Erbilgin’den AK Parti ve MHP’ye yaylım ateş

• CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “halkın nazarında AK Parti’nin de MHP’nin de rantçı olduğunu”söyledi ve “AKP Belediyeciliği ve Babaş bu kentin kemiklerini sıyırırken MHP’li belediye meclis üyeleri tüm kararlarda Babaş’a, AKP’ye destek olarak suyuna banmıştır. Seçmenlere çağrım açık ve nettir. Bu şehrin vizyonu, geleceği CHP’dir” dedi.
• Erbilgin, Belediye Başkanı Babaş’ın, kendisine yönelttiği sorulara cevap veremediğini belirtti ve “Kastamonu’yu gökdelen misali ucube binalarla hançerleyen kendisi ve bu kararlara geçit veren AKP ve MHP’li meclis üyeleridir. AKP Genel Başkanının ifadesiyle bu şehre ihanet etmiştir” derken, MHP İl Başkanı’na da “Maskeli beşler” diye nitelendirdiği belediye başkanlarına Bozkurt Belediye Başkanı’nı da eklemesini önerdi.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin dün düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Erbilgin, şunları söyledi:
“31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler seçimlerine 32 gün gibi kısa bir süre kala; halkçı, eşitlikçi, sosyal demokrat bir belediyecilik vaat eden Cumhuriyet Halk Partisi dışında bu kenti bahara kavuşturacak bir seçenek olmadığı açıktır.
Görev yaptığı süre zarfında usulsüzce, başına buyruk ‘ben yaptım oldu’ uygulamalarıyla ve çekinmeden bunu AKP’li MHP’li belediye meclis üyeleri ile elbirliği ile yaptık diyen, devletin denetleyicisi Sayıştay tarafından da bu uygulamaları tespit edilen mevcut Belediye Başkanı ve AKP Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, kendisine yönelttiğimiz tüm eleştiri ve sorulara cevap verememiş, Kastamonu’ya karşı kendini savunacak tek bir söz bulamamıştır.
Çünkü, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel zenginliğini ayağa kaldıracağı vaadiyle göreve gelip Saraçlar’dan Tosya yoluna, Kuzeykent’ten Candaroğulları mahallesine kadar Kastamonu’yu gökdelen misali ucube binalarla hançerleyen kendisi ve bu kararlara geçit veren AKP ve MHP’li meclis üyeleridir. AKP genel başkanının ifadesiyle bu şehre ihanet etmiştir.
Çünkü, ‘Gönüllere dokunduk’ sloganıyla tekrar bu işe soyunup, takas yöntemiyle hangi belediye meclis üyelerinin cebine dokunduğu herkesçe bilinmektedir.
Çünkü; evine ekmek götüremeyen binlerce gençten sadece biri Belediye binasında intihara kalkışırken, Belediye Meclis Üyelerinin eş, dost, akraba ve çocuklarına babasının çiftliği gibi iş imkanı dağıtan bizzat kendisidir. Böyle biri söyleyecek sözünün olmadığını, olsa da hükümsüz kalacağını gayet iyi bilmektedir.
Belediye Meclisi için,‘Ellerini kaldırırken başlarını öne eğenler var’ diye çok söyledim. Kastamonu Belediyesi’nin Sayıştay raporlarını gündeme defalarca getirdim. Tahsin Babaş’a Kastamonu’muzun hakkı için sorular sordum. Şimdi MHP İl Başkanı Sayın Yüksel Aydın ayak izlerime basarak bunları tekrar gündeme getiriyor. Açtığım yolda ilerliyor. Bu iyi birşey. CHP’de adaylık için adı geçmişlerin, ağırlığını bilememiş şaşkınlarıbelediye meclisi adaylığı lütfederek dolgu malzemesi yapmışlar. Listelerine almışlar hayrını görsünler.
Başkası yapsa ‘hain, bölücü’ ilan edecekleri Sovyet marşını MHP sosyal medya hesaplarında klip altlığı yapıyorlar. Sayın Galip Vidinlioğlu’na Ahmet Arif şiirlerinden klipler çekiyorlar. Sayın Vidinlioğlu’ndan ricam, Ahmet Arif’in 33 Kurşun şiirinide okumasıdır.”
CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Değerli Kastamonulular; bu şehre dizi seti muamelesi yapanlar raconpeşindeler. Esasen trafik kanununa da aykırı olan çakarlı sirenli arabasıyla ilçe gezenler, kazanırlarsa belediye çalışanlarını, Kastamonu’yuiçtimaya dizecek gibi davranıyorlar. Bir taraftan ‘cumhur ittifakı’ deyip diğer yandan ranta ortak olmak istiyorlar. Güya liste dışı bıraktıkları belediye meclis üyesinin damadını kendi listelerine, yeğenini AKP listelerine yazdırıp ince ayar yapıyorlar. Esasen teşhir olmuş rantçı anlayışlarına makyaj yapıyorlar. Ne de olsa ortaklar. Şehrin talan edilen imarını ‘tıraş’ yaparak düzelteceklerinin sözünü veren MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, Tahsin Babaş’a‘Bu imarı biz kendi dönemimizde yaptıysak sen niye düzeltmedin’ diyebilecek kadar gamsızdır.
AKP Belediyeciliği ve Babaş bu kentin kemiklerini sıyırırken MHP’li belediye meclis üyeleri tüm kararlarda Tahsin Babaş’a, AKP’ye destek olarak suyuna banmıştır. Hal böyleyken Kastamonululara belediyecilik işinde ehil olduğunu söylemek, pay sahibi olduğu yanlışları düzelteceğine dair yetki istemek de neyin nesidir?
