Gazilerimiz anıları kitaplaştı

“Kahraman Gazilerin Kıbrıs Anıları”

Kastamonulu Kıbrıs gazilerinin anıları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanlığı tarafından kitaplaştırıldı.

Vali Avni Çakır, “Şehitler, gaziler yatağı Kastamonu’da şehitlerimizi rahmetle anmak adına yaşayan Kıbrıs gazilerimizin Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşadığı anılarla sınırlı kalarak böyle bir çalışma hazırlandı. Gazilerimiz yaşadıkları, hissettikleri ve gördüklerini tamamen doğal, hiçbir müdahale olmadan kaleme aldı. Tarihe, çocuklarına, torunlarına yazılı bir miras bırakmak adına hoş bir çalışma oldu” ifadelerini kullandı.

 

Kastamonulu Kıbrıs gazilerinin anıları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanlığı tarafından kitaplaştırıldı.

Tanıtım töreninde yaptığı konuşmada gaziliğin önemine değinen Çakır, “Gazi demek asker, polis, jandarma demek. Zaten gazilik bir nevi üniformalı gücümüz demek.” dedi.

Vali Avni Çakır şöyle konuştu:

“Bugün aynı zamanda Jandarma Teşkilatımızın Kuruluşu’nun 183. Yıldönümü. Gazilerimizin etkinliğinin tesadüf olarak bugüne rastlaması da çok gurur verici ve keyif verici oldu. Gazi demek zaten bir bakımdan asker demek, bir bakımdan polis demek, bir bakımdan jandarma demek. Zaten gazilik kavramı kollukla, Silahlı Kuvvetlerle her zaman için yan yana, yani üniformalı bir gücümüz demek. O yüzden bugüne gelmesi de çok anlamlı oldu, çok güzel oldu. Şimdi ben sürekli konuşmalarımda değiniyorum ve büyük gururla değiniyorum. Kastamonulular adına, gerçekten Kastamonu tarihin her devrinde, vatan ihtiyaç duyduğunda her zaman için cepheye en ön saflarda koşmuş, en fazla şehit vermiş, en çok gazi vermiş illerimizin başında gelir. Bu Kurtuluş Savaşı’nda da böyle olmuş, Osmanlı döneminde de, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda da böyle olmuş. Kıbrıs Barış Harekâtı’nda 8 şehidimiz var.

Günümüzde terörle mücadelede aynı o zamanki gibi cansiperane olarak ön saflarda yer alma faaliyetleri devam ediyor.  Dolayısıyla Şehitler yatağı, Gaziler yatağı Kastamonu’da hem şehitlerimizi rahmetle anmak, hem kahraman Gazilerimizi ile gurur duymak adına yaşayan hayattaki Gazilerimizin Kıbrıs barış Harekâtı’ndaki anılarıyla sınırlı kalmak kaydıyla İnşallah farklı faaliyetleri de ilerleyen süreçte beraber hayata geçiririz. Böyle bir proje oluştu, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Gazilerimizin yaşadıklarını, hissettiklerini, gördüklerini kendi elleriyle tamamen doğal hiçbir müdahale olmadan kaleme aldılar. Bunları 1-2 sayfalık mektup gibi anılarını yazdılar. Çocuklarına, torunlarına geleceklerine bırakacakları güzel bir faaliyet oldu.  Bizde naçizane valiliğimizce kendilerine bir destekte bulunduk. Bu kitap ta ortaya çıktı. Ben bu süreçte yoğun emeklerinde dolayı Ali Cesuroğlu Komutanımız şahsında Yönetimine ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Ali Cesuroğlu

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Emekli Albay Ali Cesuroğlu, törendeki konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün bizler için duygu dolu, sevinç dolu bir günü hep birlikte yaşıyoruz.

Görünüşü küçük fakat izleri derin olan bir şeyle bugün hep birlikte karşı karşıyayız. Geçmişteki Gazilerin anılarını tarihe hediye ediyoruz. Türkiye’de bu işi yapan ilk defa biziz.  Benim aklıma geldi, Genelkurmay Tarih Daire Başkanlığı’yla ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin Genel Kurul toplantılarında dile getirdim. Başka yerler bunu yapamadı, biz arkadaşlarımızın gayretleri sayesinde Gazilerimizin savaş anılarını bizzat kendi el yazılarıyla yazılma suretiyle aldık. Sayın Valimizin de gayret ve katkılarıyla, himmetleriyle bu eseri, bu kitabı meydana getirdik. Bu kitabın basılmasına kadar emeği ve katkısı geçenlere de Derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum. Bu kitap bizi eski günlerimize taşıdı ve çok duygu dolu anlar da yaşadık”

Hüseyin Mahmutoğlu

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, da şöyle konuştu:

Kıbrıs Gazilerimizin anılarını kitap haline getirmiş olduğumuz bu tanıtımımıza hoş geldiniz. Gazilerimiz adına teşekkür ederim.

Kıbrıs Barış harekâtında şehit olan Kastamonu’lu 8 şehidimizi toplamda 498 şehit arkadaşımızı 70 Kıbrıs’lı mücahidi 270 Kıbrıs Türk’ünü rahmet ve şükranla anar ve aramızdan ayrılan Gazilerimizi de rahmet ve saygıyla anıyor, hayatta olan Gazilerimize de sağlık mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi Gazilik Türk Vatanseverliği’nin Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Bu nedenle Kıbrıs Barış Harekâtı’na fiilen katılan Kastamonulu Gazilerimizin Muharip Gazilerimizin Muharip Gaziler Derneği olarak Kıbrıs’taki savaş anılarını ve başlarından geçen hatıralarını gelecek kuşaklara, torunlarına ve en önemlisi gençlerimize, öğrencilerimize aktarılması amacı ile kitabın basımına kadar geçen sürede yanımızda olan maddi ve manevi desteklerini ve katkılarından dolayı Sayın Valimize şükranlarımı sunarım.

Ayrıca kitabımızın yazılımında grafik düzenlemesinde İl Sosyal Etüt Proje Müdürü Sayın Suat Tüfekçi’ye ve şahsında tüm emeği geçenlere kitabın basılması için hatıralarını yazan gazilerimize de hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum “

Konuşmaların ardından gaziler, kitaplarını katılımcılara hediye etti.

Tanıtım toplantısına Vali Avni Çakır’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Jandarma Komutanı Albay Mücahit Avkıran, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ömer Sülün, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, bazı kurum müdürleri, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kaya, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz’ın da aralarında olduğu protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

CENGİZ MUHZİROĞLU