Emniyet İmamı’na 9 yıl hapis cezası

  • Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi, yine gün boyu FETÖ davalarına ev sahipliği yaptı. Davalardan FETÖ’nün Emniyet Mahrem İmamı olduğu iddiasıyla yargılanan eski öğretmen Ali Koca, 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında dava açılan ve Emniyet’in Mahrem İmamı olduğu öne sürülen eski öğretmene 9 yıl hapis cezası verildi. Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı iddiasıyla tutuklu yargılanan, meslekten ihraç edilmiş öğretmen Ali Koca ile avukatı katıldı. Koca, duruşmadaki son savunmasında, beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, Kastamonu’nun “emniyet mahrem imamı” olduğu öne sürülen sanığı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İLK KEZ HAKİM KARŞISINDALAR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 3 sanığın yargılanmasına başlandı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara, “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” iddiasıyla tutuksuz yargılanan M.A, E.A. ve A.A. ile avukatları katıldı.

M.A, duruşmadaki savunmasında öğretmenlik yaparken görevinden ihraç edildiğini söyledi.

Faiz kaygısı nedeniyle Bank Asya’da hesap açtığını öne süren M.A, “Yurt dışında öğretmenlik yapıyordum. Türkiye’deki maaşım yatsın diye 2010 yılında burada hesap açtırdım. Aktif Eğitim-Sen’e de mesleki anlamda kendimi geliştirmek için üye oldum.” dedi.

Terör örgütüyle bağı bulunmadığını savunan M.A, “Bunların evinde, yurdunda kalmadım. Toplantılarına katılmadım. Hiçbir bağım bulunmuyor.” diye konuştu.

A.A. ise suçsuz olduğunu iddia ederek, “Raporlarda ByLock kullanıcı adı olarak oğlumun ismi gösteriliyor. ByLock kullandığım iddia edilen tarihte oğlum doğmamıştı, cinsiyeti de belli değildi. Hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum.” ifadesini kullandı.  E.A. da önceki duruşmalarda etkin pişmanlık yönünde verdiği ifadelerini tekrarladığını dile getirdi.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan E.A’yı 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, M.A’nın ise beraatine karar verdi. Heyet, A.A’nın duruşmasını ise erteledi.

 

DOKTORA TAHLİYE

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan iki sanığın yargılanmasına başlandı.

Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklu yargılanan doktor Elif B. ile avukatı katıldı.

Elif B. savunmasında, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’un yüklü olduğu iddia edilen hattı 2014-2015 yılları arasında kullandığını belirtti.

ByLock kullanmadığını öne süren Elif B, “Tuzak bir program vasıtasıyla telefonumda bu program varmış gibi işlem yapılmış olabilir. Ezan vakti isimli programı kullanmıştım.” dedi. Sanığın tahliyesine karar veren mahkeme, duruşmayı 6 Şubat 2018’e erteledi.

Aynı mahkemede görülen ikinci duruşmada ise “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” iddiasıyla tutuksuz yargılanan, açığa alınan öğretmen Abdullah Y. katıldı. Abdullah Y. soruşturma aşamasında etkin pişmanlık hükümleri doğrultusunda verdiği ifadelerini tekrarladığını belirtti. Örgütün dini duygularını kullandığını söyleyen Abdullah Y, “Evlerinde kaldığım günlere lanet ediyorum. Çok pişmanım.” dedi.

Mahkeme heyeti, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Abdullah Y’ye, 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi.

 

ÖĞRETMENLERE 2 YIL HAPİS

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 6 eski öğretmenden 2’si hapis cezasına çarptırıldı.

Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla yargılanan meslekten ihraç edilen öğretmenler Dilek T, Yusuf Y, Murat G, Migdat Y, Metin A. ve Hatice K. ile avukatları katıldı.

Hatice K, savunmasında, suçsuz olduğunu öne sürdü.

Örgütle bağının olmadığını savunan Hatice K, “Ben vatanını milletini seven idealist bir öğretmenim. Öğrencilerimin de çalışkan olmalarını, vatanını, milletini sevmelerini öğrettim. Bank Asya’ya yeni araba almak için para yatırdım. 4 gün sonra arabayı alınca geri çektim. Talimatla hareket etmedim.” dedi.

Murat G. de suçsuz olduğunu iddia ederek, “Çok sevdiğim işimden oldum. Beraat kararı verilmesini talep ediyorum.” diye konuştu.

Yusuf Y. ile Migdat Y’yi “örgüte yardım” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, diğer sanıklar hakkında beraat kararı verdi. (Anadolu Ajansı)