Genel Sekreterlikten İller İdaresi’nin başına

Valiler Kararnamesi ile 9 ilin valisi “vali-mülkiye başmüfettişliği” görevine getirilirken, 10 ilin valisi yer değiştirdi, 9 ile ise yeni vali atandı.

Kararname ile birlikte sel afeti sonrasında Kastamonu İl Özel İdaresi’ne genel sekreter olarak görevlendirilen ve geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevine atanan Mülkiye Müfettişi Selçuk Aslan, yeni alınan kararla İller İdaresi Genel Müdürü oldu.

Yine ilimizin yakından tanığı isimler de kararnamede yer aldı. Bir dönem Kastamonu Valisi olarak görev yapan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Mülkiye Başmüfettişi olarak görevlendirildi.  Yine eski Taşköprü Kaymakamı olan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de Mülkiye Başmüfettişi olarak görevlendirilen isimler arasında yer aldı.

Azdavay eski kaymakamı olan, sel afeti sırasında da Sivas Özel İdaresi’nin tüm gücüyle ilimize gelen ve İnebolu bölgesinde görev alan Sivas Valisi Salih Ayhan ise yeni kararnameyle Şanlıurfa Valiliği görevine getirildi.

Sel afeti sırasında ilimizde görev alan valilerden Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek Kayseri Valisi, Tokat Valisi Ozan Balcı ise Van Valiliği görevlerine atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre diğer atamalar ise şu şekilde gerçekleşti:

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Bartın Valisi Sinan Güner, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, “vali-mülkiye başmüfettişliği” görevine getirildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kübra Güren Yiğitbaşı Afyonkarahisar’a, İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık Edirne’ye, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür Vekili Erkan Kılıç Bolu’ya, Teftiş Kurulu Başkanı Turan Ergün Uşak’a, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan Bartın’a, Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara Kırşehir’e, Mülkiye Başmüfettişi Birol Ekici Kırklareli’ye, Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç Niğde’ye, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu Tokat’a, Mülkiye Müfettişi Tuncay Akkoyun ise Karaman’a vali oldu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp Batman Valiliğine, Mersin Valisi Ali İhsan Su Diyarbakır Valiliğine, Malatya Valisi Aydın Baruş Isparta Valiliğine, Batman Valisi Hulusi Şahin Malatya Valiliğine, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan Mersin Valiliğine, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Sivas Valiliğine, Kırklareli Valisi Osman Bilgin Şırnak Valiliğine atandı. Vekaleten görev yapan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Volkan Barış Göçmez ise  asaleten atandı. Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine de Kırşehir Valisi İbrahim Akın getirildi.