EMITT’te turizmcilere bölgesel markaj

Turizm sektörünün en büyük fuarlarından birisi olan EMİTT Fuarı’na katılan Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri fuarda en çok ilgi gören stantlar oldu. Fuarın ilk gününde yerli ve yabancı ziyaretçi ilgisi ile karşılaşan KUZKA illeri Slovenya, Hindistan, İran ve Bulgaristan’dan gelen turizm profesyonellerini ağırladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve çok sayıda üst düzey temsilcinin katılımı ile açılışı gerçekleştirilen fuarın ilk gününde turizm profesyonelleri stantları ziyaret etti. Karşılıklı gerçekleştirilen ziyaretler sonucunda oldukça hareketlenen stantlarda yerli ve yabancı turizm temsilcilerinin yoğun görüşme trafiği yaşandı.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop Valilikleri, Belediyeleri ve TSO’ları işbirliğinde organize edilen stantlarda ziyaretçiler Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Kastamonu Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ve Kastamonu TSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu tarafından ağırlandı.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop stantlarını ziyaret eden turizm profesyonelleri bu illeri tur programlarında değerlendirmek üzere KUZKA tarafından stantlarda görevlendirilen uzman personelden illerin turizm destinasyonları hakkında bilgi aldı.

Slovenya, Hindistan, İran ve Bulgaristan’dan fuara katılan turizm temsilcileriyle ayrı ayrı yapılan görüşmelerde üç ilin tur programlarına dâhil edilmesi konusu tüm yönleriyle ele alındı. Fuarın ikinci gününde ise üç il adına daha önceden planlanan turizm yatırımcıları, otel yöneticileri, restoran yatırımcı ve işletme dernekleri, Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirilecek.

Gün boyunca süren ziyaretçi trafiği arasında stantlarda tanıtım çalışmaları da aralıksız devam etti. Kastamonu standında yöreye özgü kültürel el sanatları eserleri ve şapkalar ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, Çankırı standında tarihi tuz mağarasından elde edilen kaya tuzu ürünler sergilendi. Sinop standında ise yöresel ürünlerin yanı sıra amazon kadınların dans gösterisi ziyaret edenler tarafından ilgiyle karşılandı.

3 Şubat günü sona erecek ve toplamda 4 gün sürecek olan fuarın ilk 2 günü profesyonellerin, son 2 günü ise yerel halkın ziyaretine açık olacak.