Erbilgin’den Belediye yönetimine “Orası Kastamonu Belediyesi’dir”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Belediye Meclis toplantısında MHP ve CHP arasında yaşanan gerginlikle ilgili yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve yönetimini eleştirdi, “‘MHP Belediyesi’ diye bir kavram yoktur. Bütün Meclis üyelerinin bileşeniyle orası Kastamonu Belediyesi’dir” dedi. 

Başkan Vidinlioğlu, Başkan Vekili Mehmet Yurt ve MHP’li Belediye Meclis üyelerinin CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş’a yönelik yaklaşım ve tutumlarını “siyasi nezaketten yoksunluk” olarak değerlendiren Hikmet Erbilgin, Meclis üyeleri Karakaş’a konuşma hakkını MHP’nin değil milletin verdiğini söyledi.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Belediye Meclis toplantısında MHP ve CHP arasında yaşanan gerginlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve yönetimine yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Erbilgin açıklamasında şunları söyledi:

“Öncelikle bir dayanışma ayı olan Ramazan ayının şehrimize bereket, huzur ve sağlık getirmesini diliyorum. 7 Nisan 2022 Perşembe günü Kastamonu Belediyesi 2021 yılı faaliyet raporunu değerlendirmek üzere Belediye Meclis’i saat 17.00’de toplandı. O toplantıda, Belediye Meclisi Üyemiz Sayın Sibel Karakaş’ı susturmak için Meclis Başkan Vekili Mehmet Yurt’a bazı Meclis üyelerinin de eşlik ettiğini hep birlikte üzülerek gördük.  Öncelikle Meclis bir konuyu görüşmek, konuşmak ve tartışıp karara bağlamak üzere halkın oyuyla göreve seçilmiş siyasi parti temsilcilerini bir araya getiren Belediyenin en üst organıdır. Bu toplantıda Sayın Yurt, Sayın Mor ve Sayın Uyanık’ın siyasi nezaket ve beşeri üsluptan yoksun yaklaşımları edep sorunudur. Meclisin saygınlığına zarar verdiğimizi iddia edenlerin daha giyim kuşamına dikkat etmeden ve bir Meclis üyesine ‘abla’ diyerek, bağırarak konuşması siyasi nezaketten yoksun oldukları anlamına gelir. Milletin oylarıyla seçilmiş bir Meclis üyesinin konuşma gayretini ‘Meclis’i sabote etmek’ olarak yorumlayanlar bu millete, Kastamonululara hürmet etmeyenlerdir. O meclis üyesi konuşma hakkını sizden değil, milletten almıştır. ‘Meclis’in saygınlığına gölge düşecek’ diyenler arsa takaslarına, imara uygun olmadığı herkesçe bilinen alışveriş merkezilerine, yeşil alanların konut ve ticaret alanlarına dönüştürülerek talan edilmesine göz yuman, kulak tıkayanlardır.

“MECLİSLER SİYASET YAPMA YERİDİR”

“Üzülerek gördüğümüz, Meclis Başkan Vekili Sayın Yurt’un‘Burası siyaset yapılacak yer değil, hizmet edilecek yerdir” yaklaşımıdır. Tüm Meclisler, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi tamda siyaset yapılan yerdir. Partilerin bir meseleye bakış açılarının konuşulduğu, tartışıldığı, karara bağlandığı mekanlardır. Meclislerde siyaset yapılır. ‘Burası siyaset yapılacak yer değil’ diyen SayınYurt’a tavsiyem hiçbir şekilde tasvip etmediğimiz ve faillerinin gerekli cezayı almasını umduğumuz Kastamonu Belediyesi’ne silahlı saldırıdan sonra Kastamonu Belediyesi’nin bayrağı altında SayınVidinlioğlu tarafından gerçekleştirilen basın toplantısına dikkatlice bakmasıdır. SayınVidinlioğlu’nun, sağına soluna belediye başkan yardımcılarını almak yerine Milliyetçi Hareket Partisi son sıra yedek MYK Üyesini, il başkanını, merkez ilçe başkanını ve ocak başkanını alarak açıklama yapması tamda Kastamonu Belediyesi’ni siyasete bulaştırmaktır, siyaset yeri olarak görme anlayışıdır.  Böyle bir saldırada yakışan SayınVidinlioğlu’nun yanına belediye başkan yardımcılarını alarak açıklama yapması, hatta bu saldırıyı Belediye Meclis’inde tüm siyasi partilerin katılımıyla kınamasıdır. Dolayısıyla ‘burası siyaset yapılacak yer değil’ diyen SayınYurt’un dönüp kendi düştüğü duruma bakmasında fayda vardır. Yine meseleyi o kadar siyasi görmüş olmalılar ki Kastamonu Belediyesi’ne yapılan saldırıyla ilgili gerçekleştirilen basın açıklamasını Kastamonu Belediyesi’nin sosyal medya hesabından paylaşamamışlar, Milliyetçi Hareket Partisi’nin resmi sosyal medya hesabından paylaşmışlardır. SayınVidinlioğlu’nun açıklamasına Kastamonu Belediyesi sahip çıkmamıştır. Bize ‘Gidin partinizde basın açıklaması yapın’ diyen Vidinlioğlu o gün kendi parti yöneticilerine “Gidin Milliyetçi Hareket Partisi binasında açıklama yapın. Biz başkan yardımcılarımızla Kastamonu Belediyesi’nin itibarını koruruz’ diyememiştir.

