Erbilgin’den övgü ve eleştiri

“CHP’li belediyeler tarih yazıyor”

Düzenledikleri “Yerel Yönetimler ve İmar Planları Yetkisi” konulu toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, 31 Mart’ın ilk genel seçimde genel iktidarın da değişebileceğini, değişeceğini, gösteren işaret fişeği olduğunu belirtti, CHP’li belediyelerin geçen sürede tarih yazdığını söyledi.

“AKP’nin çamaşır makinesi oldular”

Hikmet Erbilgin, eleştiri oklarını bir kez daha çevirdiği Kastamonu Belediyesi yönetimi için “AK Parti’nin çamaşır makinesi” benzetmesinde bulundu, seçimlerden önce verdikleri sözleri ve iddialarını unuttuklarını, hatırlatıldığında ise mahkeme yolunu gösterdiklerini ifade etti.

CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Yerel Yönetimler ve İmar Planları Yetkisi” konulu toplantı dün yapıldı. Toplantıya CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, partili Belediye Meclis Üyeleri ve ilçe başkanları katıldı.

İl Başkanı Hikmet Erbilgin toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sözlerime bir gerçeği net olarak ifade ederek başlamak istiyorum: ‘Mart’ın sonu bahar’ sloganıyla girdiğimiz 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminin ardından iş başına gelen Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz geçen bu sürede adeta tarih yazmış, yazmaya devam etmektedir.

31 Mart seçimleri bize AKP’nin her seçim öncesi kendisine oy vermiş seçmeni konsolide etmek için yaratmaya çalıştığı ‘bu yönetim değişmez’, ‘ne yapar eder yine kazanırlar’ algısının kırıldığı, istenildiğinde şeffaf ve adil bir yönetim anlayışının tesis edilebildiğini göstermesi, vatandaşın memnun olmadığı yönetimi değiştirilebildiğini uzunca bir aradan sonra görmesi açısından kıymetliydi.

31 Mart ayrıca ilk genel seçimde genel iktidarında değişebileceğini, değişeceğini gösteren işaret fişeği olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi, Millet İttifakı, nasıl İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Adana Büyükşehir Belediyelerini kazanmış, Daday Belediyesi’nin yanına Araç’ı, Cide’yi eklemiş bu belediyelerimizdeki israf ve yolsuzluğa son verip belediye kaynaklarını vatandaşa aktarmaya başlamışsa, ilk genel seçimde de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde ve dostlarımızla ülkemizi israfa, yolsuzluğa batmış AKP iktidarından kurtaracak, eşit adil bir Türkiye’yi inşa edecektir.

31 Mart’tan sonra birçok belediyemizi borç batağında devraldık. Hiçbir zaman bu mazerete sığınmadan vatandaşımıza nasıl daha iyi hizmet götürürüz anlayışıyla gece gündüz çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.

Araç’ta yüzlerce hemşerimiz evine aş, ekmek götürebiliyorsa Belediyemizin girişimleriyle kurulan tekstil atölyeleri sayesindedir. Bugün Araç soğanı üretimi arttıysa, ilçeye önemli bir ekonomik girdi sağlıyorsa bunu Belediyemizin iş başına gelir gelmez uygulamaya koyduğu projeye borçludur.

Cide yıllar sonra deniz turizminde bölgenin merkezi, yıldızı olma yolunda adım adım ilerlemeye başlamışsa bu Belediyemiz sayesindedir. Yaz döneminde nüfusu 10 katına ulaşıyorsa bu Belediyemizin ortaya koyduğu vizyon sayesindedir. Cide tarımda kendi kendine yetebilen bir ilçe olma yolunda yol yürümeye başlamışsa, Belediyemizin diğer belediyelere örnek olması gereken seracılık faaliyetleri büyük rol oynamaktadır.

Daday bugün Kastamonuluların nefes alabildiği, her hafta sonu akın akın ziyaret ettiği bir ilçesiyse bu Daday Belediyemizin yıllardır turizme verdiği önem, turizme dönük etkili çalışmalarının bir sonucudur.

Cide’de Araç’ta belediye yönetimi her iki ilçemize de yeni bir vizyon, yeni bir anlayış kazanmıştır.

Ama her yönetim değişimi ne yazık ki düşünülen, arzu edilen sonuçları vermemiş, özellikle Kastamonu şehir merkezindeki vatandaşlarımız için hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştır.

Kastamonu Belediyesi’nde yönetim AKP’den MHP’ye geçmiş ama üzülerek ifade etmeliyim ki anlayış değişmemiştir.

AKP dönemindeki yolsuzlukları, imar usulsüzlüklerini, hatalı projeleri eleştirerek göreve gelenler ne yazık ki AKP’nin çamaşır makinesi olmuştur. Sayın Galip VidinlioğluAKP’nin kirlilerini, eskilerini yıkayıp giymektedir. İttifak ortağını kollamak, genel merkezinden azar işitmemek için sorumluluktan kaçmakta her ne konuda olursa olsun sorgulayanlara, eleştirenlere adliye yolunu tarif etmektedir.

