“En hızlı büyüyen teknokentler arasındayız”

Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, “Kuruluş aşamasından bu yana aradan geçen çok az bir süre olmasına rağmen, bugün Türkiye’deki teknokentler içerisinde en hızlı büyüme kat eden teknokentlerden biri olarak öne çıktık” dedi. 

Teknokent alanının 10 kat büyütüldüğünü hatırlatan ve Rektör Topal, bu alanı farklı tematik alanlara ayıran bir planlamaya gidildiğini belirtti ve genişleme alanında yatırım yapmak isteyen üç firmayla görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. 

Rektör Topal, Teknokent bünyesinde telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren bir yazılım firmasının, önemli firmalara ciddi anlamda iş ürettiğini ve ihracat yaptığını açıkladı ve “Bu da Kastamonu için bir ilk. Ayrıca, bünyesinde ciddi anlamda bir istihdam oluşturmakta” diye konuştu.

Vali Avni Çakır ise, genel kurulda yaptığı konuşmada, yeni Teknokent binasının yapımının tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti ve “İnşallah, ilimiz, memleketimiz; gelişmemiz ve kalkınmamız adına güzel fikirlere ev sahipliği yapar” ifadelerini kullandı.

 

Kastamonu Teknokent’in 2022 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısıgenel kurul ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın başkanlığında yapılan genel kurula Vali Avni Çakır ile birlikte Yönetim Kurulu Başkan Vekili Belediye Başkanı Galip Vidinilioğlu, Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, yönetim kurulu üyeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük,  İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Av. Tuncay Yılmaz, iş insanı Hüseyin Avni Üster ile genel kurul üyeleri Kastamonu Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sedat İşeri, Köy Kalkınma ve Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Erol Akar, Kastamonu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bayram Pehlivan, Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odası adına Burak Livan, iş insanı Ömer Faruk Kütük, Ticaret Bakanlığı temsilcisi olarak İl Ticaret Müdür Vekili Sefa Özata ve Kübra Yumrudaş katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, “İlk toplantımızdaki heyecanımızı sürdürerek arttırma azminde olacağız. 2019 yılının Aralık ayının son günlerinde; yaklaşık 14 ay önce burada heyecanlı ve keyifli bir temel atıldı. O temelden sonra var gücümüzle, bu binayı bir an önce şekillendirmeye ve buradaki hizmetlerimizi taçlandırmaya gayret ettik” dedi.

Vali Avni Çakır dakonuşmasında, “Teknokent’imizin bundan sonraki süreçte ayaklarının sağlam bir şekilde yere basması, yaratıcı beyinlere en iyi fiziki şartları tesis etmesi için böyle bir mekana ihtiyacı vardı. Hızlı bir şekilde genişleyeceğinin işaretlerini de vermişti. İnşallah bu süreçte; bu konudaki çalışmalarımızda da farklılık oluşmaya başladı” dedi.

İnşaatın bitiminde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Çakır, “İnşallah,ilimiz, memleketimiz; gelişmemiz ve kalkınmamız adına güzel fikirlere ev sahipliği yapar” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı RektörProf. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 4 Haziran 2018 tarihli kararıyla ilan edildiğini, Kastamonu Teknokent’inde, 19 Aralık 2019 tarihinde tescil edilerek faaliyete başladığını hatırlatarak, kuruluş aşamaları hakkında bilgi verdi.

Rektör Topal, “Kuruluş aşamasından bu yana aradan geçen çok az bir süre olmasına rağmen; bugün Türkiye’deki Teknokentler içerisinde en hızlı büyüme kat eden Teknokentlerden biri olarak öne çıktık. Bunun en büyük desteği sizlersiniz” dedi.

