Erbilgin’den “torba” eleştiri

Katıldığı canlı yayın programında gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan ve soruları cevaplayan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Ünlü ve Vidinlioğlu ile Azdavay ve İnebolu belediye başkanları başta olmak üzere siyasi rakiplerine eleştiri yağdırdı.

  • Özel İdare’de bilek güreşi yaşandığını, Daday halkının iradesine sahip çıktıklarını, Azdavay’ın hak etmediği şekilde yönetildiğini söyleyen ve İnebolu Belediye Başkanı’nın yakınlarının Reysaş hissesi alıp almadığı sorusunu yönelten Erbilgin, “Havalimanımızı açın, muhalefet sıkıştırıyor diye Ankara’ya giden bir il başkanımız var” diyerek yüklendiği Ünlü’nün partiyi dizayn etmekten kafasını kaldırması gerektiğini söyledi.
  • “KSK ile ilgili toplantı yapılıyor ama muhalefet yok” diyen Erbilgin, “Belediye’de geçmiş icraatı denetleyebilecek yürek olmadığı” iddiasıyla yüklendiği MHP’nin, Hamzaoğlu’nun çağrısına rağmen veremediği önergeyi kendilerinin verdiğine dikkat çekti ve “Kastamonu Vidinlioğlu’ndan hizmet bekliyor” dedi. Esnafın beli dik olmazsa her sektörün zarar göreceğine işaret eden CHP İl Başkanı, AK Parti yönetimini ideolojiyi Kastamonu’nun önünde tutmakla eleştirdi.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, TV366’da katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunurken siyasi rakiplerini eleştiri bombardımanına tuttu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan’ın görevden alınması, AKP İl Başkanı Doğan Ünlü’nün Milletvekili Hasan Baltacı, Daday ve Araç belediyeleri ilgili iddiaları, eski milletvekili Murat Demir’in Cide Belediyesi ile ilgili açıklamaları, Kastamonuspor toplantısı ve Kastamonuspor tesisleri yanındaki arazi başta olmak üzere yöneltilen soruları yanıtlayan Hikmet Erbilgin şunları söyledi:

“İL ÖZEL İDARE ÜZERİNDE BİR BİLEK GÜREŞİ YAŞANIYOR”

“Bürokrasideki atamalarda siyasetin iradesine saygı göstermek gerekir. Bu yönüyle İl Özel İdaresi’nde bir değişiklik olabilir mi? Elbette olabilir. Ancak bu değişikliği ortaya çıkaran fay hatlarına baktığımızda biz en azında bir rant kavgasının olduğunu görüyoruz. Biz Kastamonu’ya hizmete bakarız. Bu işin esası budur. Kimin gelip gittiği, görevden alındığı siyasi iradenin tasarrufundadır. Biz Kastamonu’nun köylerinden başlayarak bir çok sorunun kronikleştiğini, çözülemediğini görüyoruz. Bundan sonra göreve gelecek kişinin mevcut iktidarın içinde bulunduğu koşullar gereğince işinin çok kolay olmadığını da görebiliyoruz.”

“DADAY, HALKININ İRADESİNE SAHİP ÇIKTIK”

“İyi ki karşımızda böyle bir iktidar partisi il başkanı var, bu bizim işimizi kolaylaştırıyor. AKP’nin Türkiye genelinde seçmen manipülasyonu ile ilgili yaptıkları dün gibi aklımızda. Doğan Ünlü, Daday’da yaklaşık 200’e yakın seçmenden bahsediyor, iddia ediyor. Özellikle 31 Mart, Doğan Ünlü’nün unutamadığı bir yerel seçim deneyimi olmuş. Bir çok ilçeyi kaybetmesi Doğan Ünlü’yü üzmüş.

