Genç sinemacıların Demirkubuz ilgisi

Türk sinemasının son dönem en önemli yönetmenlerinden kabul edilen, hayata ve sinemaya farklı bir bakış açısı ortaya koyan ünlü yönetmenin önceki akşam iletişimci ve sinemacılarla bir araya geldiği söyleşi de Zeki Demirkubuz’a olan ilgi salonlardan taştı.

Daha önce de Kastamonu’ya geldiğini söyleyen Demirkubuz; Kastamonu’nun sükûneti ve insanların dostça yaklaşımı ile insanları geçmiş ve çocukluklarına sürükleyen detaylarının hayran bırakıcı olduğunu da belirtti.

 

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği ve Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğun katkılarıyla Kastamonu’da bu yıl ikinci kez düzenlenen Gezici Festival kapsamında ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz, genç iletişimci ve sinemaseverlerle bir araya geldi.

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesinde gerçekleştirilen söyleşiye ilgi büyüktü.

Üniversite amfisine sığmayan öğrenci ve hayran ilgisi ünlü yönetmeni de şaşırttı. Özellikle sinema alanında idealist olan ve farklılık yaratmanın düşüncesine sahip genç sinemacılar için “kült yönetmen” niteliği taşıyan Demirkubuz, söyleşisinde hem yaşamından kesitler sundu hem de sinemacılığa dair düşünce ve tecrübelerini paylaştı.

Birçok önemli yurtdışı ödülüne sahip yönetmen Demirkubuz söyleşisinde; sanatın gücüne dikkat çekerken, “gerçeği” ve “gerçekleri” hem neden hem oluş hem de sonuç olarak açıklayabilecek ve ifade gücü olduğunu dinleyicilerle paylaştı.

Dinleyicilerin soruları karşısında, Türk sineması içinde oldukça farklı bir konumda bulunan, popülerlikten ve gişe kaygısından uzak ama sanatın tam göbeğinde yer alan yapıtlarını açıklarken özellikle edebiyat ve felsefe dünyasından yaptığı alıntılarla kendi sanat ve düşünce hayatını beseleyen damlarları da cevapları içerisine yerleştirdi.

Gezici Festivalde bugün, Zeki Demirkubuz’un “Bulantı” filmi ile birlikte toplamda 3 film gösterimi daha yapılacak. Filmler sonrasında izleyicilerle yeniden buluşacak olan Demirkubuz’un yanı sıra festival kapsamında son Altın Portakal ödül töreninden dört ödül birden kazanan yönetmen Tolga Karaçelik de Kastamonulu sinemaseverlerle yan yana gelecek.

• MURAT KARASALİHOĞLU