Emeklilerden promosyon çağrısı

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Hamdi Kaya, üç yıl önce 400 lira olarak verilen banka promosyonunun Mart ayında sona ereceğine dikkat çekerek, “Çalışanlar 3-4 bin lira alırken, bizlere de çalışanların aldığı ücretler baz alınarak promosyon verilmesini istiyoruz” dedi.

TOKİ konut sayısının Kastamonu için yetersiz olduğunu da söyleyen Hamdi Kaya, komşu Karabük’te dahi yapılan emekliler için sosyal tesis imkanından Kastamonu’da da yararlanmak istediklerini ve böyle bir tesisin yapılmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Hamdi Kaya, üç yıl önce verilen 400 liralık banka promosyonunun süresinin Mart ayında dolacağını hatırlatarak, “Çalışanların üç yılda almış olduğu banka promosyonu 3 bin ila 4 bin lira arasındadır. Biz emekliler de yenilenecek olan üç yıllık promosyon anlaşmasının çalışanların üç yılda almış olduğu promosyon baz alınarak verilmesini istiyoruz” dedi.

“TOKİ YETERSİZ”

Bütün fedakarlıkların sürekli emeklilerden beklendiğini söyleyen Hamdi Kaya, “Artık emeklilerimiz asla fedakarlık yapacak durumda değildir.  TOKİ tarafından yapılacak olan şehit aileleri, gazilerimiz, engellilerimiz, dar gelirli, emekli ve dul yetimlere100 bin konut projesi dahilinde Kastamonu’ya 200 konut yapılacak. Müracaatlar yarın (bugün) sona eriyor. Ziraat Bankasına yapılan müracaat sayıları baz alındığında talep oldukça yüksektir. 200 konut yetersizdir. Milletvekillerimizden ve iktidar partisi İl başkanımızdan konut sayısının artırılması konusunda görüşmeleri yapmalarını talep etmekteyiz” diye konuştu.

“EMEKLİLERİ İÇİN SOSYAL TESİS YAPILSIN”

Emeklilerin Kastamonu’da sahipsiz durumda olduğunu da söyleyen Hamdi Kaya, “Kastamonu’da emekliler sahipsizdir. Yazın parklarda oturarak vakit geçirebiliyorlar. Kış olduğunda ise gidecek sıcak çay içebilecekleri bir yerleri yoktur. İstanbul’da İzmir’de hemen hemen her ilçede emekliler için dinlenme tesisleri var. Yanı başımızdaki komşumuz Karabük’te de belediye başkanı hemşerimiz Rafet Vergili tarafından emekli dinlenme yeri yaptırılmış, emekliler sıcak çayını düşük ücretten içebiliyor, gazetesini okuyabiliyor, muhabbetlerini yapabiliyorlar. Bu konuyu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’na da arz ettik. Kendisine ilgisi için teşekkür ediyoruz. Konuyu araştıracaklarını bize iletti. Kastamonu merkezde 34 bin emekli var. Böyle bir mekanın ilimizde de olmasını istiyoruz” dedi.