Erbilgin’den iktidara sert eleştiri: “Felaketi ranta çevirdiler”

110 milyon liralık inşaat açıklaması

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, AK Parti iktidarını “felaketi ranta ve yandaşları için fırsata çevirmekle” suçladı.

İktidarın, Bozkurt’taki sel felaketi sonrasında, ihmalleri ve yapılması gerekenleri söyleyenleri felaket üzerinden siyaset yapmakla itham ettiğini hatırlatan Erbilgin, 110 milyon liralık ‘Devrekâni-Çatalzeytin Yolu İle Bozkurt Yolu Sel Hasarları Yapım İşi ve Çatalzeytin Köprüsü Yapım İşi’ ihalesinin AK Parti’nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve İGM üyesinin şirketine verildiğini açıkladı.

 

CHP İl başkanı Hikmet Erbilgin, AK Parti iktidarını “felaketi ranta ve yandaşları için fırsata çevirmekle” suçladı.

Erbilgin, dün yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Değerli Kastamonulular;

11 Ağustos’ta kara bir günü, 9’u kayıp 91 canımızın gittiği sel felaketini yaşadık. Köprülerimiz, binalarımız yıkıldı. Yollarımız çöktü. Büyük bedeller ödedik.

İktidar bu süreçte ihmalleri anlatanları, yapılması gerekenleri hatırlatanları acılara siyaset karıştırmakla suçladı, hedef gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Ağustos’ta, ‘Buranın üzerinden siyaset yapmak şeytanla işbirliğidir’, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 16 Ağustos’ta, ‘Felaketlerden siyaset yapmak, siyasi yarar sağlamak insanlık dışı bir davranıştır’ diyerek kallavi cümleler kurdular.

Bu arada felaket için 996 milyon lira bağış toplandığı propagandası yapıldı.

Geldiğimiz noktada AKP’nin felaketleri bile ranta, her durumu yandaşları için fırsata çevirdiğini gördük.

Kastamonulu firmalar, 6 Eylül’de, davet edilmeleri durumunda göreve fedakarca hazır olduklarını duyurmalarına rağmen, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, 23 Eylül’de ‘Devrekâni-Çatalzeytin Yolu İle Bozkurt Yolu Sel Hasarları Yapım İşi ve Çatalzeytin Köprüsü Yapım İşi’ adı altında bir ihale düzenledi. Pazarlık usulüyle düzenlenen ihale tam 110 milyon 275 bin 277TL’ye Sarıosmanoğlu İnşaat’a verildi.

Kimdir bu Sarıosmanoğlu İnşaat?

Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre,şirketin en büyük ortağının aynı zamanda AKP’nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve İl Genel Meclisi üyesi de olan İsmail Keleş olduğunu öğrendik. Her parmağında marifet olan İsmail Keleş, 2018 seçimlerinde Trabzon’da AKP’li yöneticilerle birlikte sokakları gezerek Erdoğan için oy istemişti.

Aldığı ihalelerle büyüyen, semiren ve palazlanan Sarıosmanoğlu İnşaat’a, kamudan 2017 ile 2021 yıllarında yani beş yılda 826 milyon TL değerinde tam 10 ayrı ihale verildi. Şirket, bu 10 ihalenin yedisini tek başına, üçünü ise iş ortaklığı kurarak aldı.

İsmail Keleş’in şirketi, Marmaris Okluk Koyu’na inşa edilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazlık sarayının da yollarını yapmıştı.

‘Felaketlere siyaset karıştırmayın’ diyenlerin, ‘şeytanla işbirliği’nden geri durmadıklarını bir kez daha gördük. Felaketleri kendileri için fırsata çevirdiklerini gördük. AKP’nin topluma, bizlere parmak sallarken yine kendi cebini doldurduğunun fotoğrafıdır bu. AKP’nin ortak değerinin kalmadığının fotoğrafıdır bu.”