Erbilgin’den karşı eleştiri ve iddialar

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün düzenlediği basın toplantısında, yerel seçimler öncesinde partilerinin yürüttüğü aday belirleme çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, gündemdeki ‘Andımız’ konusu, AK Parti kanadından kendilerine yönelik yapılan açıklamalar, Kastamonu’nun sağlık alanındaki durumu,  ülkenin ekonomik tablosu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“5 İLÇEDE ADAYIMIZ BELLİ”

Geride bıraktığımız hafta CHP Genel Merkezi tarafından yerel seçim çalışmaları için Kastamonu’da görevlendirilen Parti Meclisi üyesi Gamze Pamuk Ateşli, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan’ın yürüttüğü çalışmalar hakkında konuşan Hikmet Erbilgin, “Faydalı ve verimli bir çalışma olmuştur. Bu kapsamda aday belirleme çalışmalarının sürdüğü ilimizde 5 ilçemizin adayı yarın (bugün) toplanacak Parti Meclisi’nden onay çıkması durumunda belirlenmiş olacaktır. Merkez ilçemizin de aralarında olduğu diğer ilçelerimizde ise aday belirleme çalışmalarımız sürmektedir. Aday belirleme sürecinin bizler açısından toplumun tüm kesimlerinin görüşünü yansıtacak şekilde, mümkün olan en katılımcı şekilde belirlenmesini yerel seçimlerde başarı ve sonrasında kuracağımız katılımcı kentler için önemli görüyoruz. Bu nedenle toplumun tüm bileşenlerinin, kentte yaşayan herkesin, hepimizin sesinin dahil edilmediği bir anlayışın eksik olacağını düşünüyoruz” dedi.

“ÜNLÜ’YÜ GÖREN VAR MI?”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün son dönemde ortalıkta görünmediğini söyleyen Hikmet Erbilgin, “AKP İl Başkanını gören var mı? Hasta mıdır? Öyle ise geçmiş olsun. Yoksa görevden mi azledilmiştir. Malum karşımızda, seçilmiş 7 Haziran Başbakanı’nı ve İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, Ordu ile Düzce gibi illerin belediye başkanlarını azleden, Saray’a tam biat isteyen bir anlayış var.  Öncesinde aday olamaz dedikleri ilçe ve il başkanları var. Bununla birlikte AKP milletvekillerinden, il başkanlarına, parti yöneticilerine kadar aynı kalemden çıkmış, toplumun bir bölümünü öteki yapan, farklı düşüneni düşman ilan eden bir dilin sahipleri ile karşı karşıyayız. Bunu yaparken çarpıtma ve yalanı esirmeyen bir AKP dili ile karşı karşıyayız. Beni arayan ve AKP il yöneticisi olduğunu söyleyen bir vatandaş, ‘Başkanım sen açıklama yaptıkça AKP içinde huzursuzluk artıyor. Milletvekilleri ve il başkanı yerel seçim hesapları nedeniyle sorumluluk almaktan kaçıyor’ diyor” diye konuştu.

“KİMİ SUÇLAMIŞLARSA ONLARLA KOL KOLA GİRDİLER”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik ve AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün her konuşmalarında ekonominin dış güçler tarafından saldırı altında olduğunu dile getirdiklerini söyleyen CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, şöyle konuştu:

“Milletvekili ve AKP yöneticileri hamaset yapmakta, partisinin ekonomi politikalarını, rantçı anlayışlarını halktan gizlemek için elinden geleni yapmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 17 Ekim 2018/143 sayılı basın duyurusunda yapılan açıklamalar bunun açık kanıtıdır. AKP halka karşı kimi suçlamış ise onlar ile kol koladır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklaması aynen şöyledir: 2018 yılı diş finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden Aralık 2023 vadeli bir tahvil ihracı için 16 Ekim 2018 tarihinde Deutsche Bank,  GoldmanSachs ve SoceteGenerale’e yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 2 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhraç tutan 23 Ekim 2018 hesaplarımıza girecektir. 23 Aralık 2023 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 7,250, yatırımcıya getirisi ise yüzde 7,50 olmuştur. Tahvile toplamda 250’den fazla yatırımcı ihraç tutarının üç katından fazla talep göstermiştir. Tahvilin yüzde 60’ı ABD, yüzde 23’ü İngiltere, yüzde 11’i diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 5’i Türkiye, yüzde 1’i ise diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır. Bu tahvil ihracıyla birlikte 2018 yılında uluslar arası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla 6,5 milyar dolar tutarına kadar gerçekleştirilmesi planlanan dış finansman programının 6 milyarlık dolarlık kısmı tamamlanmıştır.”