Doğan Ünlü’nün bahsettiği seçmenlerden biri de Daday’da belediye başkanlığı yapmış olan Kadir Er’dir. Başkanımızın ömrü Daday’da geçiyor ama kendisi taşıma seçmen olarak kabul edilmek isteniyor. Biz aslında Milletvekilimiz Hasan Baltacı ile birlikte Daday halkının iradesini korumak için canla başla mücadele ettik. Dolayısıyla Doğan Ünlü’nün yaptığı çok anlamlı bir çıkış değil. Siyasette mizah olacaktır, ama nezaketi hiç elden bırakmamak lazım. Ben milletvekilimiz Hasan Baltacı için ‘arı gibi çalışıyor’ benzetmesi yapınca Doğan Ünlü, ‘ …şey arısı’ gibi bir ifade kullandı. Bu siyasetin nezaketiyle örtüşen bir ifade değil. Doğan Ünlü’nün dengesi bozulunca dili de, ahlakı da bozuluyor. Böyle bir ifadeyi keşke kullanmasaydı. Kastettiği arı her ne ise keşke o ifadeyi kullanmasaydı. Yine Araç Belediyesi’nin kayıtları açıktır, Doğan Ünlü ile beraber gidip inceleyebiliriz. Bir rant üzerinden yaratılan ciddi bir borçla biz belediyeyi devraldık. Biz şikâyetçi değiliz, hizmet üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz.”

“AZDAVAY HAK ETMEDİĞİ ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR”

“Kastamonu’daki CHP’li  belediyelerin bu şekilde eleştiriliyor olması işimizi doğru yaptığımızı da gösteriyor. Çünkü Azdavay Belediyesi kendi bakanlarının verdiği soruşturma izni ile karşı karşıya. Süleyman Soylu Azdavay Belediyesi’nde ters giden işler olduğuna ikna olmuş ki Azdavay Belediye başkanının soruşturulmasına izin vermiş. Azdavay uzun zamandır hak edilmediği şekilde yönetiliyor. Azdavay Belediyesi bir rant ilişkisi üzerinden yönetiliyor. Kamuoyunu manipüle etme adına da gayet maharetli bir belediye başkanı var. Hatta insanı insana düşüren, hatta seçmeni tehdit eden bir belediye başkanı var. Artık meydan boş değil, Cumhuriyet Halk Partisi var. Temennimiz odur ki sağlıklı bir yargılama süreci yaşanır. Azdavay Belediye Başkanı’nın Azdavaylılar’ın hak ettiği birçok kaynağı nasıl çarçur ettiğini, birilerini nasıl zengin ettiğini hep birlikte görürüz. Daha önce kamuoyuna duyurmuştuk. MHP belediye meclis üyelerince bu konu daha sonra yargıya taşındı. Doğanyurt Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk iddiaları da var. AKP belediyeciliği artık en küçüğünden, en büyüğüne rant ve yolsuzluk iddiaları ile anılıyor.”

“İNEBOLU’DA BAŞKANIN ÇEVRESİNDEKİLERDEN REYSAŞ HİSSESİ ALAN OLDU MU?”

“İnebolu Belediyesi’ne bakıyoruz. AKP birinci sıra Belediye Meclis Üyesi nezaketen sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti. Birinci sıra Meclis Üyesi belediye başkanı boşluğunda o ilçeye belediye başkanlığı yapacak kişi demektir. Anlaşılıyor ki orada başkanla meclis üyeleri arasındaki ahenk bozulmuş. Araç Muayene İstasyonu ile ilgili İnebolu’da herkes karşı görüş bildirirken Belediye Başkanı inadına o arsayı peşkeş çekmiştir. Bağımsız ekspertiz şirketleri var. Değer takdiri yapabilecek firmalar var. Tıpkı Kastamonuspor’un yanı başındaki arsa gibi İnebolu’da da değerli bir parselin kurban edildiği anlaşılıyor. Bizim tespitlerimize göre yaklaşık değeri 18 milyon TL’yi bulan bir arsa 277 bin TL değerle bir firmaya devrediliyor. Bu uygulamada insanların iş, ekmek, aş ihtiyacı istismar edilerek yapılıyor. Bize gelen iddialar var. Buradan soruyorum: İnebolu Belediye Başkanı’nın kendisi, yakınları ya da çevresinden herhangi birileri borsadan Reysaş hissesi almış mıdır? Bunun cevabını Kastamonu kamuoyu bekliyor. Bu parsel İnebolu’nun çıkarına değil de birilerine rant sağlamak için mi devredilmiştir? Umarım bu yanlıştan dönülür.”

