Erbilgin’den sert eleştiri

  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Sayıştay’ın Kastamonu Belediyesine ait 2018 yılı denetim raporu ile AK Partili Belediye Meclis üyesi, işadamı Zeki Kebeci’nin MHP İl Başkanı’nı ziyaretini ve Aydın’ın Kastamonu milletvekillerine yönelik sözlerini değerlendirdiği basın toplantısında eleştirilerini bu isim ve partilere yönetti.
  • Erbilgin, Sayıştay denetleme raporunun, AK Parti’nin yönetme anlayışını yansıttığını,görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde yetim hakkının yenildiğini gösterdiğini, bu duruma karşı ise “görmedim, duymadım, bilmiyorum” yaklaşımında olunduğunu söyledi; ziyaret konusunda ise ‘Saygın işadamı’ diye gezenler çiğ mi yediler ki, karınları ağrıyor?’ sorusunu yöneltti.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün düzenlediği basın toplantısında Sayıştay’ın Kastamonu Belediyesine ait 2018 yılı denetim raporu Sayıştay’ın2018 yılı Kastamonu Belediyesi raporu ve AK Parti Belediye Meclis üyesi Zeki Kebeci’nin MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’a yaptığı ziyareti değerlendirdi.

Erbilgin, ayrıca, Yüksel Aydın’ın Kastamonu milletvekilleri hakkında söylediği “boş beleş işlerle uğraşıyorlar” sözlerine de karşılık verirken CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın son dönemde Meclis’e sunduğu kanun tekliflerini örnek gösterdi.

Hikmet Erbilgin’in açıklamaları şöyle:

“Kastamonu Belediyesi 2018 yılı Sayıştay denetim raporu açıklandı. AKP’nin yönetme anlayışının bu rapora da yansıdığı anlaşılıyor. Görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde liyakat yerine, hak eden yerine benden olan olsun denilmiş.

“KENDİ ÇOCUKLARINI KOLLAMIŞLAR”

“Bu memleketin çocukları sınavlarda ter dökerken, ana baba dişinden tırnağından arttırıp çocuklarını okutmaya çalışırken güya ‘Kastamonu sevdalısıyız’ diyenler yandaş sevdasına düşmüşler. Son 3 yıl içinde 5 kişinin özel kalem müdürlüğü gibi ‘istisnai memurluklar’ marifetiyle ataması yapılmış. Bunlar 3 hafta ile 10 hafta arasında bu pozisyonda çalıştırılıp başka kurumlara atanmış. Yani kendi çocuklarını kollamışlar. Kastamonu’nun çocuklarına ‘İş-Kur’a müracaat et’ demişler. Mal ve hizmet alımlarında ise açık ve şeffaf bir ihale yerine işleri kısımlara bölerek eşe dosta rant sağlamışlar.

“GÖRMEDİM-DUYMADIM-BİLMİYORUM”

“Durum bu, hal bu! Yetim hakkına girmişler, hak hukuk adalet tanımamışlar. Cumhur ittifakının ortağı MHP Belediye Başkanı Sayın Vidinlioğlu’na da ‘Allah razı olsun, herkes birer bardak su içti zaten’ demek düşmüş. Birisi tutmuş, birisi pişirmiş, birisi yemiş, birisi sıyırmış, biriside; “görmedim, duymadım, bilmiyorum” demiş.

“AKP-MHP’NİN FOTOĞRAFI”

“Bir de Cumhur İttifakı bileşenlerinin AKP-MHP’nin fotoğrafını çekeyim. AKP İl Başkanı Sayın Ünlü,partisinin İl Danışma Meclisi toplantısında ‘herkes ayağını denk alsın’ ifadesi üzerinden güya MHP İl Başkanı’na ayar çekiyor. İsim verildiği için söylüyorum. Karşısında Belediye Meclis üyesi Zeki Kebeci seyrediyor. Daha açıklama yerine ulaşmadan MHP İl Başkanı’nın ‘Öyle zincirciymiş, Kebeciymiş, ötekiymiş, berikiymiş’dediği AKP Meclis üyesi Sayın Kebeci soluğu MHP İl binasında alıyor. Şimdi Sayın Ünlü’nün İl Başkanlığı, sözünün hükmü sorgulanır değil midir?

“TAM BİR KARA MİZAH”

“Yine kendi il yöneticisi iki şapkalı…İşine gelince iktidarın yöneticisi, kamyoncunun kemiğine bıçak dayandığında ise kooperatif başkanı olan Sayın Ahmet Sarıahmetoğlu, il başkanından yani iktidarın temsilcisinden talepte bulunuyor. Tam bir kara mizah. Kamyoncu esnafının yanında olmak için alana gidiyoruz CHP adını anmaktan imtina ediyor. Kamyoncu esnafının sorunları ve onların ekmek meselesi bizim meselemizdir.

“NEYİN PAZARLIĞI YAPILIYOR?”

“Şimdi Sayın Kebeci’nin içinde olduğu fotoğrafa MHP açısından bakalım. Daha önce söyledim ‘MHP İl Başkanı gel-gel yapıyor’ diye.‘Öyle zincirciymiş, Kebeciymiş, ötekiymiş, berikiymiş’ deyip gülerek fotoğraflar veriliyor. Yeşil alan pazarlığımı, otopark pazarlığımı yapılıyor bilemiyorum. ‘Saygın işadamı’ diye gezenler çiğ mi yediler ki, karınları ağrıyor? Kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

MİLLETVEKİLİ ELEŞTİRİSİNE CEVAP

“MHP İl Başkanı, bizi ittifak ortağıyla karıştırmış. ‘Milletvekilleri Meclis’te boş beleş işlerle uğraşıyor, Kastamonu halkı biliyor.’ buyurmuş.  Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın BAKAP kurulması için verdiği mücadele mi boş beleş bir iştir?Yoksa Şeker Fabrikası’nın kamulaştırılıp yeniden kamuya kazandırılması için TBMM’ye sunduğu kanun teklifi mi?Ya da Sayın Baltacı’nın bu topraklarda yetişen ve çiftçimizin geçim kaynağı olan Taşköprü Sarımsağı, Tosya pirinci ile Siyez buğdayı için alan bazlı gelir desteği verilmesini istemesi mi boş beleş bir iştir?Küre’nin maden payını savunması, ilçelerimizin doktor sorununu tek tek Meclis kürsüsünde dile getirmesi mi boş beleş iştir?İl Başkanı boş beleş iş yapan birini arıyorsa Kastamonu’ya Gazi unvanı verilsin diyen sonra teklifini geri çeken kendi milletvekiline bakmalıdır. Seçim öncesi emeklilikte yaşa takılanlara, af bekleyen hükümlülere umut verip sonra ben bu işten caydım diyen partisine, milletvekillerine bakmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Millet ittifakı ile birlikte bu memleketi düzlüğe çıkaracaktır.”