Enduro yarışları için süreklilik kararı

15 Aralık itibariyle sona erecek olan “Karadeniz Havzasında Macera Turizmi Ağı Geliştirme Projesi” kapsamındaki festival içinde yer alan enduro yarışlarının uluslararası arenada bölge ekonomisine katkı sağlayacak sürdürülebilir bir faaliyete dönüştürülmesine karar verildi.

 

 

 

 

 

“Karadeniz Havzasında Macera Turizmi Ağı Geliştirme Projesi”nin 15 Aralık’ta sona ereceği bildirildi.

 

Kastamonu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, AB Bakanlığının ulusal otoritesi olduğu Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen proje çerçevesinde kurulacak macera turizmi ağıyla proje ortağı ülkeler arası karşılıklı ekonomik ve kültürel fırsatları yaratmak, bölgede turizm potansiyeli olan doğal, kültürel, tarihi güzellikleri macera turizmiyle dünyaya tanıtmanın hedeflendiği belirtildi.

 

Projenin ana faaliyetlerinden biri olarak 21-22 Ağustos 2014 tarihlerinde Azdavay ile Pınarbaşı ilçelerini kapsayan Macera Turizmi Festivali’nin ilk kez Kastamonu’da gerçekleştirildiği anlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Festival kapsamında enduro, dağ bisikleti, dağ koşusu ve kanyoning faaliyetleri ve yarışları düzenlenmiştir. Kastamonu’da gerçekleştirilen proje ve faaliyetleri bölgede geniş yankı uyandırmış, yerel yönetimlerin Türkiye Motosiklet Federasyonu ile olan işbirliği neticesinde enduro yarışlarının uluslararası arenada bölge ekonomisine katkı sağlayacak sürdürülebilir bir faaliyete dönüştürülmesine karar verilmiştir.”

 

Açıklamada, bu kararın kısa sürede uygulamaya konularak 16-17 Mayıs tarihlerinde Azdavay ilçesinde Doğu Avrupa Enduro Şampiyonası düzenlendiği kaydedildi. AA