“HAVALİMANIMIZI AÇIN MUHALEFET SIKIŞTIRIYOR”

“Kastamonu’da iktidar siyasetinde müthiş bir boşluk var. Ankara’ya ‘Lütfen havalimanımızı açın. Muhalefet bizi sıkıştırıyor’ diye gidiyoruz. Bu içler açısı bir durum. İktidar partisinin il başkanı Ankara’ya, ‘Buraya önemli yatırımlar yapalım. SEKA’yı bu şehrin nazar boncuğu yapalım. Şeker fabrikasını bu şehrin nazar boncuğu yapalım. Öyle bir şey yapalım ki Ilgaz’ımızda spor kompleksleri yapalım. Kastamonu’ya turistik bir tesis yapalım’ diye gitmiyor. Turizmle ilgili, balıkçılıkla ilgili, eğitimle ilgili bir yatırımımız var mı? Yok. Nitelikli nüfusumuz başka illerde kendine gelecek arıyor. Bu şehrin milletvekilleri, bürokratları lütfen şapkasını önüne koyup düşünsünler. Burada bu öyküyü büyütecek samimiyete ve yeni bir hikayeye ihtiyaç var. Karadeniz’de tarihsel kimlikleri olan iki şehir var. Biri Amasya, bir diğeri ise Kastamonu. Bu müthiş bir avantaj ama bunu avantaja dönüştürecek bir yapıya ihtiyaç var.”

“PARTİ İÇİNİ DİZAYN ETMEKTEN KAFAYI KALDIRMALI”

“Daday yolu yılan hikayesine döndü. Doğan Bey tünellerin önünde fotoğraf çekiliyor. Kastamonu’ya çivi çakılacaksa biz mutlu oluruz. Ama Daday yolunu da takip etmek Doğan Bey’in boynunun borcudur. Partisinin içini dizayn etmekten kafayı kaldırıp Kastamonu’nun sorunlarına cevap vermesi gerekiyor.”

“KSK İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILIYOR AMA MUHALEFET YOK”

“Kastamonuspor ile ilgili sayın Valimizin himayesinde bir buluşma gerçekleştirildi. Vali, devlettir. Herkese eşit mesafe kurar. Herkesin sorunlarını çözer. Sayın Valimizin yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Toplantıda Valimiz, AKP İl Başkanı, MHP İl Başkanı, Belediye Başkanı, İGM Başkanı ve Milletvekili Metin Çelik bir araya gelmişler. Kastamonuspor’u herkesin kucaklaması ve siyaset üstü görmesi isteniyor. Ama bir toplantı yapılıyor o şehrin muhalefet milletvekili yok. İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı yok. İyi niyetli bir toplantı olabilir. Ama samimiyetsiz bir toplantı olmuş. Neden çağırmazlar diye düşünüyorum; toplantıda konuşulacaklarla ilgili kaygıları var, şeffaf bir süreç yürütülmüyor ve ana muhalefet partisinin buna şahit olmasından tedirginlik duymuş olunabilir. Burada yanlış düşünüyorlar. Kastamonuspor hepimizindir. Kastamonuspor hepimizin evidir. Ya da kendilerine yanlış bilgi veriliyor. Böyle bir toplantı bizler olmadan yapılabilir mi? Tabi ki yapılabilir ama en azından kamuoyuna duyurulmamalıdır. Duyuruluyor ise muhalefet milletvekilini de davet edin. Takım play-off maçlarına uğurlanırken yalnızca sayın Hasan Baltacı orada takımın yanındaydı. Play-Off’ların oynanması ile ilgili ‘Kastamonuspor’un hakkını yedirmem’ diye ilk açıklama yapan yine Hasan Baltacı’ydı. Hasan Bey,Kastamonuspor için ter dökecek, karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalışacak. Ama Kastamonuspor ile ilgili toplantıya ‘Siz gelmeyin’ denilecek. Böyle devlet yönetilmez, böyle iktidar partisi milletvekili olunmaz. Temennim şu ki,Belediye Başkanı, ‘Yanlış yapıyoruz. Burada Mehmet Çıvgın’da, Hikmet Erbilgin’de, Hasan Baltacı’da olmalıydı’ demiş olsun. Demedilerse de canları sağ olsun. Birlik ve beraberliğin olmadığı yerden sağlıklı sonuçlar alınmaz.”

