“Gençlerimiz, çok önemli kaynağımız”

Vali Şehmus Günaydın, eşiyle birlikte evsahipliği yaptığı Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nda Türkiye’nin genç nüfus gücüne dikkat çekerken, “Dünyanın birçok ülkesinin sahip olmadığı genç bir nüfusa sahibiz. Bu genç nüfusumuz, bu gençlerimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirtmiş olduğu gibi, geleceğimizin teminatı olarak, ülkemizin muasır medeniyet seviyesine çıkması, bizler için çok önemli bir güç kaynağıdır” dedi.

Kastamonu Valiliği’nin düzenlediği Cumhuriyet bayramı resepsiyonu mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde önceki akşam Vali Şehmus Günaydın ve eşi Aysel Günaydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.
Resepsiyona, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ve eşi, Kastamonu eski Milletvekili Hakkı Köylü, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Vekili J. Kur.Alb. Mehmet Özer Güneş ve eşi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi, şehit aileleri ile gaziler ve aileleri, kaymakamlar, kurum amirleri, sporcular, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında olduğu katıldı.
Konukları eşiyle birlikte kapıda karşılayan Vali Şehmus Günaydın, Kastamonu olarak son derece önemli ve güçlü bir potansiyele sahip olduğumuzu ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi:
“Dünyanın birçok ülkesinin sahip olmadığı genç bir nüfusa sahibiz. Bu genç nüfusumuz, bu gençlerimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirtmiş olduğu gibi, geleceğimizin teminatı olarak, ülkemizin muasır medeniyet seviyesine çıkması, bizler için çok önemli bir güç kaynağıdır. Gençlerimizi yarınlara hazırlamak, bu ülke için faydalı bir birey haline getirmekte öğretmenlerimizin, ailelerin ve biz yöneticilerin en önemli görevlerindendir.
Yeraltı kaynaklarımız, doğa güzelliklerimiz, ormanlarımız, turizmin 12 aya yayacak potansiyelimiz nedeni ile büyük bir ekonomik kaynağa, büyük bir değere sahibiz. Bunu iyi işlediğimiz takdirde turizmden elde edeceğimiz gelirle de birçok alanda büyük başarılar kazanabiliriz. Bugün konaklama sektörünün daha iyi bir noktaya gelmesi için turizmde tanıtım faaliyetlerinde ağırlık vermemiz gerekiyor. Bu nedenle son bir yıl içerisinde gerek Japonya’da, gerek Dubai’de Kastamonumuzun tanıtımını yaptık bundan sonrada tanıtım faaliyetlerimiz devam edecek. Bu tanıtım faaliyetlerinin, İlimizin ekonomisine katkılar sağladığını görüyoruz. Yapılan çalışmaların sonucu olarak 2015 yılında geçen yıla göre turistik işletmelerimizde yüzde 20 bir artış var. Biz Kastamonu da yaşayanlar, ilimizin yararını her şeyin üzerinde tuttuğumuz zaman Kastamonumuz önemli bir noktaya gelecektir.
Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünü tebrik ediyorum başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi vefat eden gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum aramızda bulunan Gazilerimize de sağlıklı huzur ve esenlikler dolu bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum hepinize sevgiler saygılar sunuyorum Cumhuriyet Bayramınız Kutlu olsun” dedi.
Yoğun bir katılımın bulunduğu resepsiyonda, Vali Şehmus Günaydın ve eşi Aysel Günaydın davetlilerin masalarını ziyaret ederek, cumhuriyet bayramlarını kutladı.