Ezine koruma altına alınacak

Kastamonu Valiliği, önemli bir doğal alan ve fauna sahası olarak ilimize turizm çeşitliliği ve kültür referansı sağlayabilecek olan Ezine deresinin Abana sınırlarında kalan yaklaşık 400 metrelik kısmını “koruma” altına almak için çalışma başlattı.
Ezine deresinin Abana-İnebolu köprüsünden sahil bandına kadar olan yaklaşık 400 metrekarelik sazlık alanı, yıl boyu çeşitli coğrafyalardan göç eden kuş türlerinin konaklama ve üreme yeri olma özelliği taşıyor. Abanalı doğaseverlerin 150 türünü fotoğrafladıkları ve tescillettirdikleri kuş çeşitliliğinin 200’ün üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında Çarşamba günü Abana’da yapılan halk toplantısında Ezine Deresi’nin Abana sınırları içinde kalan yaklaşık 400 metrekare kısmının koruma altına alınması talebi dile getirildi. Ezine deresinin Abana-İnebolu köprüsünden sahil bandına kadar olan yaklaşık 400 metrelik sazlık alanı, yıl boyu çeşitli coğrafyalardan göç eden kuş türlerinin konaklama ve üreme yeri olma özelliği taşıyor.
DOSYA VALİLİKTE
Kastamonu Valiliği, önemli bir doğal alan ve fauna sahası olarak ilimize turizm çeşitliliği ve kültür referansı sağlayabilecek olan Ezine deresinin Abana sınırlarında kalan yaklaşık 400 metrelik kısmını “koruma” altına almak için çalışma başlattı. Abanalı vatandaşlardan gelen taleple yakından ilgilenen Vali Karadeniz’in Kastamonu’ya dönüşünde eldeki dosyaları ilgili bakanlıklara göndermek üzere harekete geçtiği öğrenildi.
200 KUŞ TÜRÜ
Abanalı doğaseverlerin 150 türünü fotoğrafladıkları ve tescillettirdikleri kuş çeşitliliğinin 200’ün üzerinde olduğu iddia ediliyor.