Erbilgin: “Azdavay ve Bozkurt’u sosyal demokrat belediyecilikle buluşturacağız”

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Azdavay ve Bozkurt ziyaretlerinde yaptığı açıklamalarda mevcut belediye başkanlarını eleştirdi, her iki ilçeyi de CHP’nin sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla buluşturacaklarını söyledi.
Milletvekili Hasan Baltacı’nın da katılımında Azdavay’da kamu kurum ve kuruluşlarını gezen CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “Seçime gidiyoruz. Sandık başına gitmemize 18 gün kaldı. 18 gün sonra Azdavaylılar bu caddede bir biriyle selamlaşmaya devam edecek. Bu kahvelerde birlikte oturacağız. Düğünümüzü birlikte yapacağız, cenazemizi birlikte kaldıracağız, çocuklarımızı askere birlikte uğurlayacağız. Siyaset bir yarıştır. Siyaseti doğru yaparsak şenlik olur. Ama yarış değilse hırs olur hırs. İnsanları incitir. Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek kendi çalışanlarına, Azdavaylılara baskı yapıyor. Diyor ki; ‘arabanızın camına benim reklamımı yapıştıracaksınız. Benim bütün broşürlerimi dağıtacaksınız.’ Bir şehrin belediye başkanı bunu yapar mı? Belediyecilik o şehre aşık isen gönülden, isteyerek yapılır. O şehre aşık isen o ilçenin gençleri, yaşlıları senin için kıymetlidir. Ama seçmen kâğıtlarını alır Ahmet ile Mehmet benden, Ayşe ile Yusuf karşı taraftan diye bölersen bu ilçeyi büyütemezsin, bölersin. Osman Nuri Civelek çalışanlarına belki arabanın camına benim reklamım olacak baskısı yapabilir belki ama insanların gönüllerine baskı yapamaz. Civelek başkana Neşet Ertaş’la cevap verelim. Neşet Ertaş diyor ki; ‘Dost elinden gel olmazsa varılmaz, rızasız bahçanın gülü derilmez. Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez, gönülden gönüle gider yol gizli gizli.’ İşte o gönüllerin bağlı olduğu gönül, Azdavaylıların gönlüne giren başkan burada. O da Mehmet Emin Tuncay. Alçakgönüllülük, mütevazilik, bu ilçeye nasıl hizmet ederim anlayışı Mehmet Emin Tuncay’da. Belediyecilik pazarda köyde ürettiğini satmak için pazara gelen Azdavaylı analarımız üşümesin diye Kapalı Pazar Yeri projesini hayata geçirmek için yapılır. Belediyecilik Azdavaylıların musluklarından temiz, içilebilir su aksın diye yapılır. Ama bu neyin hırsı? Mehmet Emin Tuncay 31 Mart akşamı belediye başkanı seçildiğinde ayrı gayrı yapmayacağız tüm Azdavay’ı kucaklayacağız. Bizim birliğe, dirliğe ihtiyacı var. Kimseye racon kesmeyeceğiz, kimseye baskı uygulamayacağız. Mezarlıklar kendini vazgeçilmez sananlarla dolu. 31 Mart’ta Azdavay’ı bayram yerine, eski şenlik içindeki Azdavay’a döndürmemiz gerekiyor. AKP İl Başkanı Doğan Ünlü ziyaret ettiği ilçelerde ‘belediyeyi bize verin, sizi uçuralım’ diyor. Tüm Azdavaylılara soruyorum; ‘Azdavay uçtu mu?’ Hayır tabi ki. Azdavay yerinde sayıyor. Musluklarınızdan çamur akıyor, çamur. Daha evlere temiz su ulaştıramayanlar, bu ilçeye doktor, öğretmen getiremeyenler neyi nereye uçuracak? Biz Azdavay’da taş üstüne taş koyalım diyerek yola çıktık. 31 Mart akşamı Mehmet Emin Tuncay’ı belediye başkanı göreceğimize yürekten inanıyorum. Bundan hiç şüphem yok, bunu Azdavay’daki tablo gösteriyor.” İfadelerini kullandı.
BOZKURT
CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, esnaf ziyaretlerinin ardından Bozkurt’ta yaptığı konuşmasında da Bozkurt Belediye Başkanı ve MHP Bozkurt Belediye Başkan Adayı Bozkurt Ekeş’e gönderme de bulundu.
Hikmet Erbilgin Bozkurt’ta da şunları söyledi:
“Bozkurt’a geleceğim zaman bana dediler ki; ‘Bozkurt’un yüzde 80’i iktidara oy verdi, zordur’ dediler. Bende dedim ki; ‘sahipleneni az diye hakikate hürmet etmekten vaz mı geçeceğiz’ dedim. Bir yerel seçim çalışması içindeyiz. Yerel seçim o beldenin, o ilçenin insanlarına hizmet etme işidir. Adaylar bunun için bir yola çıkar. Ancak bakıyoruz 31 Mart öncesi Bozkurt’la birlikte tüm ilçelerimizde bir kini sandıklara yansıtmak istiyorlar. Her birimiz düğünü birlikte yapan, cenazesini birlikte kaldıranlarız. Yerel seçimler gelir geçer, hepimiz yüz yüze bakarız. Ancak bakıyoruz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu seçimi kaybettiklerinde ülkemizin bir beka sorunu yaşayacağı algısı yaratmaya çalışıyor. Şuarada birkaç gün sonra Çanakkale şehitlerimizi anacağız. Gözlerini kırpmadan toprağa düşen dedelerin evlatlarıyız. Bu gerilimin bu ülkeye hiçbir faydası yok. Devlet büyüklerine düşen ülkeyi kutuplaştırmak değil bütünleştirmektir. İnsan neye hizmet ediyorsa onun kandiliyle aydınlanır. Hırsıza hizmet ediyorsa hırsızın kandiliyle aydınlanır. Zalime hizmet ediyorsa zalimin kandiliyle aydınlanır. Hepimizin 3 günlük ömrü var, hepimizin hesap vereceği bir mahşer var. Herkes oyunu kullanırken elini vicdanına koymalı. Herkes oyunu kullanırken korkmamalı değerli Bozkurtlular. Sizi yöneten belediye başkanı sizin hakkınız olan paraları Bozkurt için mi harcıyor yoksa kendi cebine, eşinin dostunun cebine mi dolduruyor buna bakmak gerekiyor. İnsan neye hizmet ederse onun kandiliyle aydınlanır. Öbür dünyanızı bu dünyadaki küçük beklentilerle karartmayın. Oyunuzu kullanırken bu ilçeye en iyi kim hizmet edecek ona göre kullanın. Ben belediye başkan adayımız Güvenç Demirezen’in Bozkurt’u vicdanla, adaletle, yöneteceğine inanıyorum. Unutmayalım bu ülke, bu Kastamonu, bu Bozkurt hepimizin.”