Et fiyatına veteriner muhalefeti

  • Kastamonu Veteriner Hekimleri Odası’nda yeniden göreve seçilen Hacı İbrahim Maşalacı başkanlığındaki yeni yönetim görev dağılımını ve ilk toplantısını gerçekleştirdi. İlk toplantıdaki gündemi ise et fiyatları oluşturdu. Oda’dan yapılan açıklamada, “Kastamonu’da 33-34 TL olan karkas kilogram kesim fiyatı 29 liraya kadar düştü. Buna rağmen bazı kasap ve market reyonlarında ucuzlaması gereken kemiksiz et fiyatı tam aksine yaklaşık yüzde 10 civarında artış göstermektedir. Bu fiyat dengesizliği acilen düzeltilmelidir” denildi.

Veteriner Hekimler Odası’nda görev dağılımı yapıldı. Hacı İbrahim Maşalacı başkanlığında yola devam eden Kastamonu Veteriner Hekimleri Odası’nda genel sekreterliğe Çiğdem Tuncay, genel muhasipliğe Feridun Gügük, üyeliklere ise Ahmet Alay ile Süleyman Selim Dere getirildi.

Yeni yönetim ilk yönetim kurulu toplantısını da gerçekleştirirken, gündemlerinde ise mesleki faaliyetler ve ülkedeki hayvancılığın durumu yer aldı.

Toplantıda ayrıca son günlerde ülkemizdeki ekonomik dalgalanmalardan dolayı çiftçilerin ve tüketicinin olumsuz etkilenmesi de gündeme gelirken, çiftçinin kullandığı tüm girdilerin ( yem, saman, ot, akaryakıt,  gübre v.b)artmasına rağmen özellikle Karkas et fiyatlarında görülen düşüşlerin mağduriyeti daha da arttırdığına dikkat çekildi.

Kastamonu’da 33-34 tl olan karkas kilogram kesim fiyatının 29 liraya kadar düştüğüne dikkat çeken Veteriner Hekimleri Odası, “Buna rağmen bazı kasap ve market reyonlarında ucuzlaması gereken kemiksiz et fiyatı tam aksine yaklaşık yüzde on civarında artış göstermektedir. Bu husus üretici kadar tüketiciyi de olumsuz etkilemektedir.Durum Ülkemiz genelinde de pek farklı değildir. Bu fiyat dengesizliğinin üretici ve tüketiciyi de düşünerek acilen dengelenmesi için tüm yetkili kurum ve kuruluşları göreve davet ediyor, konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna beyan ediyoruz” ifadelerinde bulundu.