Erbilgin’den Aydın’a: “Siyasi şantaj, iftiracı yaklaşım”

  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu cevapladığı ve “zorunlu” kaldığı için yaptığını belirttiği açıklamasında, Aydın’ın, İstişare Toplantısı’ndaki “İl başkanlarınıza, milletvekillerinize dikkat edin, kimlerle fotoğrafı var” şeklindeki ifadesini “siyasi şantaj” olarak tanımladı.
  • Konunun, milletvekili ile temsil edilen AK Parti’yi de ilgilendirdiğini, kaydeden Erbilgin, “Bu yaklaşımı Ergenekon davalarından tanıyoruz. Seçilmiş milletvekillerini ve il başkanlarını zan altında bırakmaya çalışan bu iftiracı yaklaşımı kınıyorum. MHP İl Başkanı iddia ettiği terör örgütleri ile ilgili fotoğrafı kamuoyu ile paylaşmaz ise kendisini müfteri ilan edeceğim” dedi.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu cevaplayan bir açıklamada bulundu.

Erbilgin’in açıklaması şöyle:

Geçtiğimiz günlerde Sayın Vidinlioğlu, geçtiğimiz günlerde, “CHP İl Başkanı dertlenmeye devam edecek” diyerek belediye başkanları ile ne kadar uyumlu olduklarını ifade eden açıklamalarda bulunmuştu.

Benim, belediye başkanları ile Sayın Vidinlioğlu arasında sorun olduğuna dair hiçbir açıklamam yok.

Kaldı ki, kurumlar arasındaki uyumun milletimizin refahını arttıracağına inanırım.

Ancak, Sayın Başkan’ın kastettiği ve etrafından dolandığı husus,MHP İl Başkanı ve Sayın Vidinlioğlu arasında sorun olmadığına dair açıklamalar ise, bu mesele üzerine açıklama ihtiyacını MHP İl Başkanı ve kendileri hissetmişlerdir.

Yine hatırlanacağı üzere MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, Kastamonu adının ‘Gazikastamonu’ olarak değiştirilmesi için Meclis’e verdiği, benimde teşekkür ettiğim kanun teklifi üzerine sosyal medya üzerinden MHP İl Başkanı ile yaşadığımız polemik, gece yarısı yataktan kaldırdıkları kişilere yaptırılan, adına nota dedikleri akıllara durgunluk veren açıklamalar ile siyasetin üslup ve nezaketini zorlamıştı.

Sonrasında MHP İl Başkanı’na bu önergeyi nasıl çektirdiklerini övünmek düştü.

Böylesi yersiz açıklamalara cevap vermek yerine MHP İstişare kurullarının tamamlanmasını bekledik.

Öncelikle mesele Kastamonu ise, mesele Türkiye ise kimseden çekinecek halim yok. “Siyasi üslup ve yakışıksız ifadeler” tanımını kullanan ve defalarca İstanbul İl Başkanıma hakaret ifadeleri kullanan, Kastamonu’da partimize milletvekili ve il başkanı önerme gafletinde bulunan MHP İl Başkanı’na gerek sosyal medya üzerinden, gerekse basın üzerinden kamuoyuna yaptığı açıklamalara ve aynı zamanda aynaya bakmasını öneririm.

Bizlerin doğru bir dil ve siyasi üsluba gösterdiğimiz özeni kamuoyu bilir. Yaptırılan açıklamaları önce MHP’ye emek verenlerin sonra Kastamonuluların takdirine bırakıyorum.

Son olarak, MHP İl Başkanı gerçekleştirdikleri istişare toplantısında güya ima ederek ‘İl başkanlarınıza, milletvekillerinize dikkat edin, kimlerle fotoğrafı var’ buyurmuş. Ancak fotoğrafları kamuoyu ile değil muhatapları ile paylaşacağını söylemiş. Bu yaklaşım düpedüz siyasi şantajdır. Bu yaklaşımı Ergenekon davalarından tanıyoruz. Seçilmiş milletvekillerini ve il başkanlarını zan altında bırakmaya çalışan bu iftiracı yaklaşımı kınıyorum.

MHP İl Başkanı iddia ettiği terör örgütleri ile ilgili fotoğrafı kamuoyu ile paylaşmaz ise kendisini müfteri ilan edeceğim.

Parti adı kullanmadan yaptığı bu açıklamalara milletvekili ile temsil edilen AKPde cevap vermelidir. Bu açıklama ile ilgili tavrını kamuoyu ile paylaşmalıdır.

MHP İl Başkanı’nın beslenmeye ve oluşturmaya çalıştığı kayıkçı kavgasından Kastamonu’ya fayda yoktur.

Bu zorunlu açıklama ile Kastamonu’yu meşgul ettiğimiz için üzgünüm. Kastamonu’nun gündemi Kırık Barajı’dır, İnebolu Yolu’dur, BAKAP kurulmasıdır. Eğitimdir, sağlıktır, tarımdır, işsizliktir… Hayat pahalılığıdır. Kastamonu’da taş taş üstüne konulmasıdır.”