş ile birlikte elektrik dağıtımındaki 3 şirketinden biri olan Başkent EDAŞ, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Bartın, Kastamonu, Zonguldak ve Karabük illerinde faaliyetlerini sürdürüyor.