Pırıl pırıl gençlerimiz öğrenim hayatlarını sürdürmekte zorlanıyor, kalacak yurt bulamıyorken, Sayın Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Belediyesi’nde palazlanıp şatafat içinde hayat süren, lüks araçlarda uyuşturucu kullananlar için adliye yolunu göstermektedir. Seçimden önce ‘yıkacağım’ ‘referandum’ a gideceğim dediği teleferik projesinde çark etmekten çekinmeyen Vidinlioğlu, seçimlerden önce Kastamonu Belediyesi’nin 40 milyon lira zarara uğratıldığını söylediği, 35 bin metrekare olarak başlayan ancak 77 bin metrekare olarak tamamlanan inşaat projesine 2.6 milyon liralık cezakarşılığında iskan belgesini kendi elleriyle vermiş, ‘varsa derdiniz mahkeme orada’ demiştir. Yine o dönemin il başkanı Yüksel Aydın seçimlerden önce aynı proje hakkında ‘o projede 5 bin metrekare mescit alanı var. Açıldığında minberiyle halısıyla görürüz. Gidip bakacağız’ dediği bu projeyle ilgili tükürdüğünü yalamak zorunda kalmıştır. Eğer arzu ederlerse orayı ölçmek için kendilerine metre takdim edebiliriz.

CHP’li belediyelerimizin halkı önceleyen performansı 19 yıldır sadece ve sadece kendi cepleri için çalışanların ve küçük ortaklarının adeta ezberlerini bozmuştur.

31 Mart seçimleri kampanyasındaki günlerimizden bu yana hepimiz israf düzeni ile mücadeleyi ve tasarrufu vatandaşlarımıza vaat ettik ve göreve geldiğimiz günden bu yana da bu duruşumuzdan ödün vermedik. Bu süreçte neyi gördük? Kastamonu Milletvekili Sayın Hakkı Köylü’nün okey arkadaşı İl Milli Eğitim Müdürü’nün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı örnek alıp kamu kaynaklarını kullanarak kendisine neredeyse bir anaokulu büyüklüğünde saraydan bozma makam odası yaptığını gördük. Çocuklarımız yurt sorunuyaşarken, kalacak yer ararken biz şatafatın israfın ta kendisini gördük. Onlar debdebe içinde yaşarken bizim belediye başkanlarımız vatandaşın ihtiyacını önceleyen faaliyetlerini planlı ve programlı bir şekilde gerçekleştirdi. Yapmış olduğumuz bu planlamalar ve almış olduğumuz tedbirler sayesinde ciddi sonuçlar elde ederek mali bütçelerimize katkı sağladık.

Ne zaman ki CHP’li belediyeler Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerden ekonomik olarak etkilenen vatandaşlarımıza ulaşmaya başladılar, yoksul vatandaşlarımıza ulaşmaya başladılar, hemen siyasi iktidar yasak getirdi. Üstelik bu yasak bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik, siyasal krizlere rağmen belediye başkanlarımız tüm engellemelere karşın halkımızdan aldığımız destekle, ortak aklı işleterek bundan sonra da çalışmaya devam edecek.

Özellikle pandemi dönemi başta olmak üzere ülkemizin ve ilimizin yaşadığı sel ve yangın afetlerinde CHP’li belediyeler olarak tüm dayanışma ağlarımızı ve olanaklarımızı kullanarak başarılı bir çalışma gerçekleştirdik. Başta Bozkurt olmak üzere büyük bir sel afeti yaşayan ilçelerimizde CHP’li belediyelerimiz Kastamonu’yla örnek bir dayanışma kültürü sergilediler.

Sadece Kastamonu ilinde meydana gelen sel nedeniyle afetzedeler için bölgeye;

30 belediyemizden; 449 personel, 253 araç, yaklaşık 33 tır kapasitesinde içme suyu, 9bin  gıda kolisi, 2 mobil yemek tırı,  mobil fırın, çok sayıda arama kurtarma ekipmanı, insani yardım malzemesi, hijyen malzemesi, bebek ürünü gönderildi.

Bize güvenen vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun farkındayız. Ne yaparlarsa yapsınlar, önümüze hangi engeli çıkarırlarsa çıkarsınlar, biz vatandaşa hizmet yolundan asla dönmeyeceğiz. Tüm belediye başkanlarımız, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde, azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edecek. Önümüzdeki 2.5 yılda da pek çok önemli hizmetle vatandaşlarımızın karşısında olacağız. Derdimiz, belediyelerimizin başarılı hizmetlerini artırmak ve bir vatandaşımızın daha gönlüne girebilmektir.”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

 

Cengiz MUHZİROĞLU