Şimdi Sayın İl Başkanı; Tahsin Babaş, Kazım Şahin, Ahmet Kaya, Zühtü Danacı ve Musa İhsan Oğuz’un, Kastamonu, Tosya, Doğanyurt, İhsangazi ve Çatalzeytin Belediye başkanlarının isimlerini vererek ‘maskeli beşler’ demektedir. Sayın Aydın’a söyleyeceğim şudur: Maskeli beşlerin yanına Bozkurt Belediye Başkanı Sayın Ekeş’idahil etmesidir, ki birlikte birbirlerine işaret verip 6 kol oynasınlar.
Kendi başkanı hakkındaki iddialardan haberi yoksa benden duysun. Camdan saraylarda oturanlar bakalım hesap sorabilecek mi?
‘Devlet malı,beyt’ül maldır. Hukuk çarpmaz ise Allah çarpar’ diyen Yüksel Aydın, söylediklerini, madem aday göstermiş, Bozkurt Ekeş’e hatırlatmalıdır.
İhalesini yaptığı taşınmazın parasını almamak, belediyenin tahsil etmesi gereken işgal harçlarını usulsüz olarak derneğe aktarmak, dernek makbuzu ile belediye personeline usulsüz para toplatmak ve paraların akıbetiyle ilgili hiçbir açıklama yapmamak, gerçek dışı fatura düzenleyerek alınmayan bir malı alınmış gibi gösterip ödeme yapmak, yeşil alan olarak kalması gereken araziyi müteahhidin tapusuna geçirmek, kamuya terk edilmesi gereken alanı terk işlemi yapmayarak müteahhide menfaat sağlamak, almadığı 70 koruge boruya fatura kestirmek, belediyenin demirbaşında bulunan konkasörü kaybetmek, kendi binasına kaç kat çıkıp sonra kendine ceza kesmek gibi hakkında sayısız iddia, şikâyet ve dava olan, kanunsuz ve usulsüz işleri mahkeme raporlarına yansıyan MHP’li Bozkurt Belediye başkanına ‘Devletin malı beyt’ül maldır’ diyebilecek mi, göreceğiz.
Tüm bunlardan anlaşılacak olan şudur ki; yeni dönemde belediyelerimizi niyetleri belli olan MHP yada AKP yönetmeye devam ederse bu talan, bu rantçı anlayış süregidecektir. Halkın nazarında AKP ve MHP rantçıdır.
Seçmenlere çağrım açık ve nettir. Bu şehrin vizyonu, geleceği CHP’dir. İşte bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu için tek çıkış yolu, tek seçenektir. Geçmiş seçimlerde AKP ve MHP’ye oy vermiş tüm seçmenlerimize çağrım CHP adaylarının etrafında birleşmeleridir. CHP’nin kazanması demek Kastamonu’muzun kazanması demektir.
Bağımsız istatistiklerde; mutlu, yaşanabilir kentlerin çoğunun CHP’li belediye başkanlarıyla yönetildiği görülmektedir. CHP’nin belediyecilikte ne AKP’den ne de MHP’den alacağı nasihat yoktur. Kastamonu’da bunun en önemli örneği Daday Belediyesi’dir. 31 Mart’la birlikte Kastamonu’da Daday örneğini yayacak, Kastamonu ve ilçelerimizi halkçı belediyecilik ile buluşturup, aydınlık geleceği el ele, hep birlikte inşa edeceğiz.
Biz, yurttaşlarımızın yaşam tarzlarına, değerlerine ve kimliklerine saygılı davranan; hiç kimseyi ötekileştirmeyen hoşgörülü bir belediyeciliği Kastamonu’ya getireceğiz.
Biz, Kastamonu’da oluşan zenginliğin bir avuç siyasetçinin ya da yandaşın cebine rant olarak girmesini değil, tüm yurttaşlara hakça dağıtılmasını sağlayacağız.
Biz, Kastamonuluları ödedikleri vergilerin hesabının verildiği ve tüm harcamaların denetlendiği şeffaf bütçeli bir belediyeye kavuşturacağız.
Biz, yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin olmadığı; hiçbir çocuğun yatağına aç girmediği Kastamonu hayalimizi gerçekleştireceğiz.
Biz, tüketen ve israf eden değil, her alanda üreten ve insanlarımıza nitelikli istihdam yaratan bir belediye var edeceğiz.
Biz, yenilikleri ve akıllı teknolojileri Kastamonu’nun doğasına ve kültürel mirasına ihanet etmeden hayata geçiren bir belediye yaratacağız.
Biz, Kastamonuluların trafikte harcadığı süreyi azaltan ve ulaşım maliyetlerini düşüren yenilikçi ve alternatif ulaşım modelleri sunacağız.
Biz, yüksek binalardan oluşan “beton ormanlarında” boğulmak değil, çocuklarımızın parklarda ve yeşil alanlarda oynadığı; planlı, temiz ve nefes alabileceğimiz bir Kastamonu var edeceğiz.
Biz, yoksul, engelli ve yaşlılar başta olmak üzere tüm dezavantajlı vatandaşlarımıza, insan onuruna yaraşır biçimde sosyal yardım ve pozitif ayrımcılık yapacağız.
Biz, Kastamonuluların kültür-sanat etkinliklerine ve spor faaliyetlerine kolayca erişebilmesini sağlayan bir belediyecilik anlayışının temsilcileri olacağız.
Biz, yalnızca insanların değil, kentteki tüm canlıların haklarının gözeteceğiz.
Biz, emeklisi, işçisi, memuru, esnafı, sanayicisi, çiftçisi, öğrencisi tüm yurttaşlarımızın, hep birlikte mutlu ve huzurlu yaşadığı bir Kastamonu inşa edeceğiz.”