Gençlik Ata’nın izinde

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesini başlattığı tarih olan 19 Mayıs 1919’un 99.yıldönümü ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri ilimizde Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan bayram faaliyetleri, program öncesindeki yağmur nedeniyle Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’na alındı.

Tören günün anlam ve önemiyle alakalı olarak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık’ın konuşmasıyla başladı. Akabinde ise Abdurrahmanpaşa Lisesi, Göl Anadolu Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okundu. 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Merkez Ortaokulu öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu halkoyunları gösterisinin akabinde ise Gençlik Haftası nedeniyle düzenlenen sportif faaliyetlerde derece elde eden sporculara kupa ve madalyaları il protokolü tarafından takdim edildi.

Ödül töreninin hemen ardından ise bu kez Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü antrenörlerinin gözetiminde eskrim, güreş, kick boks, taekwondo, karate ve boks gösterileri düzenlendi.

Vali Yaşar Karadeniz, milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın da yer aldığı bayramda Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık, yaptığı konuşmada, “Unutmayınız ki, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’da attığı ilk adım, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 99. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Konuşmasında gençlere de seslenen Erdoğan Akbıyık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anadolu’ya en son işgal harekâtı 15 Temmuz 2016’da olmuştur. Her daim vatanımız olan bu toprakların düşman tarafından alınmak, zapt edilmek istendiğini ve isteneceğini görmekteyiz. Vatanımızda sadece silah gücü ile değil, ekonomik, siyasi, sosyal alanlarda da her zaman saldırı altındayız. Unutulmamalıdır ki, geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Siz gençler, çok çalışarak Türkiye’mizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi haline gelmiş, kişi başı milli gelirin 25 bin doların üzerine çıkmış, ihracatı 500 milyar dolar olmuş, Ar-Ge’de dünya liginde olmuş, bilgi ve teknoloji ihraç etmiş, savunma teknolojisinde dışa bağımlı olmamış bir ülke yaparak 2023 hedeflerini gerçekleştirecek olan nesilsiniz. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Tek Millet – Tek Bayrak – Tek Vatan ve Tek Devlet düsturu ile bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Akbıyık, “Yapılan bu proje çalışmaları kapsamında da İnebolu, Doğanyurt, Çatalzeytin, Abana, Bozkurt, Taşköprü, Tosya, İhsangazi, Araç, Daday, Azdavay, Pınarbaşı, Ağlı, Küre, Seydiler, Devrekani ve Hanönü ilçelerimizde toplam 2 bin 184 öğrencimizin taramaları yapılmıştır. Yine proje kapsamında 18 – 24 Mayıs tarihleri arasında il merkezinde 1.743 öğrencimizin ölçümleri gerçekleştirilecektir” dedi.

Kastamonu Gençlik Merkezi ve Kastamonu Spor Kompleksi’nin bu yaz açılışlarının yapılarak gençliğin hizmetine sunulacağını da söyleyen Akbıyık, “Ülkemizin dört bir yanından gelen gençler için kültür ve dostluk köprülerinin kurulduğu Gençlik kamplarımız da başvurular için sizleri beklemektedir. Yıllardan beri merkezde ve ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz ve marka haline gelmiş Yaz Spor Okullarımızın kayıtları da Ramazan Bayramı sonu itibari ile başlayacaktır. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz de çalışmaları, proje ve diğer tüm faaliyetleri ile siz gençlerimizin en büyük destekçisi olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.