Ezine’nin özgür kanatları

180 kuş türünün yer aldığı kitap için sponsor aranıyor

Abana’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Mehmet Şenol’un 5 yıldır Ezine Deresi’nde görüntülediği kuş türleri kitapta toplandı. 200 sayfadan oluşan “Ezine’nin özgür kanatları” adlı kitapta 180 kuş türüne yer verildi.

Yapmış olduğu çalışmaları daha geniş kitlelere ulaştırmak ve Abana Ezine Deresi’nin kuş türleri için önemini ortaya çıkarmak için böyle bir çalışma yaptığını ifade eden Mehmet Şenol, “Kendi imkanlarımız dahilinde şu anda bu kitaptan 15 adet yaptırabildik. Eğer bir destek yada sponsor bulabilirsek, Kastamonu’nun bu alanda da güzel bir çalışmasını tüm kamuoyuna sunmuş oluruz. Kuş türleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Abana Ezine Deresi’nin koruma altına alınması için Valilik tarafından geçtiğimiz aylarda bir çalışma başlatılmıştı. Abana’da yaptığı halk toplantısında Abana-İnebolu köprüsünden sahil bandına kadar olan yaklaşık 400 metrelik sazlık alanın yıl boyu çeşitli coğrafyalardan göç eden kuş türlerinin konaklama ve üreme yeri olma özelliği taşıdığı ifade edilmişti. Kastamonu Valiliği de önemli bir doğal alan ve fauna sahası olarak ilimiz turizm çeşitliliğine kazandırılması için Ezine deresinin Abana sınırlarında kalan yaklaşık 400 metrelik kısmını “koruma” altına almak için çalışma başlatmıştı.