“En az borcu olan belediyeyiz”

  • Belediye Meclisi önceki akşam olağanüstü toplantıda bir araya geldi. Toplantıda alt yapı hizmetleri ile asfalt yapımında kullanılmak üzere toplamda 15 milyon lira kredi kullanılması için Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a yetki verildi. Şu anda 19 milyon lira borçları olduğunu ifade eden Başkan Babaş, Türkiye’nin en az borcu olan belediyelerinin başında geldiklerini söyledi.

 

 

Kastamonu Belediye Meclisi Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında önceki akşam olağanüstü toplandı. Toplantının gündemini ise İller Bankası’ndan kredi çekilmesi için Belediye Başkanı Babaş’a yetki verilmesi oluşturdu.

Belediye Başkanlığı alt yapı hizmetlerdi ile asfalt çalışmaları için İller Bankası’ndan iki ayrı kredi kullanacak. Bu kredilerden 10 milyon liralık kredi ile muhtelif mahalle ve sokaklarda bulunan içmesuyu şebeke hattı, isale hattı, içmesuyu depoları, terfi merkezleri, kanalizasyon şebeke ve kolektör hatları ile terfi merkezleri ve yağmur suyu şebeke hatlarının yenilenmesi, ayrıca imara yeni açılan bölgelerde içmesuyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hatlarının yapılması çalışmaları gerçekleştirilecek.  5 milyon liralık ikinci kredi ise asfalt yapımında kullanılacak. Her iki kredi kullanma talebi Meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Kastamonu Belediyesi’nin şu anda 19 milyon lira borcu bulunduğunu ve Türkiye’nin en az borcu olan belediyelerinin başında geldiklerini ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “İşlerimiz çok yoğunlaştı. Kastamonu hızla gelişiyor. Tosya yolu, Kuzeykent ve Güneykent’te alt yapı çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor. Yaptığımız çalışmalarda hak edişler müteahhitler tarafından aynı anda talep ediliyor.Bu yüzden bekletme gibi bir durumumuz yok. Ne biz sıkılalım, ne de iş yaptığımız kişiler sıkılsın. Her şey zamanında olsun diye bu kredi kullanacağız” dedi.

BAKANLIKLARDAN DESTEK

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, toplantıda Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptıkları ziyarette Belediye’ye aldıkları destekler hakkında da bilgi verdi.

Asfalt yapımında kullanılan ve son dönemde fiyatı hızla artan Bitüm malzemesi noktasında Enerji Bakanı’ndan destek istediklerini aktaran Belediye Başkanı Babaş, “Bakanımız bu talebimizi kırmayarak bize 2 bin ton bitüm hibe ettiler. Yani bize 4,7 milyon liralık bir bitüm malzemesi desteği verdiler. Önümüzdeki günlerden itibaren bitümü Kastamonu’ya çekmeye başlayacağız” dedi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan aldıkları destekler hakkında ise Başkan Babaş, “Sıfır atık projesine 500 bin lira ve 3 adet çöp kamyonunun hibe edileceğinin sözünü aldık. Atık su arıtma tesisi projesinde de artık sona geldik. İhale süreci artık başlayacak. Ekiplerimiz Ankara’da çalışıyor. Yaklaşık 120 milyon liralık bir proje. Yüzde 85 hibe desteği ile bu projeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

ÖLÇÜLEBİLİRLİKTE İLK 4’E GİRDİK

Ölçülebilirlik sıralamasında Türkiye’de ilk dörde girdiklerini ve genel olarak Bilgi İşlem alanlarında bazı eksiklerinin olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Babaş, “Ölçülebilirlikte Türkiye’de ilk dörde girdik. Eksiklerimiz var. Mesela Belediye Meclis toplantılarının canlı olarak yayınlanması isteniyor. Emlak vergilerinin de internet üzerinden ödenmesi isteniyor. Bilgi işlemle ilgili bazı ufak eksikliklerimiz var. Bunları da çok kısa süre içerisinde tamamladığımızda ilk sıraya yerleşeceğimizi söyleyebilirim. Ama ilk dörde girebilmek de büyük başarıdır. İlk olarak Meclis toplantılarımızı canlı olarak sitemizden yayınlayacağız. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

MEM’İN ARSA TAHSİS TALEBİ

Toplantının bir diğer gündem maddesinde ise Ali Fuat Darende İlkokulu’nun yeniden inşa edileceği alanda Belediye’ye ait arazinin 25 yıllığına Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis talebi görüşüldü. Söz konusu arazinin alım-satım, takas ve tahsis noktasında Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.