“BELEDİYE’DE GEÇMİŞ İCRAATI DENETLEYEBİLECEK YÜREK YOK”

“Kastamonuspor tesisi önündeki 600 metrekarelik inşaat alanının sorununu çözememiş bir belediye var. Kastamonuspor tesislerinin orada temel açıldı, demirler döşendi ve beton atılıyor. Belediye başkanımız bir şey yapabilir mi? İşaretler o ki, kanaatim o ki SayınVidinlioğlu burayla ilgili hiçbir şey yapamaz. Çünkü orayla ilgili alınan karara imza atanlar MHP yönetimine girdi. Muzaffer Berber, bugün MHP yönetiminde değil mi? Aynı Muzaffer Berber, ‘Biz Tahsin Bey’le el ele, güle oynaya çalışıyoruz’ demedi mi? Sayın Emin Çınar, ‘Aynı çivinin başına beraber vuracağız’ demedi mi? Bunları söyleyen bir MHP İl Başkanı varken nasıl olacak da Tahsin Bey’in bu icraatları takip edilebilecek? Nasıl olacak da objektif bir biçimde ‘Kardeşim bu yanlıştır. Bende şu önlemi alıyorum’ denilebilecek? AKP belediye başkanının, kamuoyunun vicdanına, her birimizin kesesine zarar veren icraatlarını denetleyebilecek yürek yok ortada. Yani Kastamonuspor yine yalnız kaldı. Bize Kastamonu belediye başkanı öncülük etsin, biz her türlü desteğe hazırız.”

“HAMZAOĞLU ‘ARAŞTIRILSIN’ DEDİ OĞLU VEREMEDİ, BİZ ÖNERGE VERDİK”

“Kastamonu siyasetinde değerli olduğu düşünülen, kıymet verilen bir isim var. Hayati Hamzaoğlu. Çıktı dedi ki, ‘Arsalarla ilgili önerge verilmelidir. Araştırılmalıdır’ dedi. Adamı dediğine pişman ettiler. Oğlu Belediye Meclis Üyesi. Önerge verecek diye duyduk. Metehan bey ortalarda yok. Önergeyi biz verdik, rahatsız oldular. Baba bunu deyince, evladı da Belediye Meclis üyesi ise önerge vermesi gerekir. Verebilecek mi? Ama veremeyecek. Çünkü aynı rant ilişkileri devam ediyor.”

“KASTAMONU VİDİNLİOĞLU’NDAN HİZMET BEKLİYOR

“Belediye başkanımız ‘Benim seçim vaatlerimi, proje diye önüme getiriyorlar’ diye bize kızmış. Siz verdiğiniz sözleri tutmadığınız için bu projeleri yeniden gündeme getiriyoruz. Önceki günlerde ‘Belediye Başkanı çalışacak da, MHP İl Başkanı müsaade etmiyor’ deniliyordu. Şimdi ağzı var, dili yok bir il başkanı geldi. Artık meydan senin SayınVidinlioğlu, Kastamonu senden hizmet bekliyor.”

