Eski çöplükler orman olacak KASMİB’den yeşil rehabilite

Daday’da ıslah edilen eski çöp sahasına bin fidan dikildi .

Kastamonu Mahalli İdareler birliği (KASMİB) Müdürü Adnan Tot, “Kastamonu’nun en büyük çevre projelerine imza atıyoruz. Eski çöp sahalarını ıslah ederek doğaya kazandırıyoruz. Pandemi süreci, bizlere çevre konusunda ders verdi” dedi.

Daday’da rehabilite edilen eski çöplük sahasındaki 6 bin metrekare alana, 500 akasya ve 500 karaçam fidanı dikildi.

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB), kendi kaynakları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hibe desteği ile 2015 yılında Katı Atık Bertaraf Tesisini kurarak Kastamonu merkez ve 19 ilçesinin hizmetine sundu. Bunun akabinde KASMİB, Kastamonu İli genelinde Katı Atık Yönetimi hizmetlerini üstlenerek daha önceden vahşi depolama sahası olarak kullanılan eski çöplük sahalarının rehabilite edilmesi için proje çalışmalarına başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında eski çöplükler rehabilite edilirken bunlardan biri olan Daday’daki eski çöp sahasında Ağaç Dikim Şenliği adlı etkinlikle fidanların toprakla buluşması sağlandı. Düzenlenen etkinlikle Daday’daki vahşi depolama alanı olarak kullanılan çöplük sahasına 500 akasya ve 500 karaçam fidanı dikildi.

Adnan Tot

Fidan dikim töreninde proje hakkında sunuş konuşması yapan KASMİB Birlik Müdürü Adnan Tot,

“Birlik Başkanlığı görevini yürüten Sayın Valimiz Avni Çakır’ın öncülüğünde Kastamonu Mahalli İdareler Birliği olarak çok büyük bir projenin ortağı olduk ve Kastamonu’daki en büyük çevre projelerinden bir tanesini hayata geçirdik.  Projemiz çevreyi en üst düzeyde korumayı amaçlayan bir projedir. Projenin çalışmaları 2012 yılında başladı ve 2018 yılında projeye nihai onayın verilmesiyle birlikte 2019 yılında ihale sürecine geçildi.  2020 yılında ise ihaleler tamamlanarak sözleşmeleri ve yer teslimleri yapıldı” ifadelerini kullandı.

Tot konuşmasını şöyle sürdürdü:

“KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesinin bileşenlerinden biri de bu eski çöp sahalarının ıslah edilerek doğaya kazandırılmasıdır. Şu anda bulunduğumuz saha da bunlardan bir tanesidir. Daday Belediyesi’nin daha önce kullandığı eski çöp sahası ıslah edilen sahalarımızdandır. Yine projenin diğer bileşenleri arasında düzenli depolama sahasında kullanılacak mobil ekipmanların tedarik edilmesi var. Yani iş makineleri, taşıyıcı araçlar, bunların tedarik edilmesi bulunuyor. Bir diğeri de Mahalli İdareler Birliğine üye tüm belediyelerimizin ve İl Özel İdaremizin bakiye atık toplamaya yönelik sıkıştırmalı çöp kamyonlarıyla desteklenmesidir. Aynı zamanda KASMİB’e ait Katı Atık Bertaraf Tesisi içerisinde bir sızıntı suyu arıtma tesisi yapımı gerçekleştirilecektir.

İçerisinde bulunduğumuz  pandemi şartlarında kendimizi bazı konularda sorgulama imkanı bulduk. Çevre bilincimiz biraz daha gelişti. Pandemi nedeniyle şimdi doğa ile barışık olmamız gerektiğini daha iyi anladık. Özellikle pandemi süreci, bizlere bu konular hakkında ders verdi. Çevre konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlama, öğrenme fırsatı bulmuş olduk.

Etkinliğimizi özellikle Dünya Saati Günü olarak kutlanan bir güne denk getirdik. Bu vesileyle bugün yani Dünya Saati Günü olarak kutlanan bir günde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Levent Teroğlu

Daday Orman İşletme Müdürü Levent Teroğlu da, “Çöplük alanlarının, maden sahalarının rehabilitasyonu çevremiz ve doğamız için gerçekten çok önemli. Yıllardır Daday’da çalışan bir memur olarak daha önce kötü kokuların yayıldığı, dumanların tüttüğü, orman yangını açısından bizleri tedirgin eden bu alanda fidanların yeşerecek olması bizler için son derece mutluluk vericidir. Fidanlık Şefliğimizden de fidanların temin edilmesi, çorbada bizlerinde tuzunun olması anlamına geliyor”dedi.

Hasan Fehmi Taş

Son konuşmayı yapan Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ise şunları söyledi0

“Sık sık vahşi depolama alanı olarak kullanılan bu sahada yangınlar çıkıyordu ve bizleri de sıkıntıya düşürüyordu. Daday Belediyesi’nin de ortak olduğu ve Türkiye’de örnek bir işletme olan Katı Atık Bertaraf Tesisi şu anda çok iyi işliyor ve özellikle çöpten enerji üretimine de başladı. Önümüzdeki yıllarda üretilen enerjiden Daday Belediyesi de pay alacaktır. En azından burada gördüğünüz çöplük çok berbat bir durumdaydı. Sık sık her gün neredeyse burada yangın çıkıyordu. Orman ve Belediye olarak bizlerde çok sıkıntı içerisindeydik. Biliyorsunuz ormanlar, doğal hayatı korumada, doğal hayatı içerisinde barındırdığı ortamlardır. Her türlü börtü böcek ormanda yetişir. Her türlü hayvanlar ormanlarda barınır. Bunlar doğal yapının bir gereğidir. Ayrıca ormanlar iş sahamızdır, mesire yerlerimizdir, oksijen ve hayat kaynağımızdır. Ormanlar doğal afetleri engelleyen en büyük faktörlerdir. Dolayısıyla ormanların korunması, bozulmaması çok önemlidir. İnşallah burada birkaç yıl sonra çok güzel fidanların yetiştiğini göreceğiz. Yemyeşil olacak burası, o çöplük pislikten kurtulacak, Daday da nefes almış olacak.”ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından fidan alanında Daday Orman İşletmesi Fidanlık Şefi Orman Mühendisi Nurcihan Esra Gedikoğlu fidan dikimi hakkında bilgi verdi. Ardından da programa katılanlar 500 karaçam ve 500 akasya fidanını toprakla buluşturdu. Program sonunda katılımcılara ikramda bulunuldu.

Cengiz MUHZİROĞLU