Erbilgin’den Aydın’a sert tepki

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Diyanet Sen Genel Başkan Vekili Osman Aydın’ın Rıfat Ilgaz üzerinden yaptığı açıklamalara büyük tepki göstererek, “Bu kişi Kastamonu’nun değeri Şeyh Şabanı Veli’yi yine edebiyat dünyasının değeri Rıfat Ilgaz ile karşı karşıya getirerek toplumsal değerlerimizi dinamitlemek istemiştir. Bu kafa toplumuayrıştıran ve bölen kafadır. Bu kafa Şeyh Şaban-ı Veli’de somutlaşan hoşgörüye sığmamaktadır. Bu kafa Şeyh Şaban-ı Veli anlayışına hakarettir. Bu kafa IŞID’çi kafadır.Keşke bir din görevlisi yalandan uzak dursaydı” dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda önceki akşam TBMM’de yapılan oylamalar hakkında ise Hikmet Erbilgin, “Bu konu artık Emeklilikte MHP’ye Takılanlar olarak yeni bir sürece evrildi” diye konuştu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hikmet Erbilgin, düzenlediği basın toplantısında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu ve Diyanet Sen’in geçtiğimiz hafta sonu yapılan genel kurulunda Rıfat Ilgaz ile ilgili söylenen sözler üzerine açıklamalarda bulundu.

EYT konusunun dün akşam TBMM’de yaşananlarla birlikte artık Emeklilikte MHP’ye Takılanlar şekline dönüştüğünü ifade eden CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan yurttaşlar, kadınlar da 20, erkekler de ise 25 yıl sigortalılık süresi ve gerekli prim gün sayısını doldurarak emekli olabilme hakkına sahipti. Ancak 1999 yılında yapılan değişiklikle emeklilikte yaş şartı getirildi ve bu koşul geçmişi de kapsadı. Böylece yaklaşık 6 milyonluk bir nüfusun emeklilik koşulları, çalışmaya devam ettikleri sırada değiştirildi, emeklilik koşulları ağırlaştırıldı. Sigortalılık süresini ve primini doldurduğu halde henüz emeklilik yaşı gelmediği için emekli olamayan yurttaşlar, kendilerini “emeklilikte yaşa takılanlar” olarak adlandırarak yıllardır ellerinden alınan haklarının iadesi için çaba gösteriyor, mücadele ediyorlar. Bu nedenle dün (önceki gün) Meclis’e verilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili araştırma önergesi muhalefet partilerinin oyları ile kabul edilmişti. Ancak aradan geçen 2 saat sonra MHP’nin fikir değiştirmesiyle, komisyon kurulma önerisi AKP+MHP oyları ile reddedildi. Artık mesele Emeklilikte MHP’ye Takılanlar olarak yeni bir sürece evrildi” diye konuştu.

Açıklamalarında Diyanet Sen genel kurulundaki ifadelere de değinen Hikmet Erbilgin, sendikanın genel başkan vekili Osman Aydın’ın Kastamonu’nun ortak değerlerine saldırdığını söyledi.

Diyanet Sen’in yeni yönetimine başarı dileyerek konuşmasına başlayan Erbilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kongrede davetli olan Diyanet Sen Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Şerife Bacı Öğretmen Evi’nde yaptığı konuşmasında Kastamonu’nun ortak değerlerine, ortak hafızasına protokol önünde saldırmıştır. Bu şahıs sendika sayfasında “söz insanın aynasıdır” diye kaleme aldığı makalede şöyle demiş; “Barışın, huzurun, sükunun, başın selamete ermesinin insanın ağzından çıkan sözlerle bire bir alakası vardır. Hal böyle olunca sözlere, söylemlere dikkat edilmesi gerekir.” Bunu demiş ama hiç dikkat etmemiş. Hepimizin vergilerinden aldığı maaş ile Kastamonu’nun değeri Şeyh Şabanı Veli’yi yine edebiyat dünyasının değeri Rıfat Ilgaz ile karşı karşıya getirerek toplumsal değerlerimizi dinamitlemek istemiştir. Bu kafa toplumuayrıştıran ve bölen kafadır. Bu kafa Şeyh Şaban-ı Veli’de somutlaşan hoşgörüye sığmamaktadır. Bu kafa Şeyh Şaban-ı Veli anlayışına hakarettir. Bu kafa IŞID’çi kafadır. Bu anlayış Rıfat Ilgaz’lardan bir şey eksiltmez. Onlar aydınlanmacı ve toplumcu adamlardır. Osman Aydın bugüne kadar ülkedeki yoksulluk ve yolsuzluklarla ilgili, ülkedeki ortak değerlerimizle ilgili Saray’a karşı tek bir söz söylememekle birlikte, topluma karşı suç işlemektedir. Keşke bir din görevlisi yalandan uzak dursaydı. Bilmiyor ise araştırıp sorsaydı. Öncelikle Rıfat Ilgaz Köy Enstitüleri mezunu değildir. Ancak Köy Enstitüleri’ni savunmuş köy çocuklarının eğitimine sahip çıkmıştır. Rahmetli Kemal Sunal’ın canlandırdığı İnek Şaban tiplemesi halkın geniş kesimlerince sevilmiştir. Hababam Sınıfı’ndaki tiplemelerin tamamı 1926-1930 yılları arasında Kastamonu Muaalim Mektebi’ndeki öğrenci ve öğretmenlerdir. Edebiyatımızın değeri Rıfat Ilgaz kişiler tanınmasın diye isimleri değiştirmiştir. Okul Müdürü
rahmetli Nihat Dicle’ye Kel Mahmut demiş, ezberi çok yapan İnek Ahmet lakaplı okul öğrencisine de İnek Şaban demiştir. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendisine verdiği kürsüyü Osman Aydın, toplumu kucaklama amaçlı değil bölme gayesi ile kullanmıştır. Bu tavır bir din adamına yakışmayan bir tavırdır”

Diyanet Sen Genel Başkan Vekili Osman Aydın, genel kuruldaki konuşmasında şunları söylemişti: “Bizim değerlerimiz elimizden alınmıştır. Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Şeyh Şaban-ı Veli itibarsızlaştırılmak için yine bu ilde yetişmiş, bir zamanlar Köy Enstitüsü’nde yetişmiş insanlar film senaryosu yazdılar. Ne yaptılar, İnek Şaban dediler. Şeyh Şaban-ı Veli’yi değersizleştirmek için bunu yaptılar. Rıfat Ilgaz bu senaryoyu yazdı. Değerlerimize sahip çıkmak için artık yatmak yok.”