Teknokent’in bünyesi içerisinde aynı zamanda beraber faaliyet göstermek üzere Teknoloji Transfer Ofisi yapılanmasını oluşturduklarını belirten Rektör Topal, “Kastamonu Teknokent A.Ş. çatısı altında Kastamonu TTO da yerini aldı.  Bünyesindeki beş modülle, Teknokent yapılanmasına destek olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Binanın inşaatına 2 Aralık 2020 tarihinde temel atma töreniyle başladıklarını hatırlatan Rektör Topal, “Mart ayının başlangıcı itibariyle de geçici kabulünü gerçekleştirerek, binanın inşaatını nihayete erdirmiş olduk. Şu an itibariyle idari firmalarımız ve firmaların bir bölümü, taşınma sürecini tamamladı” ifadelerini kullandı.

10 bin metrekare olarak bakanlık kararıyla ilan edilmiş olan Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, Cumhurbaşkanlığının kararıyla 10 misli artırıldığını da sözlerine ekleyen Rektör Topal, “ResmiGazete’de yayımlanan kararla birlikte 10 bin metrekareden 110 bin 87 metrekareye genişledik. Bu çerçevede, bu alanı tematik alanlara taksim etmek suretiyle bir planlama yaptık. Buranın içerisinde Ahşap Ar-Ge merkezi, Tarım Ar-Ge Merkezi, Tıbbi Aromatik Ar-Ge Merkezi gibi farklı tematik başlıklar altında yapılmış bir planlama söz konusu. Bu özel tematik Ar- Ge alanlarını oluşturarak imar planı çalışmamız devam eden süreç içerisinde. Bu genişleme alanında yatırım yapmak isteyen üç firmayla da görüşmelerimiz halen devam etmektedir” dedi.

Rektör Topal, konuşmasının devamında Rektörümüz, Teknokent’in mevcut durumu hakkında bilgiler verdi ve “Bu kapsamda yazılımdan ulaştırma ve lojistiğe, sağlıktan orman ürünlerine, elektronikten gıda sanayisine dek farklı firma çeşitleri karşımıza çıkmakta.”

Bina hakkında da bilgi vererek sözlerine devam eden Rektör Topal şunları söyledi:

“Bu binada toplam kiralanabilen ofis sayımız 26 tane. Kiralanan ofis sayısı yüzde 65’e tekabül ediyor. Binamız içerisinde yapmış olduğumuz bir tadilatla; kiralanabilir ek ofis alanları oluşturduk. Bunlar da 5 tane. Yaklaşık 5 bin metrekare olan bu binanın içerisinde olan alan, yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde. Başvuru süreci devam eden, değerlendirme aşamasında olan firmalarımız da var. İnşallah, en kısa zamanda tüm ofisleri kiralamış olacağız.”

Teknokent’e Kastamonu dışından da firmaların geldiğini belirten Rektör Topal, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Teknokent bünyesinde telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren bir firmamız, Türkiye’de sektörde önemli firmalara ciddi anlamda iş üretmekte ve aynı zamanda da yapmış olduğu işin bir kısmını da ihraç etmekte. Bu da Kastamonu için bir ilk. Ayrıca, bünyesinde ciddi anlamda bir istihdam oluşturmakta.”

Açılış konuşmasının ardından Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün tarafından Teknokent’in 2021 Yılı Faaliyet Raporu ve yapımı tamamlanıp faaliyete geçen İdare ve Kuluçka Merkezi Binası ile ilgili bilgi verildi.

Toplantıda alınan kararlara göre, 2022 hedefleri kapsamında ihtisas alanları başta olmak üzere birçok alanda önemli AR-GE faaliyetlerinin yürütülebileceğine ve 10 dönümlük yerleşkesini110 dönüme çıkaran Kastamonu Teknokent’in genişleme alanı imar planının yapılması için yönetim kurulunun yetkilendirilmesine katılanların oybirliği ile karar verildi.

Toplantının ardından genel kurul ve yönetim kurulu üyeleri, Kastamonu Teknokent’in yeni binasını gezerek, yapılan çalışmalar ile ilgili Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Kastamonu Teknokent Genel Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün’den bilgi aldı.