Engin’den Demir’e cevap

“16 yıllık iktidarınızda ülkeyi getirdiğiniz nokta, ‘erken seçim olmazsa ekonomik deprem’ ise, ülkeyi bu noktaya getiren iktidar, Haziran’dan son• İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, AK Parti Milletvekili Murat Demir’in Kastamonu ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerini yaptığı yazılı açıklamayla cevapladı.

  • Demir’in, Şeker Fabrikasının satışıyla ilgili tepkilere Kastamonu halkının iradesi olarak bakması gerektiğini söyleyen Engin, büyük projelerdeki ödenek sorunun hazirandan sonra giderileceği yolundaki sözler içinsera ekonomik depremi nasıl önleyecek? O yüzden, eğer AKP iktidarda kalırsa, ödenek konusunda Sayın Vekil hiç hayaller kurmasın. Ama ben kendisine bir müjde vereyim, Haziran’da Türkiye’de değişim olacak ve İYİ Parti iktidara gelecek. Kastamonu’daki projelerdeki ödenek sıkıntısı da, İYİ Parti iktidarının, talanı, vurgunu bitirmesi ile giderilecek” dedi.

 

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, AKP Kastamonu milletvekili Murat Demir’in Akvim TV’den Erdal Türksoy’a yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Engin, Murat Demir’in ‘’ Şeker Fabrikası oya yansır‘’ söylemlerini tehdit olarak algılamasının talihsizlik olarak değerlendirdi. Engin şöyle dedi:

“Sayın Milletvekili Murat Demir, ‘Şeker oya yansır’ söylemlerini tehdit olarak algılamış. Kastamonu Şeker Fabrikasının satılığa çıkarılmasına sandıkta gereken cevabı verecek olması, Kastamonu halkının en büyük ve doğal hakkıdır. Lafa gelince milli iradeden dem vuranlar, eğer gerçekten milli iradeye saygılı ise, Şeker Fabrikasının satılığa çıkarılmasına Kastamonu halkının sandıkta cezayı kesecek olmasına tehdit değil, Kastamonu kamuoyunun iradesi olarak bakar. Biz AKP’ye oy veren vatandaşlarımızın iradesini de, oy vermeyenlerin iradesini de milli irade olarak görüyoruz.Siz, ‘milli otomobil fabrikasının veya yan sanayisinin Kastamonu’ya yapılacağına dair bakanlardan söz aldık’ deyip, sonra Kastamonu Şeker Fabrikasının satılmasını savunursanız, bunun cezasının sandıkta kesilmesine de razı gelmeniz gerekir. Sayın Demir, Şeker’in oya yansıyacak olmasından bu kadar rahatsız ise, Şeker Fabrikasının satılığa çıkarılmasının hükümet politikası olduğunu belirtip, ‘Özelleşecek, dönüşü yok’ demek yerine, CHP ve SP İl Başkanları ile birlikte yaptığımız Şeker Yürüyüşünde yanımızda yer alırdı. Kendisi iktidar partisinin milletvekili olabilir, ama önce Kastamonu’nun milletvekilidir. Şeker Fabrikası, Kastamonu’nun ekonomik olarak bekasını ilgilendiren bir konudur. Böyle hayati bir konu da kendisi, Kastamonu halkının yanında yer alamamıştır.’’

ÖDENEKLER

Murat Demir’in, İnebolu yolu ve Kırık Barajı başta olmak üzere çeşitli projelerdeki ödenek sorununun Haziran ayından giderileceğini açıklamasına da değinen Engin, bu konuda da şunları söyledi:

“Projelerdeki ödenek sorunu Haziran’dan sonra hangi tarihte giderilecek? Çıkmaz ayın son Çarşambasında mı? Geçtiğimiz günlerde toplanan İl Koordinasyon Kurulu’nda ödenek sorununun DSİ Bölge Müdürlüğü ile Karayolları Bölge Müdürlüğü arasında da sorun haline geldiği görüldü. Murat Demir, projelerin durmadığını sadece yavaşladığını söylüyor, ama Karayolları Bölge Müdürü, Kırık Barajı inşaatını yakından ilgilendiren Kastamonu- Ilgaz yolunun mevcut ödenekle on yılda bile tamamlanamayacağını ifade etti. O yüzden Kastamonu’yu doğru bilgilendirin, laf oyunları yapmayın. Bu zamana kadar ödenek sorununu gideremeyen bir iktidar Haziran’dan sonra nasıl giderecek? Murat Demir’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ınKandilli Rasathanesinde yaptığı açıklamadan da haberi yok anlaşılan. Erdoğan orada yaptığı açıklamada, ekonomiyi kastederek, ‘24 Haziran’ı bir çeşit depreme hazırlık faaliyeti olarak görüyorum’dedi. 16 yıllık iktidarınızda ülkeyi getirdiğiniz nokta, ‘erken seçim olmazsa ekonomik deprem’ ise, ülkeyi bu noktaya getiren iktidar, Haziran’dan sonra ekonomik depremi nasıl önleyecek? O yüzden, eğer AKP iktidarda kalırsa, ödenek konusunda Sayın Vekil hiç hayaller kurmasın. Ama ben kendisine bir müjde vereyim, Haziran’da Türkiye’de değişim olacak ve İYİ Parti iktidara gelecek. Kastamonu’daki projelerdeki ödenek sıkıntısı da, İYİ Parti iktidarının, talanı, vurgunu bitirmesi ile giderilecek. ‘’

SAĞLIK

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, Murat Demir’in Kastamonu’nun sağlıkta yaşadığı sorunlarla ilgili söyledikleri içinse şöyle dedi:

“Sayın Demir, Kastamonu’nun sağlıkta büyük sorunları olduğuna işaret ediyor. Bu konudaki doğru ifadeleri için kendisine teşekkür ediyorum. Çünkü biz AKP iktidarı döneminde Kastamonu’nun sağlıkta sürekli geriye gittiğini hep söyledik, söylüyoruz. Kendisi, bizim bu konuda ortaya koyduklarımıza katkıda bulunmuştur. Ancak kendisine şu soruları sormayı da gerekli görüyorum:

– Kastamonu’nun ihtiyaçlarına cevap versin diye yapılan yeni devlet hastanesi, çevre illere sevk merkezi haline gelmiş durumda. Bu kimin eseridir?

– Devlet Hastanesinde doktor, yardımcı sağlık personeli ve tıbbi cihaz eksikliğini bir türlü gideremeyen hangi iktidardır?

– Kastamonu iktidar partisine belediyeyi verdi, yetmedi 3 milletvekili verdi, buna karşılık en azından bu zamana kadar Kastamonu’nun sağlıktaki sorunlarının giderilmesi gerekmiyor muydu?

Kendisine bu konuda da müjde veriyorum, İYİ Parti iktidarında sağlık alanında da Kastamonu bölgesinin parlayan yıldızı olacak. Merak etmesin.’’