“Gençlerimizin sorunlarını çok iyi biliyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla cumartesi günü Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim İş de CHP ile birlikte aynı anda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirdi.

Bayramların bayram gibi kutlanmadığını ifade eden CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “Bayramlar artık AKP iktidarı ve onun elindeki mekanizmalar tarafından önemsizleştirilmeye çalışılıyor, kutlamalar yasaklanıyor” dedi.

Özellikle gençlerin artık bir çok sorunla karşı karşıya olduğunu söyleyen Erbilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük Atatürk’ün ‘Bütün ümidim sizlerdedir’ dediği, özgür ve demokratik geleceğimizin mimarı gençlerimiz okuldan çalışma yaşamına kadar bugün birçok sorunla karşı karşıyadır. Eğitimde yaşanan ticarileşme ve özelleştirme politikaları nedeniyle milyonlarca çocuk ve gencimiz hızla eğitim sisteminin dışına doğru itilirken, her yıl yüz binlerce gencimiz çalışma yaşamında işsizlik, güvencesizlik, taşeron çalışma gibi ağır sömürü koşullarıyla karşı karşıya bırakılmakta, iş cinayetlerine kurban gitmektedir.

Gençliğin sorunlarını önemsemeyen, tutarlı bir gençlik politikası geliştirmeyen AKP hükümetinin her yıl olduğu gibi 19 Mayıs’ta çıkıp nutuklar atmasının hiçbir anlamı yoktur. Çünkü sorunlar karşısında hiçbir çözüm üretilmemektedir ve yaptıkları tek şey gençliğin sorunlarını görmezden gelmektir.

Unutulmamalıdır ki yapboz haline dönüştürülen sadece eğitim sistemi değil gençlerimizin, çocuklarımızın hayatıdır. Eğitim sistemini gençlerimizin hayalleri ve umutları doğrultusunda değil, kendi dünya görüşlerine paralel bir şekilde biçimlendiren AKP hükümetine artık TAMAM demenin vaktidir.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; gençlerimizin tüm sorunlarını biliyor, gençliğin içinde bulunduğu karanlıktan çıkması için gerekli adımları atacağımızı beyan ediyoruz.

Başta bize bu güzel ülkeyi emanet eden, ulusal kurtuluş savaşımızın büyük önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyor, özgür ve demokratik geleceğimizin mimarı gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”