Fabrikamızı geri istiyoruz

Mehmet Yıldırım, geçtiğimiz haftalarda AK Parti Grubu’nda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kendirle ilgili talebi iletmiş ve kendirden yapılan ürünleri hediye etmişti.

Kastamonu’da 800 yıldır kendir üretimi olduğunu ifade eden eski milletvekili Mehmet Yıldırım, bunun kentteki en büyük örneğinin ise Yılanlı Külliyesi içerisindeki türbede medfun olan Abdülfettah-ı Veli olduğunu ifade etti.
Külliye kitabelerinde Abdülfettah-ı Veli’nin kendir ziraatini Kastamonu’ya getiren kişi olduğunun belirtildiğini ifade eden Mehmet Yıldırım, “Kastamonu 10 bin hektar araziyle kendir ekimine hazırdır. Biz kendirin merkezi olarak Kastamonu’yu görüyoruz. Cumhurbaşkanımızdan da talebimiz en kısa sürede kendir fabrikası geri alınsın ve üretim başlasın” dedi.

 

Kastamonu’da kendir üretiminin 800 yıldır var olduğunu ifade eden bunun da en büyük örneğinin Abdülfettah-ı Veli olduğunu söyleyen eski Kastamonu milletvekili Mehmet Yıldırım, ilimizin 10 bin hektar araziyle kendir ekimine hazır olduğunu ifade etti.
Mehmet Yıldırım: “Biz kendirin merkezi olarak Kastamonu’yu görüyoruz. Bugün ilimizi ziyaret edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz şudur; en kısa sürede kendir fabrikası geri alınsın ve üretim başlasın” diye konuştu.
Mehmet Yıldırım ayrıca bugün ilimizi ziyaret edecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kendirden elde edilen bir ilaç hediye edeceğini de söyledi.
Abdülfettah-ı Veli’nin tam 800 yıl önce Kastamonu’ya Kendir ziraatini getiren kişi olduğunu ifade eden Mehmet Yıldırım “Yılanlı Külliyesi içerisindeki türbede medfun olan Abdülfettah-ı Veli, Kastamonu’ya kendir ziraatini getiren kişi olarak biliniyor. Yılanlı Külliyesi’ndeki kitabelerde Kastamonu’ya kendir ziraatini getiren kişi olarak bilinen Abdülfettah-ı Veli’nin, dedesi Abdülkadir Geylani Hazretleri tarafından rüya yoluyla Kastamonu’da kendir ziraatini tavsiye ettiği rivayet ediliyor. Yine kitabeler ele alındığında, Abdülfettah-ı Veli’nin 13.yüzyılda yaşadığı ifade ediliyor. Yani; Kastamonu’da tam 800 yıl önce kendir ziraatinin yapıldığı ve tavsiye edildiği görülüyor” dedi. (Erhan VEREN)