“ESNAFIN BELİ DİK OLMAZSA HER SEKTÖR ZARAR GÖRÜR”

“Bir şehirde, bir ülkede esnafın beli dik olmazsa o ülkede bütün dengeler bozulur. Biz esnafımızı koruyamazsak, o esnafımızı dik tutamazsak her sektör zarar görecektir. Esnaf bu haldeyken Kastamonu Belediyesi gitti il dışında esnaf getirip 7 Bölge 7 Renk etkinliği yaptı. Daha öncede iki kez yaptı bunu. Kastamonu Belediyesi’nin Kastamonu esnafı ile alıp veremediği nedir merak ediyorum. Kastamonu’nun sorunu bu. Belediye el değiştirdi ama aynı rant ilişkileri devam ediyor. Vatandaşta Tahsin Babaş’tan devralınan rant ilişkilerinin devam ettiğine yönelik ciddi bir kanaat var.

Vekilimiz Hasan Baltacı işsizlik rakamlarını açıkladı, kapanan işyeri sayılarını açıkladı. Doğan Ünlü hemen çıktı ‘Kastamonu’ya şu kadar yardım ettik’ dedi. O kadar yardım edildi ise neden yansımalarını göremedik. Biraz samimiyete ihtiyaç var. Biraz gözlerini saraydan ayırıp, Kastamonu esnafının yüzüne bakmaya ihtiyaç var. Siyaset gelip geçici. Hep benim yandaşım kazansın diyerek siyaset olmaz.”

“EŞREF MUTLU’NUN İMAMOĞLU’NA BENZETİLMESİNDEN MUTLULUK DUYARIZ”

“AK Parti İl Başkanı’nı da AKP Eski Milletvekili Murat Demir’i de seviyorum, Allah başımızdan eksik etmesin. Biz Cide Belediye Başkanımızın Ekrem İmamoğlu’na benzetilmesinden müthiş mutluluk duyarız. Çünkü Ekrem İmamoğlu İstanbulluların gönlünü almış, Belediye Başkanı seçilmesinden bu yana iktidarın bütün baskılarına rağmen, Belediye Meclisi çoğunluğunun Cumhur İttifakı’nda olması ve her gün İstanbullulara gidecek hizmetin önüne geçmesine rağmen bıkmadan, usanmadan, nezaketini bozmadan İstanbullulara hizmet götürmek için canla başla çalışıyor.

Bütün kamuoyu araştırma şirketleri gösteriyor ki Ekrem Bey’in oyu her gün artıyor. Sayın Eşref Mutlu, Cide’de halkın teveccühünü aldığından bu yana ciddi ve gayretli bir çalışma yürütüyor. Elinden geleni yapıyor. Sayın Murat Demir, buradaki çalışmalara engel olmak için gönderilen kaymakamın sırtını çok sıvazladı. Cidelilerin bunu bilmesi gerekiyor. Oradaki hizmetlerin, tahsis edilmiş alanların belediyeden geri alınması için Kaymakam hamlelerde bulundu. Cidelilere hizmet gitmesin diye sırtı sıvazlandı. 10 binlik yer yaz aylarında 80 binlere kadar çıkıyor. Görevden giden kaymakam Cide’nin nüfusu için insanlara ceza kesti. Hiç kimse sesini çıkarmadı. Nüfus üzerinden Cide’ye bütçe gelecek. Bizler de yaptık diyemedi Murat Demir. Tam aksine kaymakamın sırtını sıvazladı. Gebze’ye yatırım yaptı ama en çok Cideliyim dedi. Murat Bey’e toplum notunu verdi, ‘dinlen’ dedi kenara aldı. Şunu hatırlatmakta da fayda var, Murat Bey kendi belediye başkanlarıyla kavga etti. Kastamonu’da kendi bürokratlarıyla kavga etti, kendi yöneticilerine kafa tuttu, kendi takdirleridir ama yatırımlarını başka yere yaptı. AKP içerisinde yeni bir oyun alanı açmak için topa girmeye gayret ediyor. Murat Bey’e buradan hiçbir şey çıkmaz, Murat Bey siyasetini Tuzla’da yaparsa alanı daha çok büyür. Artık Kastamonu’da Cumhuriyet Halk Partisi var. Siyasete yakından bakanlar AK Parti’deki hesaplaşmayı net olarak göreceklerdir. Abana Belediye Başkan adaylarıyla ilgili Murat Bey’in söylediklerini sadece ben bilmiyorum. Yerel seçimlerde ortaya çıkan tablo üzerinden Murat Bey’in ifadelerini hepimiz biliyoruz.”