“YURTDIŞINA SERVET TRANSFERLERİ YAPILIYOR”

Yurtiçinden yurtdışına servet transferleri yapılığını söyleyen Erbilgin, “Son paylaşılan verilere göre bir ekonomide reel olarak büyüme oranından fazla faiz ödeniyorsa, bunun tek bir anlamı vardır. Türk lirası faiziyle emeğiyle geçinenlerden zenginlere; dolar faiziyle de yurt içinden yurt dışına servet transferi yapılıyordur. Beş yıl vadeli borca Japonya – %0.06, Almanya -%0.1, Güney Kore %2.5, Polonya %2.6, AB üyesi 28 ülke ortalama %1.5 faiz verirken, Türkiye %7.5 faiz veriyor. Bu gerçekleri ülkenizden saklarsanız belki iktidarınızı bir süre da uzatabilirsiniz. Ancak ülkeyi uçuruma atmış olursunuz. Bu ülkenin yoksullaşması ve giderek göçmesi demektir. Türkiye uluslar arası tefecilerin eline düşmüş durumda” dedi.

“KÖYLÜ VE ÇELİK, ANDIMIZ KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORLAR?”

Son günlerin tartışma konusunu olan Öğrenci Andı hakkında AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik’ten de yorum beklediklerini ifade eden Hikmet Erbilgin, şöyle konuştu:

“Siyaset Ankara’da başka Kastamonu’da başka yapılmaz. Sayın Köylü ve Çelik, öğrenci andı ile ilgili ne düşündüklerini seçmenleri ile Kastamonu ile paylaşmaları gereklidir. Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Numan Kurtulmuş gibi mi düşünmektedirler? Öğrenci andına karşılar mıdır?AKP ortadan kaldırdığı birçok Cumhuriyet değerinin sembollerinden olduğu için andımıza karşı çıkıyor. Bu nedenle AKP Kastamonu milletvekilleri bu meselenin etrafından suya sabuna dokunmadan geçmeyi tercih edeceklerdir. Bu vesileyle öğrenci andı rejimin tek adam anlayışının asli meseleleri ile birleştirilmeden gündem değiştirme yaklaşımı olarak ele alınmalıdır. Çünkü ülkemiz bir ekonomik kriz ile birlikte demokrasi ve hukuk krizinin içindedir.”

