“Evlatlarımız Türk Milleti’nin gurur kaynağı”

5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş, yemin törenindeki konuşmasında, “Kıymetli anne va babalar, büyük emek ve fedekarlıklarla büyüttüp yetiştirdiğiniz ve gururla asker ocağına uğurladığınız evlatlarınız kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birer mensubu olarak karşımızda dimdik durmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak dosta güven düşmana korku veren sizleri yüksek bir heyecan ve coşku ile selamlayan evlatlarımız yüce Türk Milleti’nin de gurur kaynağıdır” dedi.

CENGİZ MUHZİROĞLU

361‘nici dönem 2. grup kısa dönem 2360 Er’in yemin töreni dün 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında düzenlenen törenle birlikte yapıldı.

Yemin töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, jandarma Eğitim Komutanı Korgeneral Mustafa Kemal Alataş’ın 361‘nici dönem 2’nci grup kısa dönem erlerin yemin töreni için gönderdiği mesajı okundu, ardından da 5’nci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş tarafından bölüklerin and içmesi gerçekleştirildi.

Acemi erler adına J. Er Emrah Türk konuşma yaptı. Birliğe ilk katılan J. Er Kemal Özbudak ve ailesine ödülü Vali Şehmus Günaydın tarafından verildi. J. Er Kemal Özbudak yaş kütüğüne de plaketi çaktı.

Kısa dönem erlerden temel eğitim safhasında emsalleri arasında disiplin ve eğitim yönünden temayüz eden er ve ailelerine ve yine kısa dönem erlerin eğitiminde üstün gayret ve başarı gösteren eğitici personel ve ailelerine ödülleri Kastamonu Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, 3. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Birol Şimşek ve 5. Jandarma Eğitim Alay Komuranı Jandarma Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş tarafından verildi.

Törende konuşma yapan 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Mehmet Özer Güneş, şunları söyledi: “Bugün 361’inci dönem 2’nci grup kısa dönem erlerimizin yemin töreninde bir aradayız. Güzel vatanımızın dört bir köşesinden gelerek 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığına katılan ve temel eğitimini tamamlayan erlerimizin and içme törenini büyük bir gururla izledik. Kahraman silah arkadaşlarımın andı kutlu olsun. And içme törenimize katılarak bizlerle birlikte ve mehmetçiklerimizin gururunu paylaştığınız için şahsım ve personelim adına hoşgeldiniz diyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli anne va babalar, büyük emek ve fedekarlıklarla büyüttüp yetiştirdiğiniz ve gururla asker ocağına uğurladığınız evlatlarınız kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birer mensubu olarak karşımızda dimdik durmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak dosta güven düşmana korku veren sizleri yüksek bir heyecan ve coşku ile selamlayan evlatlarımız yüce Türk Milleti’nin de gurur kaynağıdır.

Türk Silahlı Kuvvetlerine bu değerli gençleri kazandıran anne ve babaları şükran duyguları ve saygı ile selamlıyorum. Evlatlarınızla, kardeşlerinizle ve eşlerinizle ne kadar gurur duysanız azdır.

Bugün yaptığınız andınız sizlere sadece onurlu askerlik hayatınıza can vermekle kalmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Vatana ve büyük Türk Ulusu’na hizmette sizlere daima yol gösterici olacaktır.

Temel eğitim süresince Mehmetçiklerimizin yetiştirilmesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri ile bütünleşmesinde gösterilen gayret ve fedakarlılardan dolayı emeği ve katkısı geçenlere de aytı ayrı teşekkür ediyorum.

Sözlerimi Ulu Önder Atatürk’ün Türk Askeri için söylemiş olduğu şu sözlerle tamamlamak istiyorum, “Ey Kahraman Mehmetçik, dünyanın hiç bir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Herzafern mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir. Kıymetli Mehmetçikler, içtiğiniz andınız yüce ulusumuza , Türk Silahlı Kuvvetlerine, sizlere ve tüm sevdiklerimize hayırlı olsun”.

Yapılan konuşmanın ardından Türk Bayrağı’nın tören geçişi için yerini aldı, tören geçişinin sağlanması ile de yemin töreni sona erdi. Törenin ardından da aileleri asker oğulları ile bir araya gelerek günün anısına fotoğtaf çektirdiler ve, hasret giderdiler.