“Federasyon yüzde 90’lık kesimi yok saydı”

2 ve 3.Lig Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bayrampaşa Spor Kulübü Başkanı Cengiz Günaydın, Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı liglere devam kararıyla, oynamak istemeyen yüzde 90’lık kesimi yok saydığını söyledi.

“Türk futbolunun fişini çekmeye çalışan dinazorların artık bu ülkeden temizlenmesi lazım” diyen Cengiz Günaydın, şunları söyledi:

“Kulüpler Birliği kimseye baskı yapmadan 90 tane kulübe ‘Oynamak istiyor musunuz, istemiyor musunuz, ne istiyorsunuz?’ diye sordu. 3 kere bu yoklama yapıldı ve yüzde 73, yüzde 91 ve yüzde 90 oranında oynamak istemiyoruz denildi. Kulüpler Birliği’nin bunu iletirken tavsiyeleri oldu. ‘Bu ligi bitirin kalan 6 maç oynanmasın.’ Birincileri çıkartın, Play-Off’u nasıl oynatacaksanız oynatın dedik. Bir talebimiz de bu sezon küme düşme olmasındı. Bu talep 3 kere federasyonun önüne net bir şekilde kondu. Türkiye Futbol Federasyonu kendi içerisindeki çatışmalardan, söylemek istemediğim birçok konudan dolayı böyle oldu. Bu ülkede 11’inci sırada olup benim Play-Off hakkımı nasıl elimden alıyorsunuz diyen kulüpler var. Kalan maçlarda her kulüp kalan maçlarını kazanıyordu, buyursun kazansınlar. Bu maçlar bu ülkede oynanmaz. Bugün de aynı fikirdeyim. Yine oynanmayacak. Net söylüyorum, bu maçlar oynanmayacak, sağlıklı bitmeyecek. 18 Temmuz’da biz başladığımızda haftada 90 bin test yapılacak, iki günde bir bizden test sonucu istenecek. 3 aydır Türkiye Futbol Federasyonu bir kulübe bir lira para vermiş mi? Bu işten 2 binden fazla insan ekmek yiyor, TFF 1 lira para vermiş mi? Karar verilmiştir, oynanılacak denilmiştir. Yüzde 90 yok sayılmıştır.

Bugünkü karar doğru bir karar değildir. Bu işin matematiği vardır, takvimi vardır. Bugün oynamak isteyenler de yarın ağlamaya başlayacaklardır. Bugün 2’nci Lig’de şampiyonluğa yaklaşan ve şampiyonluk olasılığı yüksek olan kulüpler var. Samsunspor mesela. 18 Temmuz’da lige başladık, Play-Off’ları da dahil ettiğimizde 5 Eylül’den önce bu lig bitmiyor. 15 Ağustos’ta 1’inci Lig ve Süper Lig başlayacak. Samsunspor 2’nci Lig’de maçlara çıkarken 1’inci Lig nasıl başlayacak? Bu işin mantığı, matematiği var. 3 aydır 2 ve 3’üncü Lig’de 20 yaş altı 350 çocuk var. Bunlar sokağa çıkamadılar. Bunlar anlatılınca başka yerlere çekiliyor. Çok ucuz pazarlıkların sonucunda böyle kötü bir karar verilmiştir, bu saatten sonra söylenecek bir şey yok, hayırlısı artık.”