“KIZILAY BAŞKANINI İLÇE BAŞKANI, YEŞİLAY BAŞKANINI BELEDİYE MECLİS ÜYESİ YAPIYORLAR”

“Kastamonu’da hizmet ettiği için görevi bırakan AKP Merkez İlçe Başkanı’na da teşekkür ediyorum, gayet beyefendi aklı başında bir Kastamonu evladıydı, sen dinlen dediler. AK Parti bütün süreçlerde ideolojik davranır. Kastamonu çıkarı yerine partisinin çıkarları için ideolojik davranıyor. Kamuya ait, hepimizi ilgilendiren, 80 milyonu kucaklaması gereken kurumlar vardır. Kızılay da bu kurumlardandır. AKP Yeşilay’dan meclis üyesi, Kızılay Başkanı’ndan ilçe başkanı yapıyor. Kızılay yönetimi aslında AKP merkez ilçe yönetimi. Kongreye gitmeden aday da belirlemişsin olay bitmiş, tiyatro oynanacağı belli. Ankara’ya mülakata birileri çağırılmışsa muhakkak birilerinin referansıyla çağırılmıştır. Anlaşılıyor ki Doğan Bey’in arzu ettiği isim oradan çıkmamış. Bu bile aslında içeride birbirine karşı bir rakipleşme olduğunu gösteriyor. Akif Bey ile Doğan Bey’in geçmişteki ilişkilerine baktığınızda bu görülür.”

KOVİD-19 SÜRECİNDE İPİNUCU TAMAMEN KAÇMIŞ DURUMDA”

“Kovid-19 sürecinde ipin ucu kaçmış durumda. Salgının kontrol altına alınması gerekiyor. Eğer kontrol altına alınmazsa bizleri kötü günler bekliyor demektir. Şeffaflık ortadan kalkmış durumda.

Ülkede rakamlar açıklanıyor.  İlimizde ortaya çıkan rakamlarla Sağlık Bakanının açıkladığı rakamlara bakıyorum, açıklanan rakamların mümkün olmayacağı ortaya çıkıyor. Bu sürecin bir an önce yeniden kontrol altına alınması gerekir diye düşünüyorum.”

“BALTACI’YA KASTAMONU’YU AŞAN BİR İLGİ VAR”

“Milletvekilimiz Hasan Baltacı Millet İttifakı ile bu göreve seçildiği günden bu yana Kastamonu için ciddi gayret gösteriyor. Hem ilimizin sorunlarını Meclis’e taşımaya, hem de ilimiz de kurumlarla koordineli çalışmaya, halkla kucaklaşmaya gayret ediyor. Biz Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın Kastamonu’yu aşan bir ilgiye kavuştuğunu gördük. Disiplinli çalışmalarının ve gayretinin Genel Merkezimizce dikkat edildiğinin de farkına vardık. Bu yönüyle ilimizin çok uzun zaman sonra Parti Meclisi’nde temsil edilmesi bizim için gurur verici. Tabi bu durumun bizim sorumluluklarımızı da arttıran bir işlevi var. Başta Batı Karadeniz olmak üzere Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın bölgeyi kucaklayan bir çalışma gerçekleştirecek. Bizde kendisine destek olacağız.”