Gençlik Merkezi’nde MUTLU SON

Kuzeykent Hasan Doğan Spor Kompleksi yerleşkesinde bulunan, bilim, sanat ve kültür merkezi olarak tasarlanan Gençlik Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

400 kişilik konferans salonu ve atölyelerin bulunduğu Gençlik Merkezi’nin açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik,  Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü de katıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, açılışta yaptığı konuşmada Gençlik Merkezi hakkında verdiği bilgilerdi şunları söyledi:

 “Spor dalında yeni tesis yapımı, mevcut tesislerin bakım onarımı ve spor faaliyetleri noktasında her geçen gün yeni hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz. Geçtiğimiz aralık ayı içerisinde basketbol, voleybol ve hentbol ANALİG müsabakalarında ilimiz takımlarının hepsi namağlup olarak çeyrek finale yükselmişlerdir. Bu noktada da sporcularımıza, antrenörlerimize ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Yurt hizmetleri noktasında 2020 yılı içinde yeni yapılacak olan bin 300 kişilik yurdumuzun hizmete girmesiyle kapasitemiz 9 binlere ulaşacak böylece Kredi Yurtlar’da kalmak isteyip de yerleşemeyen öğrencimiz olmayacak. Gençlik Hizmetleri noktasında ilimizde 7 bin 456 kadın, 6 bin 366 erkek, toplam 13 bin 822 üyesiyle 2019 yılında bin 562 faaliyet gerçekleştirilmiş yeni gençlik merkezi binamızın faaliyete geçmesiyle gençlik hizmetleri kalite standartlarında çok ciddi bir iyileşme sağlanacaktır. Atölye faaliyetlerinde inovasyon, değerler, dini ilimler, kişisel gelişim, dil eğitimleri, sosyal bilimler, güzel sanatlar, sağlıklı yaşam ve spor atölyeleri; kulüp faaliyetlerinde sosyal ve kültürel faaliyetler, güzel sanatlar, bilim ve teknoloji, gönüllük, sağlıklı yaşam ve spor olarak kulüpleri olarak faaliyet göstermektedirler. Yeni gençlik merkezimizde konferans, tiyatro, sinema ve birçok etkinliğe uygun 400 kişilik salonuyla, Has Odası’yla, Dene-Yap, el sanatları, güzel sanatlar, müzik atölyeleriyle; sosyal-kültürel sağlıklı yaşam alanlarıyla tam bir bilim sanat ve kültür merkezi olarak gençlerimiz için bir cazibe merkezi olacaktır. Bu bağlamda bu tesislerin yapılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız’a, sayın valimiz ve sayın milletvekillerimize, çalışma arkadaşlarıma ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum”

“KASTAMONU’YA GÜZEL BİR TESİS KAZANDIRILMIŞ”

Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu ise konuşmasında, açılışı yapılan Gençlik Merkezi’nin önemli bir eksiği giderdiğini söyledi. Vidinlioğlu, “Bugün burayı ilk defa dolaştım. Gerçekten çok güzel bir tesis Kastamonu’ya kazandırılmış. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bizim de daha öncesinde böyle bir gençlik merkezi yapma gayretimiz vardı ama buranın da hazır halde olduğunu görünce inşallah yenilerini de ilave ederek gençlerimizi hem sporda hem bilimde hem sanatta çok daha teşvik edici hale geliriz. Tekrar emeği geçenlerden Allah razı olsun. Kastamonumuz çok güzel bir yere kavuşmuş. İnşallah daha güzellerini yine birlikte başarırız. Biz de hep bu eksikliği hissediyorduk zaten. Özellikle işte bir müzik aleti noktasında gençlerimizin isteği oluyordu ama imkanlar çok elvermiyordu. Yine benzeri şekilde diğer bilimsel faaliyetler, resim gibi çalışmalar çok ciddi maliyeti olan branşlar bunlar. Bu konuda tabi devletin de öncülüğü çok önemli. İnşallah çok daha güzel şekilde bu hizmetler devam eder. Bu anlamda geçenlerde Gençlik Spor İl Müdürümüz geldiler. İnşallah basketbol ve voleybolda da Kastamonumuzu bir miktar daha güzel günlere taşıma adına ortak bir projeye imza atarız. Çünkü kurumlar arası dayanışma ne kadar çok olursa o konuda o kadar çok mesafe alınıyor. Biz de bu konuda iş birliğine açığız. Daha güzel şeyleri birlikte yaparız” ifadelerini kullandı.

“SPORA DÖNÜK CİDDİ YATIRIMLARIMIZ VAR”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de ilimizdeki spor yatırımlarına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bugün açılışı gerçekleşen Kastamonu Gençlik Merkezi’nin hem ilimize hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Buranın benim için özel bir yeri var. 2012 yılında yeniden ben il başkanı olduğum kongrede o dönemki Gençlik ve Spor Bakanımız teşrif etmişlerdi. O dönem bu Gençlik Merkezi’nin yapılacağını deklare etmişlerdi. Bugün hamdolsun Gençlik Merkezi’nde Kastamonu’nun gençleri her türlü faaliyetlerini gerçekleştirip, güzel zaman geçirip, aynı zamanda kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Kastamonu’da son yıllarda gençlik ve spora dönük ciddi yatırımlarımız var. Yanı başımızda içinde 9 ayrı branşta ayrı ayrı faaliyet gösterebileceği spor salonları ve yarı olimpik yüzme havuzu olan Kastamonu Spor Kompleksi’ne ilimiz geçen yıldan itibaren kavuşmuş oldu. Bir taraftan sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemize yönelik saldırıların hat safhaya ulaştığı dönemde spor salonumuzun talimatını vermiş olması ile olması gerekenin üzerinde bir hızla çalışmalar devam ediyor. 2019 yılı bitmeden Gençlik Merkezi’ni açıyoruz. İnşallah 2020 yılı bitmeden de 2 bin 500 kişi kapasiteli spor salonumuzu açmış oluruz”

“BU TESİS ÖNEMLİ BİR İŞLEVİ YERİNE GETİRECEK”

Vali Yaşar Karadeniz de tesislerin işlevselliğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“İlimize kazandırılan bu tesis hem gençlerimize, hem gençlerimizin doğru alanda enerjilerini değerlendirmeleri açısından çok önemli bir işlevi yerine getirecektir. 2012 yılından bugüne kadar uzun bir mücadele verilmiş hedefe ulaşılmış. İçinde bulunduğumuz salon benim Kastamonu’da gördüğüm en güzel sahne düzenlerinden birisine sahip ve bundan sonra birçok gösteriye, konferansa ev sahipliği yapacaktır. Bu anlamda ilimizdeki bir eksikliği tamamlama anlamında da önemli fayda getirmiştir. Son iki yıla baktığımızda ilimizde birçok diğer alanlarda olduğu gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yatırımlarında da çok önemli hizmetleri olmuştur. Bundan sonra bu tesisler hizmete açıldıkça, sıra gençlerimize, hocalarımıza geliyor onlar içini en güzel şekilde dolduracaklar ve bugüne kadar alınmış sportif başarıları daha üst seviyelere taşıyarak Kastamonu’yu ve Kastamonu gençliğini sporda başarılı iller arasında yazdıracaklardır diye düşünüyorum. Bunun için artık Kastamonu’nun yeterli imkanları, yeterli potansiyeli var yeter ki onu birlikte hep beraber en iyi şekilde değerlendirelim. Bu vesile ile tüm yatırımların, açılışını yaptığımız gençlik merkezimizin bu duruma getirilmesinde emeği geçen herkese huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Gençlik merkezimizin ilimize ve ilimiz gençliğine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.