“ORASI KASTAMONU BELEDİYESİ’DİR”

“Yine Kastamonu için hazindir, üzüntü vericidir, SayınVidinlioğlu söz konusu basın açıklamasında ‘Burası MHP Belediyesidir, herkes hesabını ona göre yapsın’ ifadelerini kullanmıştır. ‘MHP Belediyesi’ diye bir kavram yoktur. Kastamonu Belediyesi’dir, Sinop Belediyesi’dir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir, Tosya Belediyesi’dir, İnebolu Belediyesi’dir. Bütün Meclis üyelerinin bileşeniyle orası Kastamonu Belediyesi’dir.

“SİYASİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK”

“Kastamonu Belediye Başkanı SayınVidinlioğlu, belediye faaliyet raporuyla ilgili eleştirilerimizi basın toplantısı aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmamızı öğütlemektedir. SayınVidinloğlu sizi oraya oturtan irade bizim arkadaşlarımızı da üye olarak o Meclis’e oturtmuştur. Kastamonu Belediye Meclisi, Kastamonuluların iradesidir. Belediye faaliyet raporu ile ilgili eleştirilerimizi kamuoyuyla paylaşacağımız yer basın toplantısı değil, Belediye Meclisi’nin salonudur. O belediye meclis üyelerinin hakkını korumak siz belediye başkanının ve başka vekilinin görevidir. Eğer bir siyasi kültür öğrenmek isterseniz dönüp Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, dönüp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bakmanızı tavsiye ediyorum. Oralarda günlerdir faaliyet raporu meclis üyelerince tartışılmaktadır.

Diğer yandan SayınVidinlioğlu şehir içi toplu taşıma ücret tarifesi konusunda ‘yüzde 30 zam yapmıştık, yeniden yapmak zorunda kaldık’ diyor. Sayın Vidinlioğlu biz sizin öngörüsüzlüğünüzü zaten biliyoruz. Eğer yeniden zam yapmak zorunda kalmışsanız siyasi öngörüsüzlük size aittir. Bu, çökmesine neden olduğunuz Türkiye ekonomisinin içler acısı durumunu gizlemeye çalışmak, halka karşı popülizm gayretidir.

“YAPMAYA DEĞİL SATMAYA GELMİŞ ANLAYIŞIN TEZAHÜRÜ”

“SayınVidinlioğlu ve Belediye Meclis üyeleri Kastamonu Belediyesi’ni yönetemez hale gelmişlerdir.

Şuana kadar Meclis’ten defalarca kez borçlanma yetkisi isteyen ve ‘hiç arsa satmadık’ diyen anlayış 1 Nisan 2019 tarihinden bu yana tam 20 milyon 616 bin lira bedel karşılığında 15 bin 39 metrekare arsa satmıştır. Bunlar yapmaya değil, satmaya gelmiş bir anlayışın tezahürüdür. SayınVidinlioğlu yapan tarafta değil, satan taraftadır. Belediye Meclisi canlı yayınlandığı için Belediye Meclis Üyemiz Sayın Sibel Karakaş’ın önergeler verdiği, söz almak istediği propagandası gerçekleştirilmektedir. Bir taraftan önerimiz olmadığı eleştirisini getirenler, diğer taraftan önergelerimizin kamuoyu tarafından duyulmamasını istemektedir. Bizler Kastamonu’yu savunduğumuz için konuşuyoruz. Belediye Meclisi elbette canlı yayınlanmalıdır. Orası er meydanıdır. Sizden yetki alanların ne söylediği, milletin gözünün önünde konuşulmalıdır. Dolayısıyla Meclis üyelerimizin Meclis’e önerge vermesi sizin adınıza gayrettir, yönetmeyi oldu bittiye getirmeye çalışanlara karşı bir cevaptır. Bu hakkı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz. Biz Kastamonu Belediyesi’ne katkı sunmaya, Kastamonululara hak ettiği hizmetin götürülmesi için ortak aklın işletilmesine hazırız. Biz büyükşehir belediyeleri ile protokol yapılarak gerçekleştirilebilecek hizmetlerde sorumluluk almaya hazırız ve geçmişte bunu önerdik. Ve biz bu teklifimizde samimiyiz. Kastamonu’yu seviyoruz, Kastamonu’nun çıkarlarını korumaya devam edeceğiz.”