SAĞLIK’TAKİ KADRO VERİLERİ

Sağlık konusunda Kastamonu’dan gizlendiğini iddia ettiği bazı verileri de basın toplantısında kamuoyuyla paylaşan Hikmet Erbilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen kadro standardına göre Kastamonu Devlet Hastanesi’nde 11 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nın görev yapması gerekirken, hastanemizde bu sayı aylar geçmesine rağmen daha yeni 2’ye çıkarılabilmiştir. Milletvekili Metin Çelik’in son yaptığı açıklamayla beraber eğer tercih yapılırsa bu sayı 3’e yükselecektir. 10 olması gereken Göğüs Hastalıkları Uzmanı sayısının 1 doktorumuzun süt iznine çıkması, 1 doktorumuzun da askere gitmesi nedeniyle 1’e düşeceğini sanırım AKP yöneticileri biliyordur. 3 Nükleer Tıp Uzmanı olması gereken hastanemizde doktor olmadığı gibi bu hizmetin sunulacağı bir birim açılmasının da unutulduğunu Kastamonululara anlatmalılar. Acil tıp uzmanı sayısı 14 olması gereken hastanemizde aktif çalışan Acil Tıp Uzmanı sayısı 5’dir. Kastamonu Devlet Hastanemizdeki hasta yoğunluğu, kaderine terkedilmiş ilçelerimizdeki doktor yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.  Kadrosu olmasına rağmen 6 ilçemizde Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve Genel Cerrahi Uzmanı, 5 ilçemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bulunmamaktadır. En büyük ilçelerimiz; Taşköprü, İnebolu ve Tosya’da yurttaşlarımız maalesef Göğüs Hastalıkları Uzmanı’ndan hizmet alamamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerin yatak kapasitelerine göre belirlediği standart kadro cetveline göre Kastamonu il genelinde toplam 856 uzman tabibin görev yapması gerekmektedir. Bakanlıkça belirlenen son personel dağıtım cetvelinde 252 Uzman Tabip Kastamonu’ya reva görülmüş olsa da bugün Kastamonu’da aktif çalışan uzman tabip sayısı kağıt üzerinde maalesef 172’dir. Kağıt üzerinde diyorum çünkü çeşitli sebeplerle bu sayı daha da düşmektedir. Kastamonu’da sağlık hizmetleri bu anlamda yüzde 20 ile yürütülmektedir.”

“YABANCI UYRUKLU DOKTOR”

Yabancı uyruklu doktor sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Hikmet Erbilgin, “Anne babaların emek emek okuttuğu gençlerimizden yüzlerce Tıp mezunu öğrencimiz,güvenlik soruşturmasını geçemediği için doktor olamazken, İstanbul’da alınan Aile Hekimleri’nin neredeyse tamamı yabancı uyrukludur. Bu durum aslında hiç olmamış yerli ve milli anlayışın maskesinin düşmesidir” dedi.

“CUMHURİYET’İN SEMBOLLERİYLE HESAPLAŞIYORLAR”

İktidar MHP’nin önüne andımızı, CHP’nin de önüne İş Bankası’nı koyarak esas krizi yani ekonomik-demokrasi-hukuk krizinden Türkiye’yi uzaklaştırmaya çalışıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin andımız konusunda sözleri var. Bunu da millilik üzerinden söylüyor. Ancak bunu söylerken partisinin Bolu İl Başkanı’nın “Afrin’e gitmek istiyoruz, bizi askere alın” çağrısından sonra geçtiğimiz gün bedelli askerlik için başvurmasını unutmuş gözüküyor. Yani 81 il başkanının birisinden söz ediyoruz. Bu mesele AKP açısından ise esasen Cumhuriyet’in sembolleriyle ilgili. Andımız meselesi tek başına Türklük vurgusunu aşan, AKP’nin hesaplaşmak istediği Cumhuriyet sembolleriyle ilgilidir. Cumhuriyet Bayramı da bu kapsamdadır. AKP uzun zamandır Cumhuriyet’in sembolleriyle hesaplaşıyor. Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun da İstanbul’a 3.Havalimanı’na kaydırılma sebebi budur.”

“AKP DAHA KENDİ İÇİNDE İTTİFAK OLAMAMIŞ”

Erbilgin, Ankara’da dünkü sıcak gelişmeler yaşanmadan önce kendisine yöneltilen AK Parti ile MHP ittifakının Kastamonu merkez belediye seçimleri için gerçekleşme olasılığı ilgili soruya ise, “Ben ittifak için çok zorlanacaklarını düşünüyorum. Ama AKP daha kendi arasında bir ittifak sağlamamış durumda. AKP’li Azdavay Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamayı AKP il yöneticileri yalanlıyor.  Cam teras yoluyla ilgili belediye başkanı bir şey söylüyor, il yönetimi başka bir şey söylüyor. Ama biz AKP-MHP Kastamonu’da ittifak kurar mı kuramaz mı üzerinden ilerlemek yerine; ‘Biz kendimiziKastamonu’ya daha iyi nasıl anlatırız? Nasıl daha iyi bir kenti inşa edebiliriz?’ onun arayışı içerisinde olacağız. Kastamonu’da partimizin en iyi sonuçları alacağı bir emeğin ve çalışmanın içerisindeyiz. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. ”