FTR Hastanesi “masal” oldu


Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hikayesini anlatacağım bugün…
Bir varmış, bir yokmuş Kastamonu’da yenisi yapılacak bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi varmış.Bir yandan siyasetçiler nutuk üstüne nutuk atmış, diğer yandan kamu yetkilileri müjde üstüne müjde vermiş…
Halk inanmış.
Dün dünde kaldı cancağızım…
Dön babam dönelim.

29 Ağustos 2018, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü resmi web sayfası:
“Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi  250 Yataklı
Binanın yapılacağı yer: Kastamonu İli Merkez Saraçlar Mahallesi. 229 Ada 16 Parsel 24731,66 metrekare Eski Dr. Münif  İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi arsası içerisine yapılacaktır.”

30 Ocak 2019, Kastamonu Gazetesi, bu köşe:

“Sağlık yatırımlarında ne olacak bu Kastamonu’nun hali ne olacak, eski devlet hastanesinin yerine Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yeni hastane binası yapılacaktı, askıya alındı, önümüzdeki senelere kısmet…” demişim.

21 Şubat 2019, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü resmi web sayfası:

“Kastamonu Yeni 250 Yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine Kavuşuyor

İlimiz Saraçlar Mahallesi 229 Ada 16 Parsel 24.731,66metrekare alanı olan  eski Dr.Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi arsası içerisine 50.000,00 metrekare kapalı alana sahip modern ve en son teknolojiye sahip Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla 18.02.2019 tarih ve 30690 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak 2019 yatırım programı kapsamında 150 Milyon TL proje tutarı ile  2019 yılı  Sağlık Yatırımları Programına dahil edilmiştir. Yatırım Projemizin Onaylanması ve hazırlanmasında emeği geçen, başta sayın Sağlık Bakanımız, Milletvekillerimiz, Sayın Valimiz  olmak üzere,  yatırım kararı alınmasında emeği geçenlere Teşekkürü borç biliriz.   

Yeni Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapılacağı yer olan eski  Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi arsası üzerindeki eski hastane bina ve müştemilatları’nın da  yıkım kararı alınmış, 12.02.2019 tarihinde yıkım ve enkaz kaldırma ihalesi yapılmıştır. Mart ayının ilk haftasında yıkıma başlanacak olup, Mayıs ayında yıkım işleminin bitirilerek arsanın hazır hale getirilmesi sağlanacaktır. Bakanlığımızca en kısa sürede projelendirme ihalesi yapılması beklenmektedir.

Yatırımın İlimize ve Tüm Türkiye ‘ye hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Dr. Sadettin Yazı. Kastamonu İl Sağlık Müdürü.”

21 Şubat 2019, Kastamonu Gazetesi, bu köşe:

Tesadüfe bakın ki, aynı gün bu köşede 2019 Yatırım Programı’ndan hareketle yazdığım yazıda “Kastamonu Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 2 bin Lira” demişim;yatırım programına girdi girmesine, ama “İz” ödeneği ile geçildi 2019 Yatırım Programı’nda çünkü.

31 Ekim 2019, Kastamonu Kent Konseyi toplantısı, Vali Yaşar Karadeniz’ın konuşmasından bir paragraf:

“Yine bir başka konu daha var, onu da sizlerle paylaşmam lazım. Biliyorsunuz bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi gündemde.Daha doğrusu yatırım programına alındı. Buna karşılık da üniversitenin yarım bekleyen inşaatları var. Sıfırdan bir hastane yapmak yerine, üniversite bünyesindeki bu yarım inşaatlardan bir tanesini ‘fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi’ yaparak, daha doğrusu o inşaatı tamamlayarak yine üniversite ile Sağlık Müdürlüğü arasında afiliasyon sağlayarak orada da aynı süreç devam ettirilebilir diye düşünüyorum. Yine bu konu hem sağlık teşkilatımız hem de üniversitemiz rektörü tarafından sıcak bakılan ve henüz ayrıntılar konuşulmadı, ama fikir bazında uzlaşılan konulardan ki; bu sürdürülürlüğün de daha küçük bir rakamla yapılmış bir yatırımının parasal olarak yine üçüncü basamak seviyesinde bir fizik tedavi eğitim araştırma hastanesine kavuşmuş olacağız. Dolayısıyla bu hususta da çalışmamızı hep beraber sürdürmemizde fayda olduğu kanaatindeyim.”

“Kastamonu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi” yeni binası…

2 yılda nereden nereye?

“Masal”…

İyi uykular.

•••

Kendir “hikaye” oldu

İlimizde kendir mevzusu kapsamlı haliyle açılalı yaklaşık 20 ay oldu, kendirin başkenti olmaya talip olduk, aynı hedefin yolcusu Samsun’u bu gayretinden dolayı eleştirdik, yola koyulduk…
O gün bugündür “konuşuyoruz”.
Geçen sürede kendir tarımını 20 ay önceye nazaran birkaç dönüm artırdık yalan yok…
Sanayi namına henüz elde var sıfıra sıfır.
Çiftçi, “muhatap” arıyor…
Yok.
Sanayi için yatırımcı lazım…
Yok.
“Bilimsel bilgi” misal…
Kastamonu Üniversitesi bir satır kelam etmedi kendir namına.
Hedefimiz büyük…
“Mangalda kül bırakmamak”.

 

MUSTAFA AFACAN