Erdoğan’dan Bakan’a İnebolu Yolu direktifi: “Bir an önce bitmeli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde il başkanları ile yaptığı kapalı toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakan Mehmet Cahit Turhan’a İnebolu yolu için “Gerekli araştırma ve incelemeleri yap. Bir an önce bitmeli” talimatı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde il başkanları ile yaptığı kapalı toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakan Mehmet Cahit Turhan’a İnebolu yolu için “Bir an önce bitirin” talimatı verdi.

Türkiye gazetesinin haberine göre,Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılantoplantıda  il başkanları, bölgelerindeki sorun ve taleplerini dile getirdi.

Yapımına yaklaşık iki yıl evvel başlanan İnebolu-Kastamonu arasındaki tünel inşaatları ve yol projesinin yüksek maliyetli olması nedeniyle ödeneğin yetersiz kalması ve projenin durma noktasına gelmesi konusu da toplantıda gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu noktada Bakan Turhan’a dönerek “Gerekli araştırma ve incelemeleri yap. Bu proje biran önce bitmeli” talimatını verdiği bildirildi.

Kastamonu-İnebolu arasında bulunan 87 kilometrelik yolu 16 kilometre kısaltacak olan yolda çalışmalar ödenek yetersizliğinden durmuştu.

Projenin toplam 33.2 kilometresi tamamlandı. Kalan 37,8 kilometrelik kesimin de ihalesi yapılmıştı. İhalesi yapılan kısımda toplam uzunluğu 36 kilometre olan 5 çift tüp tünel, 2×500 metre uzunluğunda gergin askılı Ersizlerdere Viyadüğü, 7 adet farklı seviyeli kavşak ve 4 adet hemzemin kavşak bulunuyor. 12 Temmuz 2017’de ihaleye çıkılan İnebolu-Kastamonu arasındaki tünel inşaatları yapım ihalesini Cengiz İnşaat-Özaltın İnşaat ortaklığı 1 Milyar 389 Milyon 728 TL bedelle almıştı.