“En büyük tehlike toplumsal bölünme”

MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, partisinin milletvekili adayları Cihan Çetin ve Sevda Saydam İrgin ile birlikte esnaf ve kıraathane ziyaretlerinde bulundu.
Yaptığı görüşmelerde yaşanan terör olaylarına dikkat çeken Çınar, iktidarı eleştirerek, “Bunlar PKK ile Kürt halkını bütünleştirdiler. Şu anda sonuç güneydoğu da yaşayan vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin askerinin veya polisinin kendi güvenliğini sağlayamadığını düşünüyor. Kendilerinin siyasi savunucusu olarak da HDP’yi görmeye başladı. Bu hadiseler hızlı bir şekilde toplumsal bölünmeye gidiyor. En büyük tehlike bu” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi, MHP 26. Dönem Kastamonu Milletvekili adayı Emin Çınar; partisinin İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı ve diğer milletvekili adayları Cihan Çetin, Sevda Saydam ile birlikte Belediye Caddesi, Barutcuoğlu AVM esnaf ziyaretlerinde bulundu; Salı Pazarı’ndaki kıaathanelerde vatandaşlarla buluştu, sorunlarını dinledi.
Yaptığı görüşmelerde yaşanan terör olaylarına dikkat çeken ve terör meselesinin aynı zamanda bir kimlik meselesi haline getirildiğini ifade eden Çınar, “Son yıllarda Türkiye’nin tek milletli ve tek devletli olarak ilelebet yaşama ülküsünü zedeleyen gelişmeler birbiri peşi sıra meydana gelmekte. Başta bölücülük hareketlerinin hiç olmadığı kadar güç kazanması olmak üzere, siyasî taviz politikalarıyla terör meselesinin aynı zamanda bir kimlik meselesi hâline getirilmesi, sözde demokratik söylemlerle kılıflandırılan bölücü taleplerin kabul ve karşılık görmesi, Türkiye üzerindeki sosyal ve siyasî basıncın yükselmesi çözüm sürecinin bir ihanet ve bölünme süreci olduğunu bugün net bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi.
Terör örgütü ile müzakere değil mücadele yapılması gerektiğimi söyleyen ve başka türlü bunun sonucuna ulaşılamayacağını belirten Milletvekili Çınar, şunları söyledi:
“Kürt halkının gerçekten bölgesel bir sıkıntısı varsa, bunlarla alakalı yapılması gereken meclisten bir komisyon oluşturularak, bölgeye gidip orada araştırmasının yapılmasıdır. Ne ihtiyaçları var git yerinde tespitini yap, ona göre de çözümünü ortaya koy. Bunlar PKK ile Kürt halkını bütünleştirdiler. Şu anda sonuç güneydoğu da yaşayan vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin askerinin veya polisinin kendi güvenliğini sağlayamadığını düşünüyor. Kendilerinin siyasi savunucusu olarak da HDP’yi görmeye başladı. Bu hadiseler hızlı bir şekilde toplumsal bölünmeye gidiyor. En büyük tehlike bu. Toplumun nezdinde Kürtlerin tamamını PKK’ya destek veren unsur haline getirdiler. Kastamonu’da bazı ilçelerimizde bile bu yüzden sorunlar ortaya çıktı. Diyarbakır’dan gelerek buralarda iş yapan müteahhitlerle halk arasında problemler çıktı. Türkiye’nin kırılan onurunu, kaybolan huzurunu, yok olan kardeşliğini, çürüyen değerlerini, bozulan ekonomisini onarmak. bölücülüğü ve terörün kökünü kazımak için tek ihtiyacımız Yüce Türk milletinin ‘ülkenin geleceğine’sahip çıkması ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne güçlü destek vermesidir.”