En güzel 10 Osmanlı eserinden birisi Kastamonu Hükümet Konağı

  • Hürriyet gazetesi, 600 yıl boyunca hüküm süren Osmanlı’nınTürkiye’deki cami, medrese, saray, köprü, çeşme, hamam, çarşı, konak, darüşşifa ve kervansarayları arasında en güzel 10 eserini oluşturduğu jüri ile seçti. Kastamonu Hükümet Konağı, listeye 10.sıradan girdi.

 

Osmanlı 600 yıl boyunca hüküm sürerken, hâkim olduğu coğrafyayı sayısız mimari eserle donattı. Hürriyet gazetesi de oluşturduğu jüri ile Türkiye’deki cami, medrese, saray, köprü, çeşme, hamam, çarşı, konak, darüşşifa ve kervansaraylar arasında Osmanlı imzasını taşıyan en güzel ve mutlaka görülmesi gereken eserleri seçti.

Tarihçi, rehber, Türkolog, seyahat yazarı, TV programcısı, fotoğrafçı ve gazetecilerden oluşan büyük jüri bu eserleri seçti. Jüride yer alan isimler ise şöyle: Prof.Dr. İlber Ortaylı (Tarihçi), Ertuğrul Günay (Eski Kültür ve Turizm Bakanı), Ahmet Zeki Apalı (TUREB Başkanı), Saffet Emre Tonguç (Hürriyet Seyahat Yazarı), Sebati Karakurt (Hürriyet Fotoğraf Editörü),Bahar Akıncı (Hürriyet Yazarı), Serhan Güngör (Rehber), Sinan Kunter (TV Programcısı, gazeteci), Fatoş Güngör (Rehber), Ali Canip Olgunlu (Türkolog).

Jüri üyeleri listede 10. sıraya Batı ve Osmanlı tarzı: Kastamonu Hükümet Konağı’nı yerleştirdi. Hükümet Konağı için jüri üyeleri şu ifadelere yer verdi: Mimar Vedat Tek tarafından yapılan yapı iki katlı olarak Batı klasizmi ve Osmanlı oryantalizminin bir senteji olarak farklı bir yere sahip. Kentin sembolü haline gelen yapı 116 yıldır aynı işlevde görevini sürdürüyor. Anıtsal bir kamu binası olan konak için İlber Ortaylı “19.YY’da mimari açıdan yapılan en önemli eserlerden biri. Bursa ve İzmir’deki hükümet konakları da çok önemli” diye söylüyor.”

Listenin diğer eserleri ise şöyle: 9.sırada Amasla Sultan 2.Beyazid Külliyesi, 8.sırada İstanbul Hürrem Sultan Hamamı, 7.sırada İstanbul Sultan Ahmet Camii, 6.sırada Bursa Ulu Camii, 5.sırada İstanbul Kapalıçarşı, 4.sırada Ağrı İshak Paşa Sarayı, 3.sırada İstanbul Süleymaniye Camii, 2.sırada İstanbul Topkapı Sarayı, 1.sırada Edirne